Burun estetiği ile ilgili en çok sorulan 10 soru

burun estetiği

Tıp alanında Rinoplasti adıyla bilinen burun estetiği; burnun sorunlu bölgesinin düzeltilmesi ve burun şeklinin değişmesini sağlayan bir estetik operasyondur. Bu amaçla; sağ – sol yöne kavisli burnun düzleştirilmesi, kemerli ya da çukurlu burnun düzeltilmesi, yüz yapısına göre büyük olan burnun küçültülmesi ya da tam tersine küçük olan burnun büyütülmesi ya da burun kanallarında nefes almayı engelleyici yapıların alınması gibi işlemler uygulanıyor. Tüm bu işlemler, burnu oluşturan yapılara müdahale ile gerçekleştiriliyor. Araştırmalarımız neticesinde google’da burun estetiği ile ilgili en çok aranan 10 soruyu ve yanıtlarını yazımızda bir araya topladık. Burun estetiği ile ilgili kapsamlı bilgi edinmek isteyenler için işte o sorular!

1) Burun estetiğinde asli hedef nedir?
burun estetiği

Burun 5 duyu organımızdan biridir ve hayati derecede önem taşır. Burun ile ilgili bir sorun olduğunda, yani burun bir şekilde işlevini yerine getiremediğinde; üst solunum yolları da hastalıklara açık vaziyete gelir. Öyle ki; burnun işlev kaybetmesi, solunum için ağzın kullanılmasını gerektirecektir; ki bu da hastalıkların bünyeye daha kolay ulaşmasına yol açarak hastalık riskini arttıracaktır. Ayrıca solunum problemleri, yeme içme sırasında rahatsızlık yaşama, uyku problemleri gibi sorunlar yaşanması ile de bağlantılıdır. Bu sebeplerden dolayı burun estetiği konusunda asli hedef, burun şeklinin düzeltilmesinden öte; bu işlem gerçekleştirilirken burnun işlevini kaybetmesini önlemektir. Yani burun estetiği sırasında burnun şekli planlanan biçimde düzeltilirken, işlevlerinin korunması asli hedef olmalıdır.

2) Burun estetiği operasyonları hangi yöntemlerle yapılır?

Burun estetiği operasyonları başlıca 2 yöntemle yapılmaktadır. Açık ve kapalı rinoplasti olarak isimlendirilen bu uygulamalar; kişiden kişiye değişen burun şekillerine, cerrahın yönelimine ve burnun estetik ihtiyacına yönelik olarak belirleniyor. Fakat aynı anda iki yöntem de uygulanabiliyor.

Kapalı rinoplasti; burun deliklerinden girilerek, burundaki düzeltmelerin burnun iç kısmından yapılması iken; bu yöntemin en önemli artısı da, burnun görünür kısmında herhangi bir ameliyat izi bulunmaması şeklinde ifade ediliyor. Fakat bunun yanında; burun yapısında ileri seviyede bozukluk olması gibi çeşitli durumlarda bu yöntemin tercih edilmesi mümkün olamayabiliyor.

ilginizi çekebilir..  Güneş gözlüğü cam rengi neden önemlidir

Açık rinoplasti ise; burun delikleri arasındaki dokunun kesilmesi ile burun düzeltmesinin yapıldığı uygulamadır. Bu yöntemin en önemli artısı, daha rahat uygulama yapılmasına olanak tanımasıdır. Özellikle; ileri şekil bozukluğu bulunan bırun yapısı gibi çeşitli durumlarda tercih edilen yöntemdir.

3) Ameliyatsız burun estetiği hangi durumlarda ve nasıl yapılır?

Hangi durumlarda? Ameliyatsız burun estetiği dendiğinde, tüm şekil bozukluklarına yönelik uygulandığı düşünülmemeli. Keza bu uygulama, daha çok, basit şekil bozuklukları için geçerli olmakla birlikte; dolgu tekniği ile uygulanmaktadır. Burundaki hafif çukur ya da hafif kemerlerin, daha önce gerçekleştirilen estetik operasyonlardan kalan hafif bozuklukların vs.. gibi küçük çaplı sorunların giderilmesinde tercih edilen bir tekniktir.

Nasıl yapılır? Dolgu tekniği ile burnun yüzeyindeki basit şekil bozuklukları, dolgu malzemesi uygulanması suretiyle düzeltilmektedir.

Etki süresi 6-12 aylık bir süre zarfını kapsayan burun dolgusu; çeşitli muayeneler neticesinde tekrarlanabilen bir tekniktir.

4) İdeal burun estetiği hangi kriterlere uymalıdır?

Burun estetiği uygulamasının bir diğer önemli konusu, ideal buruna kavuşmak için ne gibi kriterlerin gerçekleşmesi gerektiğidir. Burun estetiği konusunda en önemli kriterler; her şeyden önce burnun işlevini kaybetmemesi, doğal bir görüntüye sahip olması, kişinin yüzüne uygun bir burun yapılmasıdır. Burnun işlevselliğinin korunması konusunun ne denli mühim olduğundan önceki maddelerde söz etmiştik. Pek tabii, burnun şekil bozukluğunun da kişinin beklentisini karşılayacak biçimde yapılması, kişinin yüzüne uyum sağlaması ve doğal görünüme sahip olması da burun estetiği uygulamasının başarılı sayılabilmesi için olmazsa olmaz kriterlerdendir. Burun estetiği, ancak bu kritetlerin tamamına uyduğu takdirde başarılı neticelenebilir. Bu bakımdan titiz bir operasyon şarttır.

5) Burun estetiği öncesinde dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

Tam da bir önceki sorunun yanıtında bahsettiğimiz, ideal burun estetiği kriterlerinin gerçekleştirilebilmesi için; alanında uzman, tecrübe sahibi ve hastasının beklentisini anlayan bir cerraha başvurulması, ameliyat öncesi ilk yapılması gerekendir.

Estetik cerrah ile burun estetiği öncesi detaylıca görüşülmesi ve beklentilerin doğru şekilde aktarılması da oldukça önemlidir. Bunun yanında cerrah da hasta ile burun yapısının beklenen şekli, olurları, olmazları, yeni burnun kişinin yüzünde nasıl görüneceği gibi ameliyat öncesi detaylı bir planlama yapmalıdır.

ilginizi çekebilir..  2018e damgasını vuran en moda giyim parçaları

Burun estetiği öncesi burun çevresi, yüz, burun yapısı için detaylı bir muayene kesinlikle şarttır.

Burun estetiği öncesi, operasyon sırasında oluşabilecek komplikasyonlar göz önüne alınarak planlama yapılması, yüzde oluşabilecek ameliyat ödemlerinin ameliyat sırasında hataya sebebiyet vermesini önleyecektir.

6) Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında ortaya çıkması olası komplikasyon riskini en aza indirmek için ameliyat olan kişinin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle; vücudumuzun her organının kaslar ve sinirler vasıtasıyla birbirine bağlı olduğu ve ters bir harekette ayak ucundan saç derisine kadar etkilenebileceğimizi göz ardı etmemek gerekir. Burun ameliyatı sonrasında tam da bu sebepten dolayı; eğilip kalkma, ağır kaldırma, fazla soğuk ya da fazla sıcağa maruz kalma, sert yapılı gıdalar tüketme, dişleri sert fırçalama, burna veya yüz bölgesine darbe alma, burnu sert silme, hapşırık tutma, kahkaha atma, yüz mimiklerini fazla kullanma gibi davranışların tümünden kaçınılmalı ve bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Burun estetiği sonrasında burunda bir hassasiyet oluşacaktır. Bu sebeple burun, tam iyileşme sağlanana kadar enfeksiyonlara karşı dirençsiz olacaktır. Burnun bu süreçte çok iyi korunması; deniz, havuz, hamam, sauna türevi mikrop ve bakterilerin bolca bulunduğu alanlardan uzak durulması gereklidir.

İlk bir hafta, ödem oluşması riskine karşı mümkün olduğunca yatay pozisyonda kalmaktan kaçınılmalı; gece uykusunda da dikey pozisyonda yatılmalıdır.

7) Burun estetiği riskli bir operasyon mudur?

Burun ameliyatı cerrahi bir operasyon olduğundan, elbette ki bir takım riskleri vardır. Burunda akıntı ya da kanama, ameliyat sonrasında enfeksiyon oluşması, nefes alıp vermede zorlanma, kokulara duyarsızlaşma, burunda düşme gibi riskler bulunmakla birlikte; bu risklerin görülme sıklığı modern tıbbın ileri yöntemleri ile en aza indirilmiş vaziyette. Fakat burada çok önemli bir husus var ki; daha önce de belirttiğimiz gibi, burun estetiği bir cerrahi operasyondur, haliyle yalnızca alanında uzman estetisyen hekimlerce hastane ortamında gerçekleştirilmelidir. Aksi halde birçok riskin doğması kuvvetle muhtemeldir.

ilginizi çekebilir..  Yağlı saçlar için saç bakım önerileri ve maskeler

Tabi ameliyat sırası kadar ameliyat sonrası da estetiğin başarıya ulaşması ve risklerin en aza indirgenmesi bakımından önem taşır. Öyle ki; pansumanların düzenli yapılması, ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken konularda özenli olunması ameliyat sonrası risklerin önlenmesi bakımından önemlidir.

8) Burun estetiği öncesi hangi aşamalar izlenir?

İlk olarak estetik cerrah ile hasta görüşme yaparak hastanın şikayetleri, beklentileri ve soruları dinlenir. Etraflıca konuşulduktan sonra ameliyat olacak kişinin farklı açıdan surat fotoğrafı çekilir. Bu fotoğraflar üzerinden burun analizi yapılır. Hasta ile görüşülerek yüz şekline en uygun burun belirlenir. Mütahabakat sağlandıktan sonra hastaya ameliyat günü verilir.

Ameliyat öncesi bir diğer aşamada hasta; kan tahlili, tetkik ve muayenelerden geçer. Bu tetkikler ameliyat sırasında ve sonrasında doğabilecek risklerin önlenebilmesi açısından önem taşır.

9) Açık burun estetiği operasyonu sonrası iz kalır mı?

Açık burun estetiği, burun deliklerinin arasındaki dokuya atılan kesi ile gerçekleştirilmektedir. Operasyon sonrası belli belirsiz ya da kalın bir iz kalabilir. Bu izin belirginliği; deri kalınlığı, cerrahın becerisi, deri rengi, yara iyileşme sorununun olup olmaması gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu faktörler doğrultusunda yara izi hafif düzeyde ve belli belirsiz olabilirken, tam aksi şartlarda belirgin ve göze çarpar vaziyette de olabilir.

10) Burun estetiği nerede yaptırılmalıdır?

Burun estetiği operasyonu yalnızca estetik bir müdahale değil, ciddi bir tıbbi girişimdir. Herhangi bir sorunda ciddi sonuçlarla karşılaşılabilir. Söz konusu olan 5 duyu organımızdan biri olduğundan ameliyat risklerinin mühim derecede önemi vardır. Bu sebeple en doğrusu, burun estetiğinin, alanında uzman estetisyen hekimlerce, hastane ortamında yapılmasıdır. Elbette ki burada da riskler olacaktır. Fakat bu risklerin oluşma olasılığı, hastane ortamında, uzman bir hekimin kontrolünde çok daha seyrek olacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir