Güneş gözlüğü cam rengi neden önemlidir

güneş gözlüğü cam rengi

Güneş gözlüğü yaz kış en favori aksesuarımızdır. Hem şıklığımızı tamamlaması, hem tarzımızı yansıtması bakımından güneş gözlüğüne epey önem veririz. Fakat şıklık ve görsellik dışında, güneş gözlükleri göz sağlığımız ve kullanım amacımız açısından da oldukça önem arz eder. Tam da bu sebepten dolayı seçeceğimiz güneş gözlüğünün camından sapına, ipine dibine önem göstermek gerekir. Alelade bir gözlük seçimi gözlerde kalıcı hasarlara neden olabilirken, kullanılan malzemelerin barındırdığı maddeler de ciltle temas halinde olduğundan yine sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu konuyu daha önce ‘güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir‘ başlığı altında ele almıştık. Bu yazımızda ise ‘güneş gözlüğü cam rengi neden önemlidir, kullanım amacına göre hangi durumda hangi cam rengi tercih edilmelidir’ soruları üzerinden güneş gözlüğü cam rengi ve kullanım alanları, amaçları, önemi konularını ele alacağız.

Güneş gözlüğü cam rengi neden önemlidir?

Güneş gözlüğünün temel kullanım amacı; güneşten gelen zararlı ışınların gözlük camında kırılarak göze ulaşmasının engellenmesi, gözlerin yoğun güneş ışığından kamaşmasının önlenmesiyle görüş ve derinlik algısının korunması, en nihayetinde güneş ışınlarının göz sağlığımıza etki etmesinin önlemesidir. Bu noktada bizler için anahtar sözcük; göz sağlığının korunmasıdır. Elbette ki; duruşu, tarzımıza uygunluğu vb.. konular da önemlidir. Fakat öncelikli olan sağlık konusudur.

Farklı renkte camlara sahip güneş gözlükleri kullanmak, gözlüklerin kullanım sürelerine de etki eder. Öyle ki; farklı alanlarda kullanım alanına uygun güneş gözlüğü cam rengi kullanmanız; göz sağlığınızı korumanın yanında, gözlüğünüzün eskime süresini de geciktirmiş olur.

Güneş gözlüğü cam rengi, bulunduğumuz ortamdaki renkleri ayırt etme kabiliyetine de etki ettiğinden yine güneş gözlüğü cam rengi seçiminin önemi ön plana çıkmaktadır. Peki, hangi güneş gözlüğü cam rengi hangi kullanım alanına ve ortamına hitap eder?

ilginizi çekebilir..  Güneş kremi seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Siyah, güneş gözlüğü cam rengi

Siyah güneş gözlüğü cam rengi güneş ışınlarını dağıtırken; renk kaybının en az yaşandığı cam rengidir. Keza gri gözlük camı da bu kaybın en az yaşandığı cam renklerindendir. Renk kaybını minimuma indirerek görüntü netliği sağlarken; aynı zamanda ışığın yoğunluğunu kestiğinden gözlerde yorgunluk oluşmasını önler. Tüm bu faktörlerin etkisiyle işin uzmanları, günlük güneş gözlüğü kullanımında özellikle bu renk camları öneriyor.

Keza, birçok spor faaliyeti sırasında da siyah veya gri tonlarındaki güneş gözlüğü cam rengi tavsiye ediliyor. Özellikle bisiklet sporu, araba sürüş sporları, koşu, avcılık vb.. spor faaliyetlerinde siyah veya gri güneş gözlüğü cam rengi tercih edilmesi; yine ışık yoğunluğunun en aza indirilmesi, netlik, kontrast, renk seçiciliği bakımından önem taşımaktadır.

Kahverengi, güneş gözlüğü cam rengi

Kahverengi camlar, siyah camların bir bakıma alternatifidir. Keza, kahverengi güneş gözlüğü cam rengi de siyah veya gri tonlarındaki güneş gözlüğü camları gibi renk seçiciliği, kontrast, derinlik, netlik gibi konularda oldukça başarılıdır. Bu sebepten dolayı siyah camların kullanımına uygun olan alanlarda, kahverengi güneş gözlüğü cam rengi de rahatlıkla kullanılabilir. Yalnız bu kullanım alanlarında, kahverenginin tonlarına biraz daha temkinli yaklaşmak gerekir. Öyle ki; günlük kullanıma uygun olmalarına rağmen, kahverengiye yakın bazı cam renkleri (kahverenginin çok açık tonları, kehribar, turuncu, kahveden geçişli renkler vs..), renk seçiciliği bakımından çok başarılı değildir. Bu da “bilhassa sürüş sporları ya da günlük hayatta araç kullanımı sırasında renkleri algılama konusunda zorluk yaşatabilir” diyor işin uzmanları.

Pembe, güneş gözlüğü cam rengi

Pembe renk güneş gözlüğü camı, popüler seçimlerden olmasının yanında, aynı zamanda renk seçiciliği bakımından da pembe ve tonlarındaki cam renkleri en kullanışlı renklerdir. Özellikle pembe ve kırmızı cam renkleri, yarattığı tarz görüntünün yanında, çok yönlü ve rahat bir kullanımı beraberinde getiriyor. Ayrıca bilhassa pembe renkli güneş gözlüğü camları gözler üzerinde dinlendirici etkiye de sahip. Renkleri bozmadan göze aktaran pembe camlar; günlük kullanım, araç kullanımı, açık hava sporları vb.. alanlar için oldukça uygun cam rengidir.

ilginizi çekebilir..  Yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi

Yeşil, güneş gözlüğü cam rengi

Yeşil cam rengi gözleri dinlendirmede en iyi gözlük camlarından biridir. Özellikle akşam üstü saatlerinde, güneşin saklandığı sonbahar ve kış aylarında, ağaçlıklı bir alanda yürüyüş-tırmanış sporu yaparken vs.. rahatlıkla kullanılabilen bu cam rengi; renklerin maviye ve yeşile kaymasına sebep olduğundan ışığın fazla olduğu alanlarda tercih edilmemelidir. Keza, ışığı kesme yeteneği yetersiz olduğundan, ışık yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda kullanışlı olmayacaktır.

Mavi, güneş gözlüğü cam rengi

Mavi cam renkleri ile ilgili en önemli özellik şüphesiz ki parlaklığı azaltma yeteneğidir. Bu özelliği ile kayak sporlarında veya karlı alanlarda gözlerde kamaşmayı önlemek ve görüş kabiliyetini korumak gibi görevler üstlenerek, kullanım rahatlığı sunacaktır. Fakat, yeşil cam renginde olduğu gibi, yoğun ışığı kesme yeteneği yeterli değildir. Bu nedenle çok ışıklı alanlarda kullanım rahatlığı sunmayacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir