Gebelikte sık görülen rahatsızlıklar

Gebelikte sık görülen rahatsızlıklar ve görüldükleri dönemler Aile Notları
Gebelikte sık görülen rahatsızlıklar ve görüldükleri dönemler Aile Notları

Gebelik 3 dönemden oluşmaktadır. Gebelik sürecindeki bu 3 dönem trimester olarak ifade edilmektedir. Gebeliğin her trimesterinde o trimestere özgü ya da tüm dönemlere yayılan bir takım rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bu rahatsızlıklar genellikle fiziksel, hormonal ve duygusal değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında kimi gebelerde hiçbir rahatsızlık oluşmazken, kimi gebelerde ise aynı anda birkaç gebelik şikayeti görülebilir. Ayrıca bu şikayetler ait oldukları trimesterin dışına çıkabilir. Peki, gebelikte sık görülen rahatsızlıklar nelerdir ve genellikle hangi rahatsızlık gebeliğin hangi trimesterine aittir?

Gebelikte sık görülen rahatsızlıklar ve gözlendikleri trimester:

Bulantı:

Gebelikte sık görülen rahatsızlıklar dendiğinde akıllara ilk gelen şüphesiz gebelik bulantılarıdır. Gebelik bulantıları artan gebelik hormonlarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır ve gebeliğin ilk belirtilerinden olarak normal karşılanmaktadır. Fakat ileri seviyede bulantı, kusma ve buna bağlı sıvı kaybı tehlike arz edecebileceğinden bir uzmana danışmakta yarar vardır. Genellikle sabah saatlerinde görülen bulantılardır. Kokulara karşı aşırı hassasiyet, iştahsızlık, kilo kaybı gibi durumlara sebep olabilmektedir. Bulantı semptomlarını kontrol altına almak amacıyla uzman doktor tarafından verilen ilaçlar belirtileri hafifletebilir; fakat genellikle bulantı şikayeti bir süre sonra kendiliğinden düzelir. Gebelik bulantıları gebeliğin ilk trimesterinde görülür; fakat istisnayen Hiperemezis Gravidarum olarak adlandırılan gebelikte aşırı bulantı ve kusma sendromu ortaya çıkarak 3 trimestere de yayılabilir. Daha detaylı bilgi için, hamilelik bulantıları isimli içeriğimize göz atabilirsiniz.

Baş ağrıları:

Gebelikte sık görülen rahatsızlıklar başlığının yine ilk sıralarında yer alan şikayetlerden bir diğeri de gebelikte görülen yoğun baş ağrılarıdır. Gebelikte baş ağrıları gebelik hormonlarındaki artış, gebelikten dolayı kan şekerinin düşmesi vb. sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Genellikle normal karşılanmaktadır; fakat uzun süren şiddetli ağrılar farklı bir sorunun habercisi olabileceğinden bir uzmana danışılmasında yarar vardır. Yaygın olarak gebeliğin 1. ve 2. trimesterlerinde görülür ve 3. dönemde azalarak sona erer. Fakat gebeliğin 3 döneminde görüldüğü de olabilmektedir.

ilginizi çekebilir..  Vücutta hastalık belirtisi olabilecek işaretler

Daha ayrıntılı bilgi için Gebelikte baş ağrıları isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Baş dönmesi ve bayılma:

Baş dönmesi, göz kararması ve bayılma gibi şikayetler gebelikte sık görülen rahatsızlıklardandır. Gebeliğin genellikle birinci ve üçüncü dönemlerinde görülmektedir.

Gebeliğin ilk trimesterinde dolaşım sisteminin hareketlenmesi sebebiyle kan hacminin düşük kalması baş dönmesi ve baygınlık sorununa kaynaklık edebilir.

Gebeliğin üçüncü trimesterinde ise artan rahim hacminin annedeki kan damarlarına yaptığı basınç aynı soruna kaynaklık edebilmektedir. Ayrıca gebelikte sürekli tansiyon düşüklüğü de baş dönmesi ve bayılma şikayetlerine sebep olabilir.

Şişlik, ödem:

Ellerde, parmaklarda, ayaklarda, ayak bileklerinde, diz bölgelerinde oluşan şişlikler olarak gözlenen, hamileliğin doğasından kaynaklanan rahatsızlıklardan biridir. Gebeliğin özellikle son döneminde yaygın olarak görülür. Kilo artışı, uzun süre ayakta kalma, gebeliğe bağlı düzensiz uykular gibi birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Sık sık dinlenmek, fazla ayakta kalmamak, kısa süreli yürüyüşler yapmak ve dinlenme sırasında uzanırken ayakların altına destek koymak en iyi geçici çözümlerdir.

Bel ve sırt ağrıları:

Gebelikte sık görülen rahatsızlıklar çerçevesinde ele alabileceğimiz önemli konulardan biri de gebelikte görülen bel ve sırt ağrılarıdır. Bel ve sırt ağrıları 3 trimesterde de görülebilir. Fakat her trimesterde genellikle farklı sebeplerle ortaya çıkmaktadır. İlk trimesterde gebelik hormonlarının artışına bağlı olarak eklemlerde ve sırt kaslarında meydana gelen esneme-gerilme hareketinden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.

Gebeliğin ikinci ve üçüncü dönemlerinde ise bebeğin büyümesine bağlı olarak kaburga kemiklerinde baskı oluşması ve bu baskının kaburga kemiklerinde gerilmeye neden olması neticesinde sırt ağrıları oluşur. Ayrıca kalça kemikleri de doğuma hazırlık için esnediğinden iskelet sisteminin olumsuz etkilenmesi sonucu da bel ve sırt ağrıları ortaya çıkar. Yine gebeliğe bağlı kilo alımı ve alınan kiloların gebelik sebebiyle vücuttaki orantısız dağılımı bel ve sırt ağrılarına sebep olabilir.

ilginizi çekebilir..  Mide ağrısına ne iyi gelir? Mide ağrısının nedenleri nelerdir?
Mide yanması:

Gebelik sürecinde mide kapakçığı olarak nitelendirilen kas halkasında meydana gelen gevşemeden dolayı, mide asidinin yemek borusuna kaçması, yemek borusunun tahriş olmasına neden olarak mide yanması sorununun ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Gebeliğin her üç döneminde de görülebilir; fakat en sık birinci ve üçüncü dönemlerinde görülmektedir. Bu süreçte asit içeren gıdaların tüketiminde kontrollü olmakta yarar vardır.

Gebelik çatlakları:

Gebeliğin ikinci trimesterinin sonlarına doğru ve üçüncü trimester boyu ortaya çıkan bir durumdur. Şiddetli kaşıntı ve yol yol oluşan kızarıklıklar halinde belirir. Göğüslerde, karın bölgesi, kasık bölgesi ve bel bölgesinde, bacak araları ve baldırlarda, dizlerin arka kısımlarında, üst kollarda ortaya çıkabilir. Gebelik döneminde daha da hassaslaşan derinin, nemsiz kalması ve artan kilo ile deformasyona uğraması neticesinde ortaya çıkmaktadır. Önlem olarak gebeliğin başından itibaren özenli bir bakımın ve nemlendirmenin yararı olabilir.

Kramplar:

Kramplar gebelikte sık görülen rahatsızlıklar grubunda ele alınan diğer rahatsızlıklara oranla nispeten bir tık daha seyrektir. Fakat gebeliğin yaygın şikayetlerindendir. Vücutta fosfor miktarının artması, kalsiyum eksikliği ve laktik asit birikmesi gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle gece saatlerinde ortaya çıkan kasılmalar halinde görülür. Genellikle üçüncü trimesterde ortaya çıkar. Doktorunuzun önerdiği bir kalsiyum takviyesi rahatsızlığın hafifletilmesini sağlayabilir. Ayrıca Kalsiyum yönünden zengin gıdalar tercih etmenizde yarar vardır.

Uyku düzeninde bozulma:

Daha çok gebeliğin son dönemlerinde sıklıkla ortaya çıkan bir problemdir. Bebeğin büyümesiyle anne üzerinde oluşturduğu ağırlık ve sabit vaziyette yatarken organlara yaptığı basınç uyku saatlerinde rahatsızlık oluşturur. Ayrıca bebeğin hareketleri ve tekme atması anne adayında uykusuz gecelere neden olabilmektedir.

Kabızlık sorunu ve basur:

Gebelik döneminde kabızlık sorunu ve genellikle kabızlığa bağlı olarak ortaya çıkan basur rahatsızlığı, üç dönemde de görülebilmektedir.

ilginizi çekebilir..  Gebelik rahatsızlıkları için neler yapılabilir?

İlk üç aylık dönemde genellikle gebelik hormonlarındaki artışa bağlı olarak, bağırsak kaslarının gevşemesinden kaynaklanır. Son dönemlerde ise rahmin büyümesiyle bağırsaklara baskı yapması sonucu oluşur. Yine, rahmin makat bölgesine yaptığı baskı ile bu bölgedeki toplardamarlarda gevşeme ve kabızlığa bağlı zorlanma sebepleriyle basur(hemoroid) rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır.

Özetle:

Bahsettiğimiz sorunlar gebelikte sık görülen rahatsızlıklar dendiğinde ilk sıralarda görülen rahatsızlıklardır. Bu sorunlar neredeyse her gebede görülür. Kimi gebelerde bu sorunlardan yalnızca biri görülürken kimi gebelerde sorunların birkaç tanesi yaşanabilir.

Bunlar dışında normalde ilgili hiçbir hastalık olmamasına rağmen gebelik döneminde ortaya çıkabilen daha birçok sorun bulunmaktadır. Bir sonraki yazımızda gebelikte ortaya çıkabilen rahatsızlıklar başlığını ele alarak, bahsettiğimiz sorunlara değineceğiz.

You may also like...

4 Responses

 1. Mert dedi ki:

  Eskmde hamilelik ilk aylarknda ozellikle mide bulantisi cok fazlaydi. Neyseki sonrslari azaldi. Hayati cok zorlasmisti bibara

 2. fatih dedi ki:

  benim esimde de en cok mide bulantısı vardı ve doğuma kadar azalarak devam etti. cok zor bir hamilelik yasadı

 3. mehmet dedi ki:

  gebelik dönemi annelik dönemi bunlar zor zamanlar annelerimizin değerini bilmek lazım

 4. samet dedi ki:

  hamilelik sürecinde simde bas donmeleri ve mide bulantıları cok olmustu. zor bir dönem yasadı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir