Yaz tatilinde çocuklar için zeka geliştirici ve eğlendirici etkinlikler

yaz tatilinde çocuklar için zeka geliştirici ve eğlendirici etkinlikler

Bütün bir yıl ders, ödev, okul derken belli bir düzene alışan çocuklarımız, yaz aylarının gelmesiyle ilk etapta adeta bir boşluğa düşüyor. Bundan sonraki aşamada ise, telefon, tablet, bilgisayar veya televizyonun tadını çıkarmaya başlayıp bütün yazı yalnız bu faaliyetlerle (ki çocuklarımıza faydadan çok zararları dokunduğu malum) geçiriyorlar. Oysa onların gerçekten keyif alacakları, eğlenecekleri fakat aynı zamanda da zeka gelişimlerine katkı sağlayacak aktiviteler edinmesine yardımcı olarak, hem yazı dolu dolu geçirebilir hem de onunla ortak zamanlar paylaşabiliriz. Çocuklar için zeka geliştirici ve eğlendirici etkinlikler neler olabilir diye bir düşünüp araştırdığımızda, karşımıza onlarca keyifli etkinlik çıkacağını görürüz. Bu yazıda ben çocuklar için zeka geliştirici ve eğlendirici etkinlikler başlığı altında 5 farklı etkinlikten söz edeceğim.

Yaz aylarında çocuklar için zeka geliştirici ve eğlendirici etkinlikler

1) Kitap saati:

Çocuğunuza sıkıcı gelebilir mi? Hayır hayır bakın şöyle yapacağız; çocuğunuzla birlikte çarşıya çıkıp güzel bir gün geçirecek ve ardından bir kitapevine uğrayacaksınız. Burada çocuğunuzla birlikte onun yaş aralığına uygun, keyifli fakat aynı zamanda düşünmeye, sorgulamaya sevk eden bir/birkaç kitap seçeceksiniz. Kitabı okurken meraklanması, sorgulaması çok önemli. Bu, çocuğun kitabı okurken sıkılmasını önleyecek, aynı zamanda da beyin hücrelerinin aktif olmasını sağlayarak zeka gelişimine katkı sağlayacaktır. Ayrıca bu tür kitaplar ve kitap okuma faaliyeti, çocuğunuzun dikkatini de arttıracaktır. Özellikle kitap okuma saatlerinde siz de bir kitap ile ona eşlik ederseniz, bu etkinlik hem onun adına hem de sizin adınıza daha keyifli bir hal alacaktır. Bu okuma saatlerinin sonrası da çok önemli. Okuma saati bittikten sonra çocuğunuzun daha da keyif alacağı bir etkinlik planlarsanız, okuma sürecinin sorunsuz geçmesini kolaylaştırmış olursunuz. Ayrıca okuma saati sonunda, birlikte okuduklarınızı canlandıracağınız oyunlar oynamanız, okuma dikkatini ve şevkini arttırabilir.

ilginizi çekebilir..  Bebeklerin aylara göre boy ve kilo ölçüleri

2) Puzzle:

Puzzle bir çocuk için en yararlı ve aynı zamanda da en eğlenceli oyunlardan biridir. Üstelik bu oyun için yaş aralığı yelpazesi de bir hayli geniş (Biz oğlumla 2 yaşına yakınken başladık puzzle ve şuan en sevdiği aktivitelerden biri.) Çocuğunuza farklı farklı puzzle vererek, zeka gelişimini desteklerken eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Keza, biri büyük biri küçük iki çocuğunuz varsa, ikisine de yaş aralıklarına uygun bir puzzle vererek eğlenmelerini sağlayabilir ve gelişimlerini destekleyebilirsiniz. Puzzle, çocuklar için zeka geliştirici ve eğlendirici etkinlikler denildiğinde akıllara ilk gelenlerdendir. Her puzzle bittiğinde bir başarı ödülü ile isteğini pekiştirebilir ve bir sonraki gün ya da başka birgün yeni bir puzzle başlatabilirsiniz. Yeni bir puzzle zaten kendisi isteyecektir sizden. Çünkü bahsettiğim gibi puzzle çocuklar için en eğlenceli aktivitelerden.

3) Bilmece – bildirmece:

Bakın çocuğunuzun asla hayır demeyeceği muhteşem bir etkinlik daha! Bilmece oyunu oynamak çocuğunuz için inanılmaz keyifli bir etkinlik olacaktır. Bu oyun aynı zamanda ailece katılım sağlayarak daha da eğlenceli hale getirebileceğiniz oyunlardan. Oyunu şöyle oynuyoruz; bir akşam önceden tüm aile üyelerine bir sonraki akşama kadar en az bir tane bilmece bulması (yaratması ya da bilinen bilmecelerimizden hazırlaması) söyleniyor. Aile üyeleri bir sonraki akşama bilmecelerini hazırlıyor ve yemekten sonra oyun başlıyor. Herkes bulduğu bilmeceleri sırayla sorarak diğer aile üyelerinin cevabı bulmasını bekliyor. Oyun sonunda en az bilenden en çok bilene kadar bir sıra oluşturuluyor ve bir sonraki güne bilemedikleri bilmece sayısı kadar bilmece hazırlamaları söyleniyor. Böylece bir sonraki akşama, eğlence katlanarak devam ediyor. Bu noktada çocuğunuza gün içinde kendi bilmecesini kendisi hazırlaması konusunda yardımcı olarak, onu gün içinde de düşünmeye sevk edebilir; heyecanlanmasını ve eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

ilginizi çekebilir..  Kitap kurtlarının dekorasyonda vazgeçilmezi: Kitap okuma köşesi

4) Müzik ve resim:

Çocuklar için zeka geliştirici ve eğlendirici etkinlikler denildiğinde, resimden söz etmemek olmaz herhalde. Resim çocuklar için keyifli olmasının yanı sıra, hayal gücünü, motor becerilerini ve zekasını geliştirmesi bakımından da oldukça yararlı bir etkinliktir. Özellikle de bu etkinliği zeka geliştirici ve rahatlatıcı etkisi bulunan bir müziğin gücüyle desteklediğinizde, hem daha keyifli hem daha etkili olacağı muhakkaktır. Müzik eşliğinde resim yapmak çocuğunuzun yaz boyu vazgeçemeyeceği etkinliklerden biri olacaktır.

5) Anlat bakalım:

Çocuklar için zeka geliştirici ve eğlendirici etkinlikler , oyunlarla biçimleniyor şüphesiz. Çocuklarımızın zeka gelişimi çok önemli, fakat zeka gelişimi sağlanırken aynı zamanda bir çocuk olarak eğlenebilmeleri çok çok daha önemli. Bu yönde en keyifli en eğlenceli etkinliklerden biri de anlat bakalım oyunudur. Çocuğumuz eğlenceyi dibine kadar yaşarken aynı zamanda zihinsel faaliyetleri de hareketlenir ve zeka gelişimi desteklenir. Bu oyunda da yine tüm aile üyelerinin katılımı mümkündür. İki grup olarak oynanır. Oyunun amacı kartlarda yazılı olan kelimeleri kullanmadan sana verilen kelimeyi kendi takımına anlatmaya çalışmaktır. En çok kelime bilen takım oyunun galibi olur. Bu oyunu hazır olarak alabileceğiniz gibi, çocuğunuzla birlikte kendiniz de oluşturabilirsiniz. Kesinlikle çok eğlenceli bir aktivite olacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir