Çocuklarda yüksek ateş – Ateş nasıl düşürülür

çocuklarda yüksek ateş

Vücudun bir ısı dengesi vardır. Bu ısı dengesi, vücut ısısı normalin altına düştüğünde ya da normalin üzerine çıktığında bozulur ve bir takım problemler doğar. Çocuklar için bu ısı referans aralıkları 36-37,5 derecedir. Vücut ısısı 36 derecenin altına düştüğünde soğuk ateş, 37,5 derecenin üzerine çıktığında ise ateş olarak belirtilir. Çocuklarda hastalıklar genellikle yüksek ateş ile ortaya çıkar. Ateş kendi başına bir hastalık değil, herhangi bir hastalığın belirtisidir.

Çocuklar gün içerisinde oldukça hareketlidir. Bu hareketlilik bilhassa havanın sıcak olduğu zamanlarda vücut ısısının yükselmesine sebep olabilir. Fakat eğer herhangi bir hastalık ortaya çıkmayacaksa, bu ateş genellikle çocuk hareketi bıraktığında düşecektir. Çocuk hareketi bıraktığı halde ateşi düşmemişse, ateşi var demektir.

Ateş, çok korkulsa da aslında kontrol altında tutulduğu müddetçe hastalıklara karşı iyi bir şeydir. Öyle ki, vücudun savunma mekanizması, hastalığa sebep olan mikropları öldürmek için vücut ısısını yükseltir. Bu bakımdan faydalı görünse de ateşi kontrol altında tutmak çok önemlidir. Aksi halde yüksek ateş, vücutta ağır bir tahribata neden olabilir. Özellikle 1-5 yaş arası çocuklarda aniden çıkan yüksek ateş havaleye sebep olabilmektedir. Peki ne yapılmalıdır? Ateş nasıl kontrol altında tutulur? Çocuklarda yüksek ateş değeri nedir? Çocuklarda ateş nasıl ölçülür?

Çocuklarda yüksek ateş

1) Çocuklarda ateş nasıl ölçülür?

Çocuklarda farklı yöntemlerle vücut ısısını ölçebiliriz:

 • 1 yaşa kadar olan bebeklerde en ideal ölçüm rektumdan yapılır. çocuklarda yüksek ateşBunun için çubuk uçlu termometrenin uç kısmına biraz zeytinyağı veya nemlendirici bebek kremi sürerek rektuma uygulamak ve yaklaşık 1-2 dakika burada bekletmek gerekir. Termometre dijitalse ölçüm tamamlandığında uyarı yapacaktır. Ölçüm sonucu 38 derece ise, ateşi var demektir. 38,5 derece ve üzerindeki ateş ise yüksek ateş olarak değerlendirilir.
 • Çocuk biraz daha büyükse, termometre dilinin altına koyularak da ölçüm yapılabilir. Fakat zaten keyifsiz olan çocuk, 3-4 dakika bu şekilde beklemeyi reddedebilir.
 • Bu durumda koltuk altı ölçümü yapılır. Çocuğun koltuk altına yerleştirilen termometre 3-4 dakika bekletilir. Koltuk altı ölçümlerinde, ölçüm gerçek vücut ısısından yaklaşık bir derece düşük çıkar. Bu yüzden koltuk altı ölçümlerinde 37,5 derece, ateş olduğunu ifade eder.
 • Kulaktan ölçerler de bir diğer seçenektir. Bu ateş ölçerler, çocuğu rahatsız etmeden kulağından ateşini ölçmenize olanak tanır. Fakat ateş ölçerin ucunun bir süre kullanıldıktan sonra değiştirilmesi gerekebiliyor. Ya da kulak akıntısı yoğun ise doğru ölçüm alınamayabiliyor. Kulaktan ölçümlerde 38 derece ateş olduğunu gösterir.
 • Temassız ateş ölçerler son zamanlarda yaygın olarak tercih edilen bir diğer ateş ölçüm seçeneklerindendir. Çocuğun ateşini, vücuduna herhangi bir temasta bulunmadan alın bölgesi, kulak arkası gibi yerlerden ölçebiliyorsunuz. Hassasiyeti markadan markaya değişiyor. Bu ateş ölçme yönteminde 37,5 derece ölçüm alınıyorsa, ateş olduğunu gösterir.
ilginizi çekebilir..  Gebelik ve emzirme dönemleri süresince tüketilmesi gereken temel gıdalar nelerdir?

Çocuklarda yüksek ateş değeri, ölçüm şekline göre değişiklik göstermekle birlikte oratalama 38,5 – 39 derece ve üzeridir.

2) Çocuklarda yüksek ateş nasıl kontrol altına alınır?

Çocuklarda 37,5 -38 dereceye kadar yüksek ateş olarak değerlendirilmez. Bu yüzden bu aşamada dikkatli olmak dışında çok fazla müdahale edilmemeli. 20 dakika ara ile çocuğun ateşi ölçüldüğünde ateşte yükselme gözlemleniyorsa, ateş 38 derecenin üzerine çıkmışsa bu noktada artık müdahale gerekir. Peki, neler yapılmalı?

 • Ateşi olan çocuğunuzu asla fazla giydirmemelisiniz. Çocuğun üstü mümkün olduğunca ince olmalı. İnce bir pamuklu fanila yeterli olacaktır.
 • Ortam sıcak olmamalı, ılık olmalı.
 • Çocuklarda yüksek ateş görüldüğünde soğuk kompres uygulanmamalı. Soğuk kompres damarların daha fazla kasılmasına ve ateşin kısa bir süre düştükten sonra aniden daha fazla yükselmesine sebep olabilir. Bunun yerine ılık kompres uygulamak gerekir. Kompres aralıkları kısa tutulmalı, sık sık yenilenmelidir. Kompres sadece su ile uygulanmalı, sirke vb. ilave edilmemelidir.
 • Kompres; koltuk altı, kasıklar, alın, ayak bileklerine uygulanmalı.
 • Çocuğa sık sık su içirilmeli.
 • 38 derecenin üzerine çıkan ateşte, çocuğa doktorun reçete ettiği ölçüde parasetamol şurup verilmeli.
 • Evinizde varsa, soğuk hava buhar makinesini çocuğa yakın bir konumda çalıştırın.
 • Çocuğunuzun ateşi 39,5 derecenin üzerindeyse ve kontrol altına alamıyorsanız ılık bir duş aldırın.
 • Duş sonrası çok kurulamayıp vücudunun nemli kalmasına izin verin. Vücudundan nemle birlikte ateşi atması daha kolay olacaktır.
 • Çocuğunuzun ateşini 5 dakikada bir ölçün.
 • Ateşi düştükten sonra tekrar yükselmediği sürece ateş düşürücü vermeyin.
 • Ateşi tekrar yükselmeye başlarsa bu kez doktorun reçete ettiği bir ateş düşürücü ibuprufen şurubu dönüşümlü olarak verin. (Yani önce parasetamol şurup, calpol gibi; sonra ibuprufen şurup dolven gibi vs.. gibi ilaçlar doktor reçetesi belirlenmek üzere dönüşümlü olarak verilmeli.) İlaç için uygun dozu ve kullanım aralığını doktorunuz belirleyecektir. Doktor tarafından reçete edilen dozların dışına çıkılmamalıdır.
ilginizi çekebilir..  Birbirinden şifalı bitkiler ve faydaları

Tüm çabalara rağmen çocuğun ateşi 24 saat boyunca düşmediyse ve (1 yaşa kadar 38,3) 39,4 dereceden yüksekse, mutlaka doktora müracaat edilmeli.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir