Eziyetin kolilere yüklenmiş hali: Ev taşıma!

Ev taşıma eziyetine öneriler

Ev taşıma çilesini yaşamayan var mı? Evden eve taşıma ile anlaşılmış bile olsa toparlamanız gereken değerli ve özel eşyalarınız vardır. Bunları özenle toplamanız gerekir. Hele kırılacaklar? O koliler yeni evinize gidip açılana kadar yaşadığınız stres ömrünüzün takribi 10 yılını alır götürür. Ev taşıma konusunu bu kadar stres sebebi haline getiren de eşyalarımızın zarar görme ihtimalidir haliyle. Eh, mal canın yongasıdır neticede. Taşınmanın stresini iliklerine kadar yaşamış, taşınma konusunda da uzmanlaşmış biri olarak şunu söyleyebilirim; ne kadar stresli olursanız, bir o kadar daha stres sebebiniz olur! Peki, ev taşıma stresini ekarte etmek; taşınmayı sorunsuz ve hasarsız atlatabilmek için nelere dikkat edilmelidir? O halde içeriğe buyrunuz 🙂

Ev taşıma sırasında nelere dikkat edilmelidir?

1) Planlı olun!

Ev taşıma kararı aldınız; o halde yapacağınız ilk şey sağlam bir programdır.

Ne zaman taşınacaksınız? Nasıl taşınacaksınız? Taşıma şirketi eşya toplama ve eşya indirme işlerinin ne kadarından sorumlu olacak? Nereye (nasıl bir eve) taşınacaksınız? Sizin için hangi eşyalar önemli? Gereksiz görüp bırakmayı düşündüğünüz eşya var mı? Hangi eşyalarınızı bırakmayı düşünüyorsunuz? Buzdolabı, fırın, dondurucu vb.. eşyalarınız taşınmaya müsait mi?

Tüm bu sorular üzerinden ev taşıma planınızı sağlamca yapın.

  • Taşınacağınız günü kesin olarak belirlerseniz, o güne kadar yapmanız gerekenleri belli bir plana göre, bölerek halledersiniz. Böylece “eli ayağına dolaşmak” deyimiyle başınız derde girmez.
  • Nasıl taşınacağınızı planlamanız program yapmanızı kolaylaştıracaktır. Mesela; genellikle bir taşıma şirketi ile anlaşırız. Fakat, sizde ya da yakın çevrenizdekilerde taşınmaya müsait kamyonet vardır ve yakınlarınız taşınmanıza yardımcı olabilecek durumdadır; böyle bir durumda genellikle bu yöntem tercih edilir. Bu yüzden ev taşıma planlanırken hangi yöntemle nasıl taşınılacağı iyi belirlenmelidir.
  • Yazının başında da belirttiğim gibi ev taşıma şirketi evinizi, siz bir iğneye bile dokunmadan toplayıp yeni evinize yerleştirebiliyor. Ya da dolap içleri, giysiler, tabak çanak, kap kacak ne varsa siz toplayıp koliliyorsunuz, geri kalan kaba eşyaları ev taşıma şirketi toparlıyor. Tabi bütçeleri de ona göre değişiyor. Bunu en başta planlarsanız, kendiniz toparlanacaksanız vaktiniz olur; şirket toparlayacaksa da boş yere telaşe yaşayıp toparlanmaya girişmiş bulunmazsınız.
  • Taşınacağınız evi önceden görmüş olmanız da planlama yapmanızı kolaylaştırır; taşınma ve toparlanma sürecinizi kısaltır.
  • Değerli eşyalarınızı belirleyerek; şirketle anlaştıysanız, gerekirse özenle paketlemelerini isteyin. Tümünü bir araya toplamanız eşyaların yüklenmesi sırasında avantaj sağlayacaktır. Bu sayede değerli ve önemli gördüğünüz eşyalar bir arada ve yükleme-indirme sırasında güvende olacaktır.
  • Yanınıza almayı gerekli görmediğiniz eşyalar olabilir. Böyle bir durum varsa; bu eşyaları ayrı bir alana ayırmanız; ya da nasıl değerlendireceğinizi planlayarak o yönde hareket etmeniz ev taşıma stresinizi ve yükünüzü büyük oranda azaltacaktır.
  • Buzdolabı, dondurucu, fırın vb.. eşyaların taşınmadan bir iki gün önce boşaltılarak kullanımının bırakılması gerekir. Aksi halde çeşitli problemler yaşanabilir. Bu sebeple ev taşıma işleri öncesinde planlı olmak ve ne zaman taşınılacağını belirlemek büyük önem taşır.
ilginizi çekebilir..  Bebek arabası alırken nelere dikkat edilmeli?

2) Eşyalarınızı sağlam ve korunaklı ambalajladığınızdan emin olun!

Çoğunlukla ev taşıma şirketleri ile anlaşıp evden eve taşıma yapılır. ev taşımaFakat tam hizmet ve hasar telafi garantisi veren şirketlerin bütçeleri de hizmetleri kadar büyük olur. Bu sebeple de ev taşıma sırasında dolap içi ve mutfak eşyalarını kendimiz toplar, kaba eşyaların toplanmasını taşıma şirketine bırakırız. Bu sayede bütçeyi biraz düşürme imkanımız olduğundan, genellikle taşınmada bu yöntemi tercih ederiz. Fakat bu noktada bir risk doğar: Sizin topladığınız eşyalarda hasar meydana gelirse, hasar gören eşyalarda şirket genellikle sorumluluk almaz. Giden eşya gider haliyle. Bunu önlemek için, ev taşıma bütçenizi arttırmanız ya da toplayacağınız eşyaları tedbirli ve özenli ambalajlamanız gerekir.

Ev taşıma konusunun en önemli noktası, sağlam ve korunaklı ambalajdır. Bulabildiğiniz tüm köpük kalıp, köpük kağıt vb.. ambalaj koruyuculardan yararlanın. Tabak, bardak, kırılacak ne varsa köpük kağıtlara sarıp köpük kalıplar ile desteklenmiş kolilere yerleştirin. Kırılacakların bulunduğu kolilere görülür büyüklük ve biçimde “DİKKAT KIRILABİLİR” yazın.

Kolilerin hem tabanlarını, hem de üstlerini sağlam bantlayın. Aksi halde taşıma sırasında tabanı yükten dolayı açılabilir. Keza köşelerinden de yırtılarak açılma ihtimali bulunduğundan en azından bir kez de etrafını bantla dönmekte yarar var. Böylece ev taşıma sırasında doğabilecek hasarları önleyerek ev taşıma sürecini daha sorunsuz atlatabilirsiniz.

3) Nereye taşınıyorsunuz?

Ev taşıma öncesinde taşınacağınız evi mutlaka detaylı inceleyerek, kafanızda neyi nereye koyacağınızı iyice belirleyin. Bu sayede ev taşıma sırasında ve sonrasında kargaşa yaşanmasını önleyerek toparlanma ve yerleşme sürecinizi kısaltabilir; taşınma stresini yok edebilirsiniz.

4) Hangi koli/eşya hangi odaya?

Taşınacağınız evin yerleşimini planladığınız için, eşyaların yerleşeceği alanı da belirlemiş oluyorsunuz. Kolilerin üzerine yazacağınız okunaklı notlar ile organize bir ev taşıma gerçekleştirebilirsiniz. Mesela; “vitrin içi bardak takımları – salona!”, “Kitaplar – çocuk odasına!”,”yemek takımı – mutfağa!” gibi yönlendirmeler yapabilirsiniz. Bu gerçekten ev taşıma konusunda en çok faydası olan düzen. Çünkü, diyelim mutfağı yerleştiriyoruz; fakat, kolilerin üzerinde mutfağa ait olup olmadığı ve içinde ne olduğu yazmıyor. Mecburen her koliyi açıp yoklamamız gerekecek. Tamam, mutfağı yerleştirdik, temizledik, tam mutfaktan çıktık; bir de baktık ki mutfağa ait bir iki koli daha var! Bu kargaşa yerleşme sürenizi uzatır ve stres seviyenize tavan yaptırır. Bu sebeple her kolinin üzerine detaylı açıklama yazın.

ilginizi çekebilir..  Evinizi Yılbaşına Hazırlamaya Ne Dersiniz?

5) Kullanacağınız eşyalardan valiz hazırlayın

Ev taşıma öncesinde, sırasında ve sonrasında giyim, diş fırçası, traş gereçleri, havlu vs.. gibi eşyalara ihtiyacınız olacaktır. Fakat tüm eşyalar toplandığı için, ulaşmanız mümkün olmayabilir ya da vakit alabilir. Bu durumu önlemek için, sizi en azından iki üç gün idare edecek küçük bir valiz hazırlamanız faydalı olur. Bu valize; küçük boy bir şampuan, tarak, havlu, kişisel bakım gereçleri (diş macunu, diş fırçası, traş takımı…), evi yerleştirirken giyebileceğiniz bir iki takım rahat kıyafet, dışarda giyebileceğiniz bir iki takım kıyafet koymanız yeterli olacaktır. Tabi bunu ailenin diğer üyeleri için de yapmalısınız. Böylece bir iki günlük yerleşme süresini rahat ve stressiz geçirebilirsiniz.

Son Yazılarımdan Haberdar Ol!

E-Mail listeme kayıt olursanız son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz..

16 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*