Çocuk resimlerinde ruhsal gelişim ifadeleri

Çocuk resimlerinde ruhsal gelişim ifadeleri
Çocuk resimlerinde ruhsal gelişim ifadeleri

Estetik kaygıdan uzaklık, içtenlik ve doğallık… Çocuk resimleri doğallıkla hayal gücünün muhteşem şekilde harmanlanmasıdır. Gözünüzü kapattığınızda kendinizi nerede hayal ediyorsunuz? Dünya turu? Büyük bir şirketin patron koltuğu? Başarılı olabileceğiniz bir mesleği icra ederken? Sevdiklerinizle eğlenceli vakit geçirirken? Yaşama ve arzularımıza dair daha birçok şey olabilir. Peki henüz gerçeklik algısından uzak bir çocuk gözlerini kapattığında ne hayal eder sizce? Gezegenler arasında özel aracıyla uçmayı… Bir süper kahraman olmayı… Güneşe gitmeyi… Yani bir yetişkinin maddesel hayal gücüne çok çok uzak şeyleri… İşte bu çocuk resimlerini özel ve ayrıcalıklı kılar. Çocukların iç dünyasını en iyi ifade eden etkinliklerden biri resimdir. Tabi burada dikkat çeken, çocukların bunu bilinçli olarak yapmamasıdır. Yani bir çocuk iç dünyasını yansıtmak amacıyla resim yapmaz; yaptığı resimler onun iç dünyasını ifade eder. Çocuklar yaptıkları çizimlerle, kullandıkları renklerle farkında olmadan bize iç dünyalarına dair bazı ip uçları verebilirler. Çocuk resimlerinde çevresel koşullara ve çocuğun yaşına bağlı ruhsal ve bedensel gelişim yaşanmaktadır. Bir önceki yazımızda çocuk resimlerinde bedensel gelişim dönemlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise, çocuk resimlerini ruhsal çerçevede ele alacağız.

Çocuklarımız çocuk resimlerinde ne anlatıyor?

Okul fobisi:

Okul fobisi çocuklar üzerinde stres yaratan önemli konulardan biridir. Sıcak aile ortamından kopma, tanımadığı ve kalabalık bir ortama girme gibi sebeplerden doğar.

Okul fobisi yaşayan çocukların resimleri bize bu konu ile ilgili bir takım ip uçları verebilir. Mutlu bir aile ortamı, saydam ev resimleri, resimlerde anne, baba ve kardeşlerle mutlu anların gösterilmesi, okul resimleri yapmaktan kaçınılması ya da okulun kötü ve çirkin bir yer olarak çizilmesi, çocuğun okul fobisi yaşadığının göstergesi olabilir.

ilginizi çekebilir..  Konusu, Dil ve Anlatım Özellikleri Bakımından İdeal Çocuk Kitabı Nasıl Olmalıdır?
Özgüven sorunları:

Birçok nedene bağlı olarak çocuklarda özgüven sorunu ortaya çıkabilmektedir. Özgüven sorunu yaşayan çocuklar genellikle bir etkinlik yapmak istemezler, fakat resim yapmakla ilgililerse, resimlerinde bu konuya dair göstergeler bulunabilir.

Özgüven sorunu yaşayan çocukların resimlerinde genellikle sayfada büyük boşluklar yer alır. Sayfanın tamamını kullanmazlar, küçük bir bölümünü kullanırlar. Figürler çok küçüktür ve tamamlanmamıştır. Çizgileri silik ve kesik kesiktir. Genellikle el ve ayakların çizilmemiştir ve resimlerde yalnızlık teması mevcuttur. Bu gibi belirtiler güvensizlik, bencillik, içine kapalılık, insanları ve sosyalleşmeyi reddetme, çevreye uyum sağlayamama, paylaşım azlığı, kendi becerilerinden şüphe etme, iletişim eksikliği yaşama gibi işaretler vermektedir.

Hiperaktivite:

Yoğun duygusal hareketlilik halidir. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hiperaktif çocuğun resimleri genellikle çok çabuk sıkıldıklağından, yarım bırakılmıştır. Tamamlanmış resimlerde ise iri figürler, iri nesneler görülür. Gerilimli ruh halleri sebebiyle daha çok karalama yaparlar. Resimlerinde canlı renkler ve uçarı konular kullanırlar.

Cinsel kimlik karmaşası:

Bu durumu yaşayan çocuklar genellikle resimlerinde zıt kimlikte çizimler yaparlar. Anneyi sakallı ve erkeksi faaliyetlerle; babayı etek, elbise giymiş ve kadınsı faaliyetlerle resmederler. Ev çizimlerinde yatak odası ağırlıklı olarak görülebilir. Bu gibi çizimler bu sorunu yaşayan çocukla ilgili ip ucu olabilir.

Aile içi iletişim sorunları:

Aile içi iletişim sorunları çocuklar üzerinde oldukça olumsuz bir durumdur. Böyle bir durum yaşayan çocuk resimlerinde genellikle aile temasından kaçınır. Aile çizimi yaptığında ise aile üyelerinin tamamını çizmez; bir ya da birkaçının eksik olduğu resimler yapar.

Anne veya babanın olmadığı resimler, dağılmış aile göstergesi olabilir. Yine anne, baba ve diğer aile üyelerinin kağıdın ayrı ayrı bölümlerine ve aralarına evler, yollar çizerek resmedilmesi ailede iletişim sorunlarının olduğuna dair ip ucu olabilir.

ilginizi çekebilir..  Çocuk istismarına karşı çocuklar nasıl bilinçlendirilmeli
Kardeş kıskançlığı:

Çocuğun henüz ilgiye ihtiyaç duyduğu dönemde bir kardeş gelmesi sonucu yaşanan kardeş kıskançlığı sık karşılaşılan bir sorundur. Tüm ilginin bir anda ailenin yeni üyesine kayması, çocukta kardeş kıskançlığı oluşmasına neden olabilir. Çocuk bu ruh halini resimlerde genellikle kendisini resimlere koymayarak ya da anne, baba ve kardeşini bir arada ve mutlu, kendisini ise onlardan uzakta ve yalnız resmederek ifade eder. Bu çocuğun ihmal edildiğinin, sevgiden yoksun oluşunun, yok sayıldığının göstergesi olabilir.

Aile içi otoriter tutum ve baskı:

Resimlerde anne ve baba aşırı büyük çizilebilir ya da ikisinden biri çok büyük biri çok küçük çizilebilir. Böyle bir çizim ailede bir baskı ortamı olduğunu, otoriter bir tutumun hakim olduğunu gösterebilir.

Fakat anne ve babanın aşırı büyük çizilmesi, anne ve babaya duyulan hayranlığın göstergesi de olabilir.

Anne ile çocuğun ilişkisi ile ilgili daha fazla bilgi için saglikoneri.com isimli siteden Annenin çocuğun gelişimi ve psikolojisi üzerindeki etkileri isimli yazıyı okuyabilirsiniz.

Baba çocuk ilişkisi ile ilgili daha fazla bilgi için Baba-Çocuk İlişkisinde Babanın Rolü ve Etkisi isimli içeriğimize göz atabilirsiniz.

Resimlerdeki figürlerin bölgesel yorumlamaları ne anlatıyor?
 • Resimlerde ağız çizimlerinin eksik olması ya da çok büyük-çok küçük çizilmesi, iletişim sorunlarının göstergesi olabilir.
 • İri eller ve kollar çizilmesi şiddet gördüğünü ifade edebilir.
 • İri göz çizimleri merak duygusunu anlatabilir.
 • Vücut organlarının bir ya da birkaçının eksik çizilmesi, eksik çizilen bölgeyle ilgili bir rahatsızlık yaşandığını ifade edebilir.
 • Burnun ve kulakların iri çizilmesi bu bölgelerle ilgili hastalıkların yaşandığını anlatıyor olabilir.
 • Ayakların iri çizilmesi özgüvenin yüksekliğini ifade edebilirken, küçük çizilmesi güvensizliği ifade edebilmektedir.
 • Burnun eksik çizilmesi desteksizliği ifade edebilir.
 • Resimde cinsel organların çizilmesi anne babayı çıplak görmüş olmayı ve aşırı hassasiyeti ifade edebilir.
ilginizi çekebilir..  Akran Zorbalığı / Akran İstismarı Nedir?
Resimlerdeki ev figürleri ne anlatıyor?
 • Evin saydam çizilmesi; mutlu bir yaşam, canlılık gibi çağrışımlar yapmaktadır. Aksine kapalı ev çizimleri ise; içine kapalılık, ifade zorlukları, karamsarlık gibi duygusal durumları düşündürmektedir.
 • Yüksek binalar çocuğun gerginliğini, baş kaldırısını ifade edebilir.
 • Evlerden, binalardan oluşan, insanların az kullanıldığı ya da hiç kullanılmadığı resimler sosyal ilişkilerdeki eksikliği ifade edebilir.
 • Resimlerdeki evlerin bacalarından çıkan kalın, koyu dumanlar aile içi huzursuzluğu ve şiddeti anlatıyor olabilir.

Özetle; çocuk resimlerinde kullanılan renklerden, çizilen figürlere kadar bir takım ruhsal çıkarımlarda bulunmak mümkündür. Fakat bunlar yalnızca birer varsayımdır. Bir çocuğun ruhsal tahlili yapılırken tüm bilgi ve bulgular uzman tarafından çok yönlü olarak ele alınır.

You may also like...

9 Responses

 1. Mehmet dedi ki:

  Çocukların resimlerinde güneş olması oldukça olumluya işaret aynı zamanda. Tüm bu bilgilerin üstüne bunu da göz önünde bulundurunca oldukça bilgilendirici bir yazı olmuş.

 2. İsmet dedi ki:

  Çocuk gelişimini yakından takip etmek lazım tabi. YAzdıklarından çizdiklerinden yola çıkmak da çok mantıklı

 3. Haldun dedi ki:

  Küçükken ben de babamı ve kendimi uzun saçlı çizerdim. Bende de mi cinsel kişilik problemi var aman allahım 😀

 4. Selim dedi ki:

  Bence iyi bir anlatım olmuş ebeveynlerin bilmesi gereken konular, çocuk gelişimi önemli.

 5. sema dedi ki:

  bende cocukların gelişimini yakından takip etmek istiyorum. bu yonde arastırmalara basladım. cocugum daha 1 yasında ama takip edicem

 6. okan dedi ki:

  çocukların en sevdiği şeydir resim yapmak ilk olarak duvarla başlarlar

 7. arda dedi ki:

  bence cocukla cocuk gibi dusunmek gerek. en buyuk hatayı onların bizim gibi dusunmesini sağlamaya calısmakla yapıyoruz

 8. Büşra dedi ki:

  Öyle her şeye de takmamak lazım mesela burada yazan bir durum çocuğunuzda görülürse kesin olarak bir sorun olacak demek değildir telaşa gerek yok 🙂

 9. Mehmet dedi ki:

  benim kardeşim zamanında ilginç resimler çiziyordu en sonunda bir sorun olduğunu anladık o yüzden resimlere dikkat etmek gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir