Ev dekorasyonunda 2019 trendleri: Doğaya dönüş

Ev dekorasyonunda 2019 trendleri

Ev dekorasyonu dediğimizde; mobilyasından halısına, halısından perdesine, perdesinden aksesuarına kadar her şeyiyle bir evin dizaynı ifade edilir. Değişen ve her yıl güncellenen ev dekorasyon trendleri ile evler, her şeyiyle ev modasının dinamiğini yansıtır. Kimi zaman küçük dokunuşlarla, kimi zaman baştan aşağı değişimlerle ev modasının yeni trendlerine geçiş yapılır. Tam da bu noktada ev dekorasyon trendleri sorgulanmaya başlar. Ev dekorasyonunda 2019 trendleri ile ev dizaynında iddialı bir sezon başlamış oldu. Sezonun şüphesiz en önde gelen konsepti ise; doğaya ve doğala dönüş…

Son yıllarda şehirli insanın hemen her alanda doğala dönüşü söz konusu iken; bu yöneliş kendini ev dekorasyonunda da hissettirmeye başlamıştı. Ayrıca 2017den itibaren kendini gösteren, retro büyüsü ev dekorasyonunda dalga dalga 2019 trendlerine kadar yayıldı. Doğal malzemeler, retro tarz ile buluşunca ortaya bir modern zaman masalı çıktı diyebiliriz. Ancak, mobilyaların görselliği ve tarzı kadar ön planda olan bir konu daha var ki; sürdürülebilir ürün üretimi. Ya da bir diğer deyişle, akıllı mobilyalar. O halde; doğal malzemeler, sürdürülebilirlik ve retro tarz birlikteliği, ev modasına nasıl dokunmuş, birlikte bakalım:

Ev dekorasyonunda 2019 trendleri

1) Doğal malzemeler:

Doğal malzemelerin mobilya ve aksesuarlarda ön planda olduğunu vurgulamıştık. Son yıllarda zaten kendisini hissettirmeye başlayan doğal malzemelerle üretilmiş mobilyalar, 2019 ile birlikte tam anlamıyla dokusunu bulacak. Doğal ahşabın, muazzam dokusu ile mobilyalara kazandırdığı kimlik ve eşsizliği sayesinde aynı formda üretilen mobilyalar bile birbirinden farklı olacak. Bu da tüm zamanların ahşap kullanımından farklı bir kullanım olacağını gösteriyor. Yani ahşabın işlenip dokusunun tamamıyla değiştirildiği mobilyalar yerine, neredeyse hiç işlenmediği mobilyalar ön planda. Keza, bu diğer materyaller için de geçerli.

ilginizi çekebilir..  4 küçük dokunuşla ev dekorasyonu yenileme!

Doğal ahşap hakimiyetinin en yoğun hissedildiği alanlar ise mutfaklar. Son yılların efsanesi olmuş, Vintage tarzdaki beyaz mutfaklar, yerini ahşabın doğallığına, doğal ahşabın işlenmemiş zarafetine bıraktı.(BKZ: Vintage Ev Dekorasyonu)

2) Sıradışı mobilyalar:

Sıradışı olanı arama arzusu katlanarak devam ederken, ev dekorasyonunda 2019 senesi sıradışı tasarım trendleri ile iz bırakacak gibi görünüyor. Özellikle asimetrik tasarımlı mobilyalar 2018 sonlarında siyah ve tonları ile kendini hissettirmeye başlamıştı. 2019 itibariyle sık sık göreceğimiz bu tasarımlar, modern dizaynın ayrılmaz bir parçası olacak.

Oturma alanlarında ve yatak odalarında kendini gösteren asimetrik mobilyalar, koltuk takımı ve sandalyeler ile özellikle yatak başlığı ve komodinlerde göze çarpıyor. Asimetrik yatak başlıkları çok revaçta.

Yatak başlıkları bu yıl yalnızca asimetrik tasarımlarla değil, döşemelerle de ön planda. Bir dönem etkisini kaybetmiş olan döşeme başlıklar geri döndü. Fakat bir farkla; çizgiler artık daha modern…3) 2019 Halı trendleri:

2019 yılında halılarda da kullanış ön planda. Özellikle görünüm retro olsa da, yapısı ve kullanım rahatlığı bakımından ince kadife halılar ön planda. Zarif, incelikli görünümüyle göz dolduran kadife halılar, retro tarzın modern zamana mükemmel bir uyarlaması durumunda.

4) 2019 Kumaş trendleri:

Keten dokusuna ve görünümüne sahip akıllı kumaşlar, 2018de ev dekorasyonu modasına adım atmıştı. Ev dekorasyonunda keten kumaş, 2019 trendleri içinde ilk sıralarda yer alıyor. Bunun yanında jüt kumaş ve kadife kumaş ve bu kumaş türlerinin etkilediği aksesuarlar birbiriyle yarışıyor.5) Panel mobilya grubu:

Panel mobilya dediğimizde döşeme içermeyen; masa, tv ünitesi, konsol, vitrin, dresuar, etajer vs.. gibi mobilyaları düşünebiliriz. Panel mobilyalar için, ev dekorasyonunda 2019 trendleri bizi yine doğala ve doğaya götürüyor. Ham ahşap bu mobilyalarda da bütün saflığı, sadeliği fakat sadeliğiyle çelişen ihtişamıyla salonlardaki yerini alıyor.

ilginizi çekebilir..  Duvarlarda rutubet küfü neden oluşur, nasıl temizlenir?

6) 2019 renk trendleri:
Ev dekorasyonunda 2019 trendleri

Ev dekorasyonunda 2019 trendleri ile sık sık karşılaşacağımız objeler, tasarımlar ve mobilyalar bu şekilde… Peki, renkler?

Ev dekorasyonunda 2019 senesi renk trendleri ile yüzümüzü yine doğaya çeviriyoruz. Doğadaki en güzel, en yatıştırıcı yeşil tonlarından biri; adaçayı yeşili. Soluk bir yeşil tonu olan adaçayı yeşili, griyi andıran geçişleri ile dekorasyon aşamasında uyumun sağlanması için inanılmaz bir başrol. İster iç mekan boyasında ister mobilyalarda; bu renk kullanılarak 2019 modası evlere yansıtılabilir. Yardımcı başrolde ise tüm zamanların harikası, gri ve tonları var. Bu iki renk birbiriyle şahane bir uyum yakalayacak.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir