Cilt lekeleri için doğal zerdeçal maskesi

cilt lekeleri için zerdeçal maskesi

Cilt sağlığı çok önemli. Bakımlı bir cilt, sağlıklı, genç ve dinamik görünür. Sağlıklı, genç ve dinamik bir cilt ise, kişiye kendini iyi hissettirir. Sorunlu ciltler, birçoğumuz için adeta bir kabus. Bu kabusun en önemli kaynaklarından biriyse; cilt lekeleri. Cilt lekelerinden mustarip kişiler, cilt lekelerinden kurtulmak için çeşitli maske tarifleri araştırıyor. Öyle ki; cilt lekeleri, sağlıklı görünen bir cilt için pek de olumlu olmayan bir durum. Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak arzusuyla hemen her yöntem deneniyor. Kimi zaman büyük kozmetik marketlerinde satılan kremler, tonikler, jellerle; kimi zamansa evde hazırladığımız doğal malzemelerle… Tam da bu noktada, cilt lekeleri için evde uygulanabilecek zerdeçal maskesi çok bilinen iyi bir yöntem. Peki cilt lekeleri için birebir olan zerdeçal maskesi nasıl yapılır ve nasıl uygulanır?

Cilt lekeleri için zerdeçal maskesi

Güzel, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt hemen herkes için önemli. Cildi beslemek, ona ihtiyacı olanı doğru şekilde ve ölçüde vermek, cilt sağlığı ve güzelliği açısından çok önemli elbette. Fakat, burada şöyle bir öncelik var: Cilt tipi ve cilt ihtiyaçlarının doğru tanınması… Evet, cildimize bir uygulama yapacağız; fakat, o uygulama cilt tipine uygun mu, cildin ihtiyacını karşılıyor mu? Bu gibi soruların yanıtlarını verebilmek için doğru bir cilt analizi ile cildi doğru tanımak gerekir. Cildinizi tanımıyorsanız ihtiyaçlarını belirleyemezsiniz. Cildinizi tanımadan onu beslemek için yapacağınız her uygulama, faydadan çok zarar getirebilir. Bu yüzden önceliğimiz: Cildini tanı! Peki, cildimizi tanıdık ve tanımladık. Yakındığımız cilt lekelerimiz var. O halde, bu cilt lekeleri için ne yapacağız? Cilt lekeleri için çeşit çeşit doğal maske tarifi var. Fakat, bunlar içinde benim deneyimleyip sonucundan memnun kaldığım; zerdeçal maskesi. Sonuç benim adıma olumlu olduğu için, sizlerle de paylaşmak istedim. Şimdi zerdeçal maskesi nasıl yapılır inceleyelim.

ilginizi çekebilir..  Güneş gözlüğü cam rengi neden önemlidir

Zerdeçal alternatif tıpta adı sıklıkla zikredilen çok önemli bir baharat. Yemekleri lezzetlendirirken, metabolizmayı hızlandırıyor, tokluk hissi veriyor. Saymakla bitmez daha onlarca faydası bulunuyor. Fakat konumuz bu değil:) Cilt sağlığı ve güzelliği konusunda da zerdeçaldan sıkça faydalanılıyor ve yazımızın çıkışı bu.

Zerdeçal, antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde sivilce, akne gibi cilt sorunlarını gideriyor. Bunun yanı sıra, giderdiği sivilce ve aknelerin izlerinin de yok olmasını sağlıyor. Zerdeçal, sivilceler ve sivilce lekeleri ile savaşırken cilt lekelerini de es geçmiyor. Cilt lekelerini giderirken, cilde yumuşaklık ve pürüzsüzlük kazandırıyor. Cilt tonunu eşitliyor, cildin daha genç ve taze görünmesini sağlıyor.

Cilt lekeleri için zerdeçal maskesi nasıl yapılır:

Öncelikle malzemeler:
cilt lekeleri için zerdeçal maskesi

 • 1 yemek kaşığı toz zerdeçal
 • 1 yemek kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı bal

Tüm malzemeyi temiz bir kapta karıştırıyoruz ve zerdeçal maskesi, uygulamaya hazır.

cilt lekeleri için zerdeçal maskesi

Nasıl uygulanır?
 • Öncelikle cildinizin temiz olması çok önemli. Cildinizi, temizleyici ve bol ılık su ile güzelce yıkayın.
 • Yıkadığınız cildinizi iyice kurutun.
 • Cilt lekeleri için hazırladığımız karışımını parmak uçlarınızla hafif dokunuşlarla, ince bir tabaka halinde sorunlu bölgeye uygulayın.
 • Uyguladığınız maskeyi cildinizde maksimum 10 dakika bekletin. 7-10 dakika idealdir.
 • Bekletme süresinin sonunda maskeyi bol soğuk su ile iyice yıkayarak cildinizden arındırın.
 • İlk etapta cildinizde zerdeçalın renk yoğunluğundan dolayı hafif bir sarılık olabilir. Bu çabuk geçiyor. Fakat yine de rahat hissetmeyecekseniz, maskeyi evde duracağınız günler uygulamanızı öneririm.
 • Bu maskeyi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.
 • Alerji riskine karşı cildinize uygulamadan evvel bileğinizin iç kısmında küçük bir noktaya uygulayıp 24 saat beklemenizde yarar var. 24 saatin sonunda herhangi bir alerjik etki hissetmediyseniz, uygulama yapabilirsiniz.
Ayrıca bkz:

Günlük, haftalık, aylık cilt bakımı

ilginizi çekebilir..  Burun estetiği ile ilgili en çok sorulan 10 soru

Cilt sorunlarına karşı kahve telvesi peeling

5 soruda cilt bakımı

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir