Doğal antibiyotik etkili besinler! İşte 5 mucize besin!

doğal antibiyotik etkili besinler

Geride bıraktığımız koca bir yaz döneminden sonra artık havalarda hissedilir düzeyde bir serinlik oluştuğu malum. Kış ayları hastalık ayları diyoruz; fakat bahar aylarında da, hastalıklara kolayca teslim oluyoruz. Elbette ki geçiş mevsimlerinde havanın kararsızlığı, bu durumun en önemli nedeni. Keza kış aylarında da dikkatli davranılmaması, kapalı ve kalabalık ortamlarda geçirilen uzun vakitler, yeterince havalandırılmayan alanlar, kış hastalıklarını çağıran nedenlerin başını çekiyor. Tabi, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi rahatsızlıklar da kaçınılmaz oluyor. Neticede hastalıklar vücuda girdikten sonra, vücuda verdiği zararlar bilinse de antibiyotik kullanımı doktor reçetesi ile olmak koşuluyla kullanılıyor. Antibiyotikler, hastalıklar üzerindeki etkilerinin yanında, vücudun doğal işleyişine de etki ettiklerinden fayda yanında bir dizi zararı da beraberlerinde getiriyor. Oysa alternatif tıp bu hususta bize hem doğal hem de şifalı birçok besinden söz ediyor. Antibiyotik kullanımı yerine, vücudu koruyup, doğal antibiyotik etkili besinler bol tüketilerek hastalıkların tedavisinden evvel, vücuda yerleşmesi bile önlenebilir. Peki bu sonbaharı ve uzun kış aylarını hastalıksız ya da hafif kırıklıklarla geçirmenize yardımcı olacak, doğal antibiyotik etkili besinler nelerdir?

Merak edenler için yazımızda, bu doğal antibiyotik etkili besinler içinden başlıca 5 tanesini ele alacağız.

Doğal antibiyotik etkili besinler

1) Soğan:
doğal antibiyotik etkili besinler

Soğanın faydalarını, doğal antibiyotik etkili besinler içinde yer alarak eskilerden beri alternatif tıpta kullanıldığını büyüklerimizden defalarca kez duymuşluğumuz vardır. İşin aslı şu ki; haklılarmış. Soğan, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığa karşı koruyucu etkiye sahiptir. Soğan, bünyesinde çeşitli miktarlarda ihtiva ettiği C vitamini, magnezyum, Potasyum, fosfor, demir, kalsiyum ve B6 değerleri ile enfeksiyonel hastalıkların önlenmesinde ve alternatif tedavide etkin rol oynamaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde, vücuttaki zararlı maddelerin vücut dışına atılmasını sağlarken aynı zamanda belirtilen vitamin ve minerallerin de emilimini arttırarak bağışıklığın güçlenmesini desteklemektedir. Antimikrobiyal özelliği sayesinde, tam anlamıyla mikropsavar etkisi bulunur. Keza, antibakteriyel özelliği de vücudun zararlı bakterilerden korunmasında önemli rol oynar. Bunun yanı sıra, lifli içeriği ile bağırsak rahatsızlıklarında da tedavi edici özelliğe sahiptir. Soğan, tüm bu etkilerinin yanında güçlü besin değerleri sayesinde, vücudun normal işleyişini ve vücuda yararlı bakterilerin korunmasını sağlayarak; vücuda zararsız doğal bir koruma ve tedavi getirmektedir.

ilginizi çekebilir..  Birbirinden şifalı bitkiler ve faydaları

Nasıl kullanılabilir?

Soğanın suyunu sıkıp bal ve limon ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Küçük çocuklarda ise bir çay kaşığı soğan suyunu seveceği bir besinle tatlandırıp bu şekilde günlük olarak verebilirsiniz.

2) Sarımsak:
doğal antibiyotik etkili besinler

Tabi ki sarımsak! Doğal antibiyotik etkili besinler denildiğinde akıllara gelenlerden sarımsak. Tıpkı soğan gibi antibiyotik, antibakteriyel, antimikrobiyel özelliklere sahip. Sarımsak içeriğinde B1, B2, B3 ve C vitaminleri ile demir, fosfor, çinko gibi birçok minerali ihtiva ediyor. Ayrıca sarımsak çok güçlü bir ağrı kesici olarak biliniyor. İltihap söktürücü, ağrı kesici, yatıştırıcı, vitamin ve mineral deposu sarımsağın düzenli olarak tüketilmesi, kış hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlığın önlenmesini sağlar; tedavisini destekler. Sarımsak dişine bir iki çentik attıktan sonra ağrılı bölgeye uyguladığınızda ağrınızın kısa süre sonra geçeceğini hayretle takip edebilirsiniz. Elbette koku bakımından biraz rahatsız olabilirsiniz fakat o rahatlamaya değeceği kesin. Sağlıktan kıymetli bir şey yok.

Nasıl kullanabilirim?

Soğuk algınlığı ağrıları için ya da farklı ağrılarda (kış hastalıklarından farklı olarak, kulak ağrısı gibi) birkaç çentik atılan bir iki diş sarımsak, ağrının olduğu bölgeye hafifçe bastırılır. Bu şekilde bir süre bekletilir.

Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklarda antibiyotik olarak ise, hazırlayacağınız bitki çaylarına bir diş sarımsak ilave ederek ya da doğrudan tüketebilirsiniz.

3) Lahana:
doğal antibiyotik etkili besinler

Lahananın her haliyle vücudumuz için en önemli besinlerden olduğu muhakkak. Gıda intoleransı olan kişilerden, karaciğer hastalıkları ile mücadele edenlere kadar herkes için mucizevi bir ilaç aslında. Lahananın vücut için önemine başlayacak olursak cilt sağlığından, sindirim sistemine, sindirim sisteminden sinir sitemine vs.. vücudun her bölgesine uzanan bir konuya girmiş oluruz. Fakat bu yazıda, kış hastalıklarına karşı antibiyotik etkisi bulunan besinleri ele aldığımızdan, lahananın da bu yönü üzerinde duracağız.

ilginizi çekebilir..  Magnezyum eksikliği neden olur? Belirtileri, tedavisi

Lahana, C vitamini bakımından oldukça zengin bir besin. Öyle ki, günlük C vitamini ihtiyacının bir buçuk katını büyük bir porsiyon lahana ile karşılamak mümkün. Kış hastalıkları üzerinde de C vitaminin ne derece ehem olduğu malum. Bu nedenle lahana sofralardan eksik edilmemesi gereken bir besin.

Nasıl kullanabilirim?

Lahananın -ev yapımı- turşusu binbir derde devadır. Özellikle bağırsak florasını koruması ve düzenlemesi, sinirleri yatıştırması ve bağışıklığı güçlendirmesi bakımından öne çıkar. Turşusu dışında, çiğ haliyle salatalarda kullanılabilirken lahana sarma öncesi haşlama suyu da tüketilebilir.

4) Zencefil:
doğal antibiyotik etkili besinler

Doğal antibiyotik etkili besinler demişken zencefili ilk 5e almamak olmaz. Zencefil antibaktetiyel ve dezenfektan özelliklere sahip önemli bir besindir. Vücudu içten dışa arındırır, mikrop ve bakterilere karşı savaşır. Bağışıklığı güçlendirir, vücut direncini arttırır, iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca ağız ve diş sağlığını korurken solunum yollarının dezenfekte olmasını sağlar.

Nasıl kullanırım?

Zencefili çeşitli yemeklere rendeleyebilir, rendelenmiş çiğ haliyle salatalarda kullanabilir, yoğurtla ya da balla karıştırarak tüketebilirsiniz. Ayrıca ıhlamur kaynatıp içine bir iki dilim zencefil atıp, bal ve limon ile tatlandırarak içebilirsiniz.

5) Bal:
doğal antibiyotik etkili besinler

Hastalandığımızda büyüklerimiz, hazırladıkları bitki çaylarına neden bal ilave ederlerdi, artık biliyoruz. Çünkü bal, bilinen doğal antibiyotik etkili besinler içinde en güçlü olanlardan biri. Bal, enfeksiyonel hastalıklarla baş etmede çok güçlü bir etkiye sahip. Ayrıca kanı toksinlerden arımdırır, bağışıklığı güçlendirir, sindirim sistemini düzenler.

Nasıl kullanabilirim?

Balı çörek otu ile karıştırarak günde bir tatlı kaşığı tüketebilirsiniz. Ayrıca bitki çaylarınızı ve kış çaylarınızı bal ile tatlandırabilirsiniz. Kahvaltılarda da sade, kaymakla ya da tarçınla birlikte tüketebilirsiniz.

Ayrıca bkz:

Doğal antihistaminik etkili besin önerileri için ilgili makaleye Antihistaminik Etkisini Doğal Yollarla Sağlayacak 4 Besin Önerisi bağlantısından erişebilirsiniz.

ilginizi çekebilir..  Deterjanların zararları nelerdir?

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir