Çocuklarda öğle uykusu neden önemlidir?

Çocuklarda öğle uykusu neden önemlidir

Çocuklarda öğle uykusu neden önemlidir? Bu soruyu büyüklerimizin söylediği ninnilerin bir parçası ile yanıtlayarak başlayalım:

Uyusun da büyüsün ninni,

Tıpış tıpış yürüsün ninni…

Büyüklerimiz bu ninnileri boşuna söylememişler. Çocuklarda öğle uykusu ekmek kadar, su kadar önemlidir. Öğle uykusu uyumayan çocuğun gelişimi, hem ruhsal hem de fiziksel açıdan olumsuz olarak etkilenir. Peki, çocuklarda öğle uykusu hangi yaş aralığı için önem taşır? Çocuklarda öğle uykusu neden gereklidir? Çocuklarda öğle uykusu hangi alanlara etki eder? Çocuklarda öğle uykusunun ihmal edilmesinin ileriye dönük etkileri nelerdir? Çocuklarda öğle uykusu ritüeli nasıl düzenlenmelidir?

Çocuklarda öğle uykusu hangi yaş aralığı için önem taşır?
Çocuklarda öğle uykusu neden önemlidir

Genellikle bir buçuk yaşından sonra çocukların keşfetme heyecanı, anne babaların esnekliği nedeniyle çocuklarda öğle uykusu düzenli olarak sürdürülemiyor. Fakat, çocuklarda öğle uykusu ilk 48 ay; yani 0-4 yaş aralığında büyük önem taşıyor. İlk 48 ay; çocukların öğrenme, keşfetme ve büyüme açısından en hızlı oldukları dönem. Bu tempolu dönem, aynı zamanda çocukların en çok yorulduğu dönemlerden. Haliyle ilk 48 ay bu tempolu süreci bedensel, zihinsel ve psikolojik açıdan sağlıklı şekilde atlatabilmeleri için çocuklarda öğle uykusu elzemdir.

Yeni doğan bir bebek günün büyük çoğunluğunu uykuda geçirir. 6. aydan sonra uyku sıklığı yavaş yavaş azalır ve 3-4, daha sonra da 2-3 kereye düşer. 18. aya kadar günde iki üç kez uyuyan bebeklerin, 18. aydan sonra gündüz uykuları yavaş yavaş bir kereye düşer. Bu dönemden sonra uyku sayısı azalırken uyku süresi artar. Yani, günde iki üç kere kısa kısa uyumak yerine; günde bir kere uzun uyumaya başlarlar.

Çocuklarda öğle uykusu neden gereklidir?

Yazılarımı çoğunlukla oğlumun öğle uykusu saatinde yazıyorum. Fakat bazen araştırmalarım çok fazla zamanımı alıyor ve öğle uykusu saatinde bitiremediğimden, yazı yazmak için oğlumun gece uykusunu bekliyorum. O uyuduktan sonra evi bir sonraki güne hazırlamak için işlerimi toparlıyorum. Sonunda yazmak için oturduğumda çoğunlukla çok geçmeden korkunç bir yorgunluk ve uykusuzluk hissediyorum. O noktaya geldikten sonra kafamı toparlayıp iki satır yazamıyorum. Bunu neden anlattım? Yetişkin olarak bizim bile uyumamız ve dinlenmemiz için ihtiyaç duyduğumuz süreyi karşılayamadığımızda zihnimizin nasıl donup kaldığını örnekleyebilmek için…

ilginizi çekebilir..  Uyku apnesi nedir, tedavisi nasıl yapılır?

Bir önceki başlıkta belirttiğim gibi, çocuklar için ilk 48 ay bir hayli tempolu ve yorucu bir dönem. Düşünsenize, hayatının henüz ilk bir kaç yılında; ve öğrenecek, keşfedecek milyonlarca şey var. Üstelik de bunların büyük çoğunluğunu yaşamının bu ilk yıllarında öğrenecek. Bu tempoya ayak uydurabilmesi için de öğle dinlenmesine ihtiyacı var. Bu sebeple çocuklarda öğle uykusu çok önemli ve gereklidir. Öğle uykusu uyumayan ya da stabil bir uyku düzeni bulunmayan çocukların, zihinlerini toparlaması ve yeni keşiflere açık hale gelmesi pek mümkün değil. Bu nedenle öğle uykusu uyuyarak, yorgun beden ve zihinlerini dinlendirmeleri gerekir.

Çocuklarda öğle uykusu Ancak bu sayede öğrenme ve keşfetme sürecinde uyum gösterebilirler.

Çocuklarda öğle uykusu hangi alanlara etki eder?

Çocuklarda öğle uykusu; ruhsal, zihinsel ve bedensel alanlarda, çocuğun sağlığına ve gelişimine etki eder.

Düzenli olarak öğle uykusu uyuyan çocuğun zihni, dinlenik olacağından yeni bilgilere açık hale gelir. Bu sayede öğrenme ve keşfetme süreci sağlıklı ilerler. Çocuklarda öğle uykusu saatlerinin her gün aynı saatlerde olması, uyku sersemliği yaşamasını da önleyeceğinden, çocuğun ruhsal olarak daha neşeli, keyifli ve mutlu olmasını sağlar. Büyüme hormonu uyku sırasında yoğun olarak salgılandığından, çocuklarda öğle uykusu bedensel gelişim alanı için de büyük önem taşır. Ayrıca, çocuğun harcaması gereken enerjiden fazlasını harcamasını önleyerek bedensel gelişimini korur.

Çocuklarda öğle uykusu düzeni sağlanamaz ve çocuk öğle uykusu uyumaz ise, bu saatlerde zihni tamamen yorulur ve yeni bilgilere kapanır. Fakat sürekli bir keşfetme ve öğrenme arayışı içinde olan çocuk, bu yöndeki gayretine devam etmek isteyecektir. Bunun neticesinde de; çocuklarda öğle uykusu saatinde uyanık olmak, yorgun zihinini zorlamasına ve bundan dolayı huzursuzlanmasına neden olur. Burada uykusuzluğun etkisi, zihinsel alandan ruhsal alana sıçrar. Yorgunluğu, çocuğun keyifsizleşmesine ve mızmız hale gelmesine sebep olur. Bedensel olarak da; hem yeni keşiflere enerjisi kalmaz, hem de uyumadığı için büyüme hormonu aktifleşemediğinden büyümesi yavaşlar. Bunun yanında gereğinden fazla efor harcadığı için bedensel büyümesinde gerileme dahi yaşanabilir.

ilginizi çekebilir..  Okullar Açıldı, Okul Başarısını Arttırma Yolları

Çocuklarda öğle uykusunun ihmal edilmesinin ileriye dönük olumsuz etkileri nelerdir?

Çocuklarda öğle uykusu, çocuğun gelişimi açısından en önemli konulardan biridir. Çocuğun ileriye dönük kişiliği üzerindeki kırılma noktalarından biri de uyku düzenidir. Uyku düzeni, deyip geçmemek lazımdır yani.

Hem gece uykusu hem öğle uykusu belli bir düzen dahilinde olmalıdır. Ufak tefek istisnalar dahilinde ileri geri esnetilebilir. Fakat, çocuğun sağlığı için mümkün olduğunca değişmemelidir. Elbette ki bir çocuktan bahsediyoruz; robottan değil… Onu da kendinizi de üzmeden, erken dönemlerinde(!) bir uyku düzenine alışmasını sağlayabilirsiniz. Sabırlı, şefkatli ve anlayışlı olunduğu takdirde, zamanla uyku saatleri düzene girecektir.

Çocuklarda öğle uykusu saatinin de, gece uykusu saatinin de düzenli olması önemli, çünkü; uyku saati düzeni çocuğun, ileriye dönük güven duygusu ile büyümesine, sorumluluklarına daha iyi uyum sağlamasına ve daha planlı bir birey olmasına katkı sağlar. Uyku düzeni olmayan ya da uyku düzenini tamamıyla kendisi yöneten çocuklarda, her konuda esnek olunabileceği ve bu esnekliğin kendi elinde olduğu algısı oluşur. Bu da kişiliğine, sorumluluklarını esnetebileceği olarak kodlanır. Bunun yanında düzen, eşittir; plandır. Uyku düzeni olmayan bir çocuğun, ileriki yaşantısında planlı bir birey olma olasılığı daha düşüktür.

Çocuklarda öğle uykusu ritüeli nasıl düzenlenmelidir?

Çocuklarda öğle uykusu düzeni sağlamak için, henüz enerjisini yeterince atamamış çocuğu uykuya zorlamak, çocuğun uyku saatlerinden kaçmasına; öğle uykusuna direnmesine neden olacaktır. Bunun yaşanmaması için, sabahları çocuğun erken kalkması sağlanmalıdır. Yaz aylarında 13.30-14.00 gibi, kış aylarında ise 13.00-13.30 gibi saatler çocuklarda öğle uykusu başlangıcı için ideal saatlerdir. Bu saatler mümkün olduğunca geçirilmemelidir.

Çocuklarda öğle uykusu, ihmal edilmemelidir. Gündüz uyutmayıp gece erken yatırmak, yapılabilecek en büyük hatalardandır. Çünkü; belirttiğim gibi, çocuğun sabahtan öğleye kadar tonlarca yeni bilgiyle dolan zihninin, öğrenme sürecine devam edebilmesi için dinlendirilmesi gereklidir. Böylece çocuk zihni dinlendikten sonra taze bir dimağ ile keşfetmeye devam edebilir.

ilginizi çekebilir..  Çocuk istismarına karşı çocuklar nasıl bilinçlendirilmeli

Sağlıklı bir öğle uykusu düzeni için, anne babaların özverili davranması gerekir. Öyle ki, çocuğun öğle uykusu vaktinde evde bulunulmaması, çocuğun bırakmak istemeyeceği faaliyetlere başlanması vs.. gibi davranışlar, uyku düzeni oluşturmayı imkansız hale getirir.

Sağlıklı bir öğle ve gece uykusu için; bu saat dilimine düzenli bir ritüel ile geçilmelidir.

 • Çocuk öğle uykusuna geçmeden önce rahat uyku giysileri giydirilmelidir.
 • En az yarım saat önceden çocuğun uyku saatine hazır hale gelmesi için sakin oyunlar oynanmalı, kitap vs.. okunmalı, masal anlatılmalı ya da sakinleştirecek farklı etkinlikler yapılmalıdır (Yaz aylarında ılık bir duş çok iyi olur).
 • Çocuklarda öğle uykusu saatinde kesinlikle evde olunmalıdır. Çocuk öğle uykusunu evinde ve rahat yatağında uyumalıdır.
 • Çocuklarda öğle uykusu da gece uykusu da her gün aynı saatlere gelecek şekilde düzen oluşturulmalıdır.

You may also like...

6 Responses

 1. Selin dedi ki:

  Bende coxuguma oglenleri uyku aliskanligi kazandim. Artik kendiliginden vakti gelince yatiyor. Dinleniyor

  • Yıldız dedi ki:

   Bir de bizimki bu alışkanlığı edinebilse. Mümkün değil uyutamıyorum. Özel bir yöntemi var mıdır?

 2. Yasemin dedi ki:

  çocukların gelişimi açısından oldukça faydalı bir uygulama. tüm anne babalara öneriyorum

  • Başak dedi ki:

   önermek güzel de çocuk uyumadıktan sonra elden birşey gelmiyor. Kızsam daha da kaçıyor uykusu. 1 saatte uyutuyorum yarım saat sonra uyanıyor

 3. meltem dedi ki:

  öğlen uykusu çocuklarda önemli olduğu kadar tüm insanlar için önemlidir yani genel olarak en az 45 dakika uyumak gerekir.

 4. Halit dedi ki:

  Bizi zorla uyuturulardı. Uyumasak daya olduğundan uyur numarası yapardık. Nerden bilelim faydalarını tabi 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir