Ailece İzlenebilecek En İyi Animasyon Filmleri

en iyi animasyon filmleri-neşeli ayaklar
Neşeli Ayaklar

Birer anne-baba olarak hayattaki en büyük sorumluluklarımızdan biri de hiç şüphesiz çocuklarımızın eğitimi. Bu eğitim konusunda ise çocuklarımıza anlatmakta zorlandığımız nice soyut kavramlar, türlü türlü karışık ve komplike konular karşımıza çıkıyor. Peki, karşımıza çıkan bunca karışık ve soyut konuları çocuklarımızı sıkmadan onlara nasıl anlatabiliriz? Bu bağlamda animasyon filmleri adeta bir kurtarıcı gibi karşımıza çıkıyor. Çünkü, animasyon filmleri ailece izlemesi hem zevkli hem de verdiği dersler açısından çocuklar için de hem eğitici hem de öğretici. Ancak en iyi animasyon filmleri hangileri, hangi animasyon filmleri çocuklarımız için faydalı ve öğretici gibi sorularınız varsa hazırladığımız en iyi animasyon filmleri listesine göz atmanızı tavsiye ederiz.

1) Oyuncak Hikayesi 1, 2, 3 (Toy Story 1, 2, 3)

oyuncak hikayesi-en iyi filmler

oyuncak hikayesi

 

En iyi animasyon filmleri listesinin başında Oyuncak Hikayesi serisi geliyor. Bu seriyi özel kılan yapımcılığını Apple şirketinin efsanevi CEO’su Steve Jops’un üstlenmiş olmasının yanında animasyon filmlerinin önünü açan ilk yapım olmasıdır. Serinin ilk filminde çesitli oyuncakları olan Andy, oyuncaklarına değer veren ve onlarla her zaman oynayan bir çocuktur. Ancak bu oyuncakların bilinmeyen bir özelliği vardır, Andy odadan çıktığında bütün oyuncaklar en sevdiği oyuncak olan kovboy Woody önderliğinde canlanmaktadırlar. Bir doğum gününde annesi, Andy’e bir hediye verir. Bu hediye farklı mekanik özellikleri olan Buzz-Lightyear’dır. Topluluğa katılan bu yeni oyuncak kovboy Woody’nin liderliğini sarsacak ve çeşitli olaylara sebep olacaktır. Serinin her filminde ortak işlenen konuların başında işbirliği yapmanın gücü, kıskançlık ve egonun ne kadar zararlı olduğu,arkadaşlık ve dostluğun önemi gibi soyut kavramlar başarıyla işlenmiş. Serinin son filmi olan Oyuncak Hikayesi 4 Haziran 2019’da vizyonda olacak.

2) Ratatuy(Ratatouille)

en iyi filmler-ratatuy

Ratatuy

 

Yine keyif alarak izleyeceğimiz başka bir animasyon filmi Ratatuy.. Filmin konusunu, Ramy adındaki koku ve tat duyusu çok gelişmiş bir farenin, bütün imkansızlıklara rağmen dünyaca ünlü bir aşçı olmak istemesi ve bu hedefine ulaşmak için verdiği amansız mücadele oluşturuyor. Ratatuy filmini en iyi animasyon filmleri listesine dahil etmemizdeki en önemli etken, eğlenceli bir film olmasının yanında verdiği mesajlar. Eğer sizlerde çocuklarınıza, hedefleri ne kadar uzak ve imkansız görünürse görünsün hiç bir zaman vazgeçmemeleri gerektiğini anlatmak,öğretmek istiyorsanız bu filmi mutlaka ailece izlemelisiniz.

3)Wall E (Vol i)

en iyi animasyon filmleri-wall-e

Wall-e

 

Tüketim çılgınlığının her gün yeni bir boyut kazandığı günümüzde dünyamızın tüm kaynaklarını hızla ve sorumsuzca tüketiyoruz. İşte filmimiz tüm kaynakları tükenmiş ve çöp haline gelmiş, bundan 700 yıl sonraki dünyamızda geçiyor. Kahramanımız Wall E, insanlığın yaşanmaz hale gelen dünyayı terkederken geride bıraktığı, görevi çöplük haline gelen dünyayı temizleyip eski haline getirmek olan bir robottur. Filmde robotumuz üzerinden aşk, dostluk,yalnızlık ve tüketim çılgınlığı ustalıkla anlatılmış. Çocuklarımızda çevre bilinci oluşturmak ve amaçsızca gerçekleşen tüketimin ne kadar zararlı olduğunu göstermek istiyorsanız bu film tam size göre.

4) Neşeli Ayaklar (Happy Feet)

en iyi animasyon filmleri-neşeli ayaklar

Neşeli Ayaklar

 

Yine farklı bir animasyon filmi olan Neşeli Ayaklar, Mumble adında bir penguenin sıradışı hikayesini konu alır. Konunun özünde ise tüm penguenlerin eş arayışlarında kullandıkları en önemli silah her birine has olan sesleriyle söyledikleri şarkılardır. Fakat Mumble’nin sesi çok kötüdür. Bundan dolayı sesiyle ve söylediği şarkıyla ruh eşini bulması imkansızdır. Ama Mumble’nin çok farklı başka bir özelliği vardır. O duygularını sesiyle değil yaptığı ayak danslarıyla dile getirmektedir. Annesi onun bu özelliğine değer verirken diğer penguenler ondan rahatsız olurlar ve Mumble dışlarlar. Bu dışlanmanın sonucunda Mumble ait olduğu topluluktan ayrılır ve dışlanmış diğer penguenlerle karşılaşır. Her bireyin kendine has özellikleriyle değerli olduğunu, diğer insanların farklılıklarına saygı duyulması gerektiğini çocuklarımıza benimsetmek istiyorsak bu film kaçmaz.

5) Buz Devri Serisi

en iyi animasyon filmleri-buz devri

Buz Devri

 

En iyi animasyon filmleri listemizin en son serisi Buz Devri. Tarih öncesi zamanlarda Dünya’ya buzul çağı hakim olmaya başlamıştır. Bu beklenmedik değişim, o zaman dünya üzerinde bulunan canlıların bir şekilde hayatta kalmanın yollarını aramalarına sebep olmuştur. Yaşanan kaos ortamı değişik türlerdeki hayvanları bir araya getirip hayatta kalma mücadelelerini beraber vermelerine neden olmuştur. Bu değişik türdeki hayvanlar içerisinde bir mamut, bir kaplan ve bir rakun vardır. Tarih öncesi devirler hakkında verdiği bilgiler ve zor şartlar altında iş birliği ve arkadaşlığın önemi hakkında öğretici bir animasyon filmi.

You may also like...