Güneş kremi seçerken nelere dikkat edilmelidir?

güneş kremi seçerken nelere dikkat edilmelidir

Hava sıcaklığı her geçen gün bir iki derece artıyor ve güneş şimdiden yakıcı etkisini hissettiriyor. Durum böyleyken, yaz aylarında en önemli yardımcımız şüphesiz güneş kremi oluyor. Oluyor olmasına da, güneş kremi seçimi ne derece doğru yapılıyor acaba? Güneş kremi seçerken deri rengi, cilt hassasiyeti, cilt yapısı gibi unsurların da önem taşıdığını biliyor muydunuz? O halde, hangi cilt rengine, yapısına ve tipine hangi güneş kremi uygundur, güneş kremi seçerken nelere dikkat edilmelidir, gelin birlikte bakalım.

Güneş kremi seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Cilt yapınız hassas ya da normal; cilt tipiniz yağlı, kuru ya da akneye meyilli; cilt renginiz koyu ya da açık olabilir. Bu noktada cilt bakım ürünlerinde gösterdiğiniz dikkat ve özeni güneş kremi seçerken de göstermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Öyle ki, güneş kremi sağlıklı ve yeterli bir korumayı ancak cilt özelliklerinize uygun olursa sağlayabilir. Aksi halde bir yandan güneşten korunurken diğer yandan farklı cilt sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Kaldı ki güneşten yeteri kadar korunamamanız da olasıdır. Peki yukarıdaki cilt özelliklerine göre güneş kremi seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Cilt hassasiyeti:

Güneş kremi seçerken nelere dikkat edilmelidir sorusunun en önemli yanıtlarından birisi, şüphesiz cilt hassasiyetidir. Cildinizin hassasiyet oranı nedir? Hassas cilt yapısına mı sahipsiniz yoksa normal mi?

Küçük bir temasta kızaran, kolay tahriş olan, güneşten kolay etkilenen ve güneşte bir miktar fazla kalınırsa yanık derecesi fazla olan, alerjik ciltler hassas ciltlerdir. Hassas ciltler ise hem yaz aylarında hem kış aylarında daha özenli bir koruma ister. Bu yüzden güneş kremi seçiminde güneş kreminin içeriğine ve özelliklerine dikkat edilmeli.

ilginizi çekebilir..  Günlük, haftalık, aylık ve yıllık cilt bakımı uygulamaları, sırasıyla nasıl yapılır

Cilt hassasiyeti olanların kullanması gereken güneş kremi daha iyi bir koruma için, içerik bakımından çinko oksit ve titanyum dioksit minerallerine sahip olmalıdır. Ayrıca anti alerjik özellikli olmalıdır. Hassas cilt yapısına uygun olan bu içerikler, çocuklara özel güneş kremlerinin içeriğinde de bulunmalıdır. Bunun yanı sıra her iki güneş kremi de alerjik etkileri olabileceğinden dolayı kokusuz olmalıdır.

Cilt yapısı normal olanlar için ise güneş kremi seçerken nelere dikkat edilmelidir sorusunun yanıtı bu kez, cilt tipi özellikleri ile deri rengine dikkat etmek ve güneş kremi seçimini bu doğrultuda yapmaktır.

Akneye meyilli cilt tipi:

Cildin akne meyili, bir cilt sorunu olmakla birlikte, kullanılacak her bir ürünün dikkatle seçilip kullanılmasını gerektirir. Akneye meyilli ciltler için kullandığınız her üründe olduğu gibi güneş kreminde de yağsız özellikli olan, ciltte ağırlık yaratmayan, hafif, yağsız ve krem veya losyon yerine genellikle sprey şeklinde kullanılan güneş kremlerine yönelmelisiniz.

Kuru cilt tipi:

Kuru ciltler de yaz kış özenli bakım isteyen cilt tiplerinden. Cilde sürülecek hatalı ürün, cildin daha da kuruyup pul pul olmasına sebep olmakla birlikte beraberinde dayanılmaz çatlak acılarını getirecektir. Bu sebeple ürün seçiminde özenli olmak gerekir. Güneş kremi seçerken nelere dikkat edilmelidir dediğimizde, kuru ciltler için dikkat edilmesi gereken ilk özellik ürünün alkolsüz olması ve nemlendirici içermesidir. Tercih edeceğiniz güneş kreminin krem ya da losyon formlu olması da bir diğer önemli konudur. Nemlendirici içeriğe sahip olmayan güneş kremlerini asla satın almayın.

Yağlı cilt tipi:

Yağlı cilt tipine sahip olanlar için güneş kremi seçerken nelere dikkat edilmelidir, sorusunun yanıtı şüphe götürmez şekilde yağsız koruyucu seçilmesi gerektiğidir. Yağlı cilt tipine sahip olanlar, yağ içeren ürünler yerine, cildin doğal nemini korurken yağlanmasını önleyen içeriğe sahip ürünler tercih etmelidir.

ilginizi çekebilir..  Makyajı sanattan felakete çeviren makyaj hataları

Cilt rengi:

Güneş kremi seçerken nelere dikkat edilmelidir sorusuyla ilgili bir diğer konu, cilt rengi. Cilt rengi, güneşin cilt üzerindeki etkisini belirlemektedir. Cilt rengini açık da olsa koyu da olsa güneş kremi kullanılmalı. Fakat burada ayrıca dikkat edilmesi gereken, açık renk cilt tipine sahip olanların güneşten daha fazla etkilenme riski bulunduğundan güneş kremi seçiminde daha yüksek faktörlü olanları tercih etmeleridir. Uzmanların bu konuda önerisi; açık cilt rengine sahip olanların en az 30 faktör, koyu cilt rengine sahip olanların ise en az 15 faktör güneş kremi kullanması gerektiği yönünde.

Ayrıca:

  • Güneş kremi güneşten tek başına yüzde yüz koruma sağlayamaz. Bu nedenle ince, pamuklu, vücudu örten bol giysiler ve başı ve yüzü koruyan şapkalar kullanılması gerekiyor.
  • Vücudun kesinlikle susuz kalmaması da oldukça önemli.
  • Güneş kremi ise güneşe çıkılmadan 30 dakika kadar önce uygulanmalı ve her iki saatte bir yenilenmelidir. Bunun yanında, suya girip çıkıldıktan sonra da yenilenmesinde yarar vardır.

Ayrıca Bkz: Yaz aylarında bunlara dikkat!

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir