Gökkuşağı Renkleri ve Gökkuşağı Renkleri Anlamı

Bir doğa sanatı Gökkuşağı ve renklerin anlamları

Gökkuşağından toprağa, denizlerden ağaçlara, bulutlardan çiçeklere, böceklerden kuşlara; renkler yaşamın her alanında… Değdiği her şeye sanatsal bir ifade kazandırmasının yanında, farklı farklı anlamlar yükler renkler. Her rengin bir anlamı, bir ifadesi vardır. Her renk kendi enerjisini ifadesinde gizler. Ve bu enerji doğadan insana her alanı etkiler. Gökkuşağı renkleri ve renklerin anlamları konusunu derinlemesine ele aldığımızda; özellikle insanların duygularına, ruh hallerine, davranış biçimlerine büyük etkisi olduğunu görüyoruz. Öyle ki; insanların kimi zaman giysilerinin renginden, kimi zaman oturma odası dekorasyonlarında hakim olan renkten etkilendiklerine tanık oluruz. Bunlar dışında; hastanelerde, okullarda, vb.. alanlarda seçilen renklere baktığımızda da yine konuyla müsemma olduğunu fark ederiz. İşte insanlar üzerinde bu kadar ciddi etkilere sahip olan o renkler, doğanın sunduğu muhteşem bir sanat eseri olan gökkuşağında bir araya toplanmış. Gökkuşağı bize bir şeyler anlatıyor. Peki, gökkuşağının o muhteşem yedi rengi bize ne ifade ediyor? Bu renklerin anlamları nelerdir?

Gökkuşağı renkleri ve bu renklerin anlamları

Yeşil:

Gökkuşağı renkleri içerisinde belkide en dikkat çeken renktir yeşil. Doğanın, sakinliğin, dinginliğin ve dostluğun rengi; yeşil… Doğanın bize armağan ettiği en güzel renklerden biri olan yeşil; sinir sistemini dengeleyerek insanlar üzerinde yatıştırıcı ve sakinleştirici etki sağlar. Ayrıca birçok hastalığın tedavi sürecinde, hastanın bulunduğu ortamda yoğun yeşil renkleri kullanılarak tedavinin desteklendiği belirtiliyor. Bunların yanı sıra, yeşil sebze ve meyvelerin de sağlık açısından oldukça önemli olduğu bilinen bir gerçek. Huzuru çağıran başlıca renklerden biri olan yeşil; ruhsal bunalım ve buhran dönemlerinde kişilerin doğaya kaçmalarını net bir biçimde açıklıyor. Fakat sakinleştirici etkisinden dolayı çalışma odası dekorasyonlarında sınırlı kullanmakta yarar var.

ilginizi çekebilir..  Ön yargı nedir? Ön yargıların bize ve karşımızdakilere etkileri

Mavi:

Gökkuşağı renkleri şüphesiz mavisiz düşünülemez. Huzur demişken, maviden bahsetmemek olur mu? Mavi rengin; kişinin mutluluk hormonlarında artış sağladığı, kişiye daha mutlu ve pozitif hissettirdiği biliniyor. Bu sebepledir ki; özellikle hastane ortamlarında, okullarda sıkça kullanılan bir renktir. Kişinin mutlu ve canlı hissetmesini sağlayan mavi, ev dekorasyonlarında da önerilen başlıca renklerdendir. Mavi renk ayrıca sanatsal duyguları da harekete geçiriyor. Denize yakın yaşayan insanların, kendilerini daha mutlu ve pozitif hissetmelerinin de, uçsuz bucaksız maviliğin etkisinden geldiği ifade ediliyor.

Mor:

Mor ve denge diyoruz. Dengenin rengi mor, çalkantılı ruh halinin en etkili iyileştiricisidir. Ayrıca Gökkuşağı renkleri denilince akla gelen ilk renklerden.  Ruhsal anlamda gelgitler yaşandığı dönemlerde psikolojik olarak çevremizdeki mor renkli her şey dikkatimizi çeker ; ona odaklanmamız kaçınılmazdır. Bir süre sonra ise gelgitlerimizin sona erdiğini fark ederiz. Fakat, mor renginin bilinenin ötesinde en büyük etkileri; parayı ve aşkı çekmede öncü renklerden biri olmasıdır. Ofis dekorasyonunda, evlerin yatak odalarında sıkça tercih edilen renklerden biri olması, bu anlamlarından ileri geliyor olsa gerek.

Lacivert:

Mavi ve mavinin tonlarından bahsederken laciverti de ihmal etmemek gerekir. Öyle ki; her mavi tonunun sahip olduğu o sihirli yatıştırıcı etki, tabi ki lacivertte de sonuna kadar hakim. Lacivertin kimyasında; insanı yatıştıran, dinlendiren, huzur veren, insanın tüm yorgunluğunu bir çırpıda gideren bir tılsım var.


Turuncu:

Turuncu her ne kadar parlak bir renk olsa da, özünde bilgelik gizli. Bilgeliğin, üstün bilginin ve dinselliğin rengi turuncu. Fakat bu bilgelik gerçeğinin yanında aynı zamanda neşenin ve sosyalliğin de rengi. Yani tam bir sentez. Bu arada fazlası zarar, sinir sistemini etkilediği söyleniyor. Bu yüzden fazlasına maruz kalmaktan kaçınmak ve dengeleyici renklerle birlikte kullanmak gerekiyormuş.

ilginizi çekebilir..  Kadına yönelik şiddet insanlık suçudur!

Sarı:

Sarı yaaaa, ne hoş bir renk değil mi? Hayır canım, ne demek ayrılık rengi, değil değil. Sarı iyiliğin, iyimserliğin, güzel hislerin rengi. Sarının özgüveni arttıran bir renk olduğu biliniyor. Ayrıca beyin fonksiyonlarını harekete geçirdiğinden, çalışma odalarında mutlaka kullanılması gereken renklerden biri olarak ön plana çıkıyor. Aynı zamanda motivasyonu da artırıyor sarı. Daha ne yapsın?

Kırmızı:

Kırmızı deyince kimin kanı canlanmaz ki? Eh etkisi üstünde, canlı ruhların rengi kırmızı. Kırmızının bu kabına sığmayan tutkulu yapısı yoğun bir enerji kaynağıdır. Kişinin fiziksel aktivitelerini arttırır. Bu sebepledir ki, yoğun iş günlerinde kırmızı ağırlıklı bir giyim kombini yapmak, iş temposuna karşı daha uzun süre sabırlı ve dayanıklı olmayı ve bu süreçte de kendini canlı ve dinamik hissetmeyi sağlıyormuş. Bir denemeli. Kırmızı, sevginin ve büyük aşkın sembolü olarak bilinen bir renk ve bu doğru; fakat aynı zamanda hırsın, kinin, nefretin, cesaretin de rengi. Garip değil mi?

You may also like...

2 Responses

 1. Ebru Bektaşoğlu dedi ki:

  Merhabalar,

  Sözsüz iletişim sözlü iletişimden daha etkili olmaktadır ve tercih ettiğimiz renkler karşı tarafa bir enerji yaymaktadır. Renkler doğru ve yerinde kullanıldığında hem iletişime olumlu etki eder hem de psikolojik açıdan insanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. Renklerin dili ve iletişime etkisi üzerine yazdığım yeni yazımı okumanız için sizinle paylaşmayı isterim.

  Keyifli okumalar dilerim,
  sağlıkla kalın.

 2. hasan dedi ki:

  Çok güzel özetlemişsiniz. Ellerinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir