Pozitif Gebelik, gebelikte rahatlama yolları

Gebelikte rahatlama yolları, pozitif bir gebelik için 5 Öneri | Aile Notları
Gebelikte rahatlama yolları, pozitif bir gebelik için 5 Öneri | Aile Notları

Gebelik duygusal, fiziksel, ruhsal ve hormonal olarak bir dizi değişimin yaşandığı uzun ve yorucu bir süreçtir. Haliyle ‘gebelik’ sözcüğünün yanına ‘gevşeme’ sözcüğünü getirmek bir hayli zordur. Gebeliği en sorunsuz geçen kişiler için dahi durum böyledir. Oysa stresten uzaklaşmak, rahatlamak ve gevşemek en çok da bu dönemde önemlidir. Hem bebeğin anne karnındaki ruhsal gelişimi açısından hem de daha rahat ve hazırlıklı bir doğum süreci yaşayabilme adına gevşemeyi başarabildiğimiz bir gebelik geçirmek gerekir. Bunu sağlayabilmek için neler yapabilirsiniz? Yazımızda, gebelikte rahatlama, stresten uzaklaşma ve pozitif gebelik geçirme üzerine 5 öneri sunacağız.

1. Gebelikte rahatlama için bebekten önce kısa bir tatil iyi gelebilir

Hamileliğin ikinci üç aylık dönemi böyle bir tatil için oldukça uygun bir zamandır. Çünkü ilk 3 ay vücudun gebeliğe alışma süreci olduğundan fiziksel olarak pek iyi hissetmediğimiz bir dönemdir. Son üç aylık dönemde ise bebek iyice ağırlaşacağından veya erken doğum ihtimalinin göz önünde bulundurulması gerektiğinden tatile çıkmak biraz daha zor olacaktır. Bu sebeple tatil için gebeliğin ikinci dönemi en uygun zamandır. Bu dönemde rahatlamanıza ve gevşemenize yardımcı olabilecek bir tatil planlayabilirsiniz. Mesela kaplıca, spa türü bir tatil oldukça rahatlatıcı olacaktır. Mümkün olduğunca uzun ve yorucu yolculuklardan kaçının. Daha ziyade yakın çevrenizde, size iyi geleceğini düşündüğünüz bir otel seçimi yapabilirsiniz.

2. Sağlıklı, düzenli ve yeterli beslenmek gerek

Gebelikte beslenme konusu en önemli konulardan biridir. Gebelikte ne kadar çok yenirse o kadar iyi olacağına dair yaygın; fakat kesinlikle yanlış bir düşünce var. Bu düşüncenin aksine gebelikte çok yemenin hiçbir faydası yoktur. Hatta zararı olacağı muhakkaktır. Gebelik süresince aslolan, bebek ve anne için besleyici ve sağlıklı gıdalardan yeteri kadar yenmesidir; ne eksik ne de fazla. Ne fazla kilo almaktan çekinip yetersiz beslenmeli ne de iki kişilik yeme düşüncesiyle gereğinden fazla yenmeli.

ilginizi çekebilir..  Hamilelikte D vitamini neden önemlidir?

Gebelikte rahatlama için doğru bir beslenme ile seratonin ve dopamin adı verilen mutluluk ve heyecan hormonlarının salgılanması arttırılarak daha rahat, mutlu ve pozitif bir gebelik süreci geçirmek mümkündür. Süt ve süt ürünleri, yoğurt, yeşil yapraklı sebzeler, balık, hindi eti, muz gibi gıdalar bu yönde oldukça etkili olmasının yanı sıra aynı zamanda besleyicidir de. Bu gıdalar ayrıca B6, B9, C vitaminlerini ve magnezyum mineralini içerdiğinden triptofan seviyesini de doğal yollarla arttırarak mutluluk hormonlarının desteklenmesini sağlar.

3. Dinlendirici aktiviteler yapın

Dinlenmek dendiğinde sadece vücut dinlenmesi anlaşılmamalıdır. Ruhumuzun da dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bunun için sakin müzikler eşliğinde nefes terapisi ya da gebelik yogası çok etkili olacaktır. Nefes teknikleri vücuttaki kan basıncını kontrol altına alarak dolaşım sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Bu da vücuttaki gerginliğin giderilmesine yardımcı olarak, gebelikte rahatlama sağlar.

4. Pozitif bir gebelik için gebelik egzersizlerini ihmal etmemek gerek

Gebelikte vücutta birçok fiziksel değişim meydana geliyor. Bu değişimler vücudu bir hayli yorup gerginleştirebiliyor. Bu sebeple bu süreçte hamilelere uygun egzersizlerle vücudunuzu rahatlatarak hem zihnen, hem de bedenen rahatlayabilirsiniz. Ayrıca gebelik egzersizleri vücudu doğuma hazırlayarak, rahat bir doğum süreci geçirilmesine çok büyük katkı sağlamaktadır.

Gebelikte yapılabilecek egzersizler için gebeliğe hazırlık kurslarına katılabilirsiniz. Burada nefes egzersizleri ve fiziksel egzersizlerle hem gebenin fiziken rahatlaması hem de vücudun gevşeyerek doğum sürecine hazırlanması sağlanıyor. Bunun dışında gebelik sürecinde yapılabilecek en güzel egzersizlerden biri de yüzmedir. Suyun içinde vücut ağırlığının sıfırlanması ve eklemlerin açılması gebenin hafiflik hissiyle vücudunun dinlenmesini sağlar.

5. Hoş kokulu doğal yağlarla aromaterapi banyoları gebelikte rahatlama sağlar

Hoş kokuların insanlar üzerinde hem ruhen hem bedenen rahatlatıcı etkisi olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Lavanta, nane, zencefil, limon, paçuli, gül ağacı, bergamot gibi hoş kokulu doğal yağlardan bir iki damla kullanarak yapacağınız banyolar tam anlamıyla bir terapi etkisi yaratarak gevşemenizi ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Bu yağlardan bir mendile bir iki damla damlatarak gebeliğin ilk zamanlarındaki bulantılar için de kullanabilirsiniz.

ilginizi çekebilir..  Kemik erimesi (Osteoporoz) nedir? Belirtileri ve tedavisi

Özetle;

Bu öneriler gebelikte rahat hissetmek üzerinde önemli ölçüde etkileri olan önerilerdir. Gebeliği sakin, mutlu ve rahat geçirebilmek için daha nice yöntemler bulabilirsiniz. Size en uygun gelen, sizi en çok rahatlatan hangileri ise uygulayabilirsiniz. Önemli olan bir şekilde kendinizi rahat ve mutlu hissetmenizdir. Sizin gebelik süresince kendinizi rahat ve mutlu hissetmeniz hem sizin adınıza hem de bebeğiniz için çok çok önemlidir. Unutmayın, anne rahat ve mutlu ise bebek de rahat ve mutludur.

Mutlulukla kalın 🙂

You may also like...

1 Response

  1. Sıla dedi ki:

    Bencede bebekten önce güzel bir tatil yapmak çok iyi gelir, tabii diğerleri etkilidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir