Çocuklarda dikkat ve algı bozukluğu

Çocuklarda dikkat ve algı bozukluğu

Çocuklarda dikkat ve algı bozukluğu gelişim döneminde başlar ve önlem alınmazsa ömrünün sonuna kadar devam eder. İnsanlar olarak çevreyi, doğayı, insanları ve daha birçok şeyi duyu organlarımız sayesinde çözümler ve hayatımızı sürdürürüz. Nesneleri elleyerek, koklayarak, tadımlayarak birbirinden ayırırız. Çevremizde o kadar çok nesne ve araç var ki bunların hepsini algılamamız mümkün değil. Özellikle çocuklarda dikkat ve algı bozukluğu yaratacak şey çok fazla.

0-6 yaş döneminde algıları bizden kat ve kat hızlı çalışan çocuklarda dikkat ve algı bozuklukları çok olağandır. Bu dönemde çocukların beyinleri her şeyi algılar ve çözümlemeye çalışır. Bu konuyu şu şekilde örneklendirebiliriz; siz bir insanı ne kadar severseniz ne kadar ilgi duyarsanız ona karşı daha dikkatli ve özenli olmaya çalışırsınız. Fakat sevmediğiniz insanların halleri ve hareketlerine çok dikkat etmezsiniz. İlginiz olmadığı için bir şey yapsalar da fark edemezsiniz. Çocuklar için de bunu şöyle düşünün; çocuğunuz okula gidiyor ve eve geldiğinde ödevleri umursamadığını görüyorsunuz. Çocuğunuz bir an önce oyun oynamak veya farklı bir aktivite ile ilgilenmek istiyor. Çünkü daha rahat algılayabiliyor ve keyif alıyor.

Çocuklarda dikkat ve algı bozukluğu çok ciddi boyutlara ulaşabilir. Çocuk derslere karşı isteksiz davranabilir veya devamlı bahaneler üretir. Çünkü hiçbir çocuk ona aptal muamelesi yapılmasını istemez. Tembel ve şımarık demeniz; çocuk için ciddi bir psikolojik şiddet olacağı gibi, kaçış yolu gibi de görülebilir. Çocuğunuza kızmak onu bazı şeyler için zorlamak ya da anlamadığı için hakaret etmekten kaçının. Unutmayın, o sizin en kıymetliniz başarılı olmasını ve her şeyden önce mutlu bir çocuk olmasını en çok siz istersiniz…

Nasıl davranılmalı?

Çocuğunuzun dikkatini çekmenizin en güzel yolu onun ilgi alanlarını bulmaktır…

İlgi duyduğu bir konu üzerinde sizinle paylaşım yapmak onunda çok hoşuna gidecektir. İlgi ve dikkatini çekmeyi başardığınız durumlarda öğrenme daha hızlı ve kalıcı olacaktır. Unutmayın, siz bağırıp çağırsanız da, kızsanız da, üzülseniz de çocuğunuz dikkatini çeken konularda alıcıdır. Alıcı olması daha hızlı ve çabuk öğrenmesi anlamına gelir. Öğrenme konusunda en önemli olan şey dikkattir. Dikkatini vermediği bir konu hakkında bilgi sahibi olmasını bekleyemeyiz. Dikkat eksikliğinin türü araştırılmalıdır. Eğer çocuğunuzda dikkat ve algı eksikliği varsa her ne alanda olursa olsun bir takım belirtiler olacaktır. Bu durumda üzerine gitmemeli, daha fazla ilgilenilmelidir. Sevmediği bir konu sevimli hale getirilmeli ve bu sırada çocuk zorlanmamalıdır.

ilginizi çekebilir..  Konusu, Dil ve Anlatım Özellikleri Bakımından İdeal Çocuk Kitabı Nasıl Olmalıdır?

Dikkat ve algı bozukluğu çocuktan çocuğa değişiklik gösterir. Bu sebeple öncelikle emin olunmalı…

Bazı çocuklar çok dikkatli ve detaycı iken; bazı çocuklarda dikkat ve algı bozukluğu problemi vardır. Çocuğunuza bir şey anlattığınızda sizi bir süre dinler, daha sonra dalar ve gözü farklı bir yere takılır ve konudan uzaklaşır. Çocuklarda dikkat ve algı bozukluğu sorunu varsa; bir şeyler anlatmak ve öğretmek çok zordur. Bundan sebeptir ki; başarısız gözüyle bakılan çocuklardır ve kendilerinin farkında oldukları için işi şımarıklığa vurabilirler. Aslında bu çocuklar başarısız değiller, tembel de değiller. Sadece durumlarını hata gibi görerek bunu ört bas etme çabası içine girerler. Bu durumda çocuklar desteklenmeli, dikkatleri geliştirilmelidir.

Çocuklarda dikkat ve algı bozukluğu, dikkat sürelerini arttıracak alıştırmalar yaptırarak düzeltilebilir.

Çocuk ile oynanabilecek; dinlediği bir hikayeyi anlatma, iki resim arası fark bulma, belli bir resimdeki bir objeyi bulma, evet- hayır, kelime, hangi elimde vb.. oyunlar çocuklarda dikkat ve algı bozukluğu durumuna karşı en iyi önlemlerdir. Çünkü hepsi dikkat geliştirici oyunlardır. Bu oyunlar okul öncesi döneminde ve okul döneminde ağırlık verilmesi gereken egzersizlerdir.

Bunlar yapılırken çocuğu sıkmamaya, bunaltmamaya, isteğini kırmamaya özen göstermelisiniz. Ani değişiklikler, ilgi, hareket dikkati uyanık tutan özelliklerdir. Çocuğun yorgunluğu, uykusuzluğu, stresi dikkati dağıtan etkenlerdir. Çocuklarda dikkat ve algı bozukluğu tekrar işlerde başarılı olma, verilen bir işi kısa zamanda yapma, süratli öğrenme gibi bir çok yetisini kaybetmesine ya da hiç geliştirememesine sebep olur. Bundan dolayı onlara destek olmalı, severek öğretmeye çalışmalı, çocuğu sıkmadan anlatmalı, düzenli olmasını sağlamalı ve kendine yetebilecek duruma gelmesine yardımcı olunmalıdır. Bu nedenle çocukluktan itibaren evde ve okulda çocuğun dikkatini geliştirecek şeyler bulmalı ve yanlarında olmalıyız. Onların dikkatini en hızlı şekilde vermelerini sağlamak siz ebeveynlerin elinde.

ilginizi çekebilir..  Akran Zorbalığı / Akran İstismarı Nedir?

Sevgiyle kalın… 🙂

You may also like...

4 Responses

 1. Yasemin dedi ki:

  bende çocukken bu sorun çok vardı hiç ilgilenilmediği için halen devam etmekte. ilgilenmek gerekiyor

  • Cemile dedi ki:

   aynen çocuklukta bu problemin farkına varılması ve tedavisine başlanması çok önemli

 2. Esin dedi ki:

  Benim de şu an dikkat dağınıklığım var. Acaba çocuklukta üzerine düşülmediğinden mi ki?

 3. Yeliz dedi ki:

  Doğru tedavi uygulanırsa çok büyütülecek bir sorun değil. Benim oğlumda da vardı küçükken. Başarılı bir tedavi ile çözdük problemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir