Boyalar rulolar hazır mı: boya badana yapıyoruz!

boya badana nasıl yapılır

Bir ev dekorasyonunun en önemli tamamlayıcısı evin duvarlarında tercih edilen renkler ile bu renklerin doğru uygulanmış olmasıdır. Genellikle evlerimizin boya badana uygulamalarını senede bir ya da iki kez yenileme ihtiyacı duyarız. Özellikle çocuklu evler için bu ihtiyaç, ihtiyaçtan da öteye geçip zorunluluğa dönüşmüştür. Her halükarda gerekli görülen boya badana uygulaması için, her seferinde profesyonel badanacı tutmayabiliyoruz. Mesela çeşitli sebeplerle geçici süreli oturulması gereken evlerde boya badana uygulamasına çok büyük bir bütçe ayırmayı tercih etmeyebiliyoruz. Keza; çocuklu evlerde, sık sık boya badana yenileme gerektiğinde de öyle… Bu noktada en sık tercih edilen, boya badana uygulamasının bizzat yapılmasıdır.

Boya badana uygulamasını bizzat yapmak, dikkat edilmesi gereken hususlara uygun olarak hareket edildiği sürece memnuniyet verici sonuçlara ulaştırabildiği gibi; bazı noktaların atlanması halinde sonuç hüsran olabilir. Peki, boya badana uygulaması için gerekli olan malzemeler nelerdir? Boya badana uygulamasını başarıyla neticelendirmek için nelere dikkat edilmelidir? Boya badana uygulaması nasıl yapılır? Boya badana uygulaması için öneriler… Öyleyse, bu başlıklar ile boya badana konusunu enine boyuna ele alarak, inceliklerini keşfedelim.

Boya badana uygulaması için hangi malzemeleri hazırlamalıyım?

 • Tercih edilen özelliklerde (parlak, mat, plastik, silikonlu vs vs..) bir iç mekan boyası,
 • Tavana boya badana uygulaması için kullanılacak boya, duvar boyasından farklı olmalıdır. Bu sebeple bir diğer gerekli malzeme; duvarlar için tercih ettiğiniz markanın tavan boyasıdır.
 • Boya badana rulosu,
 • İnce noktalar için parmak rulo,
 • Kestirme fırçası,
 • Sıva vb.. işlemler için ya da yüzey düzeltmeleri için alçı gerekebilir.
 • Sıva vb.. işlemler gerekliyse bir spatula gerekli olabilir.
 • Yine aynı amaçla zımpara da gerekebilir.
 • Korumak istediğiniz alanları kaplamak için kağıt bant gerekecektir (Mesela; priz ve anahtarlar).
 • Boyayı hazırlamak için boş kovalara ihtiyaç olacaktır. Bir iki tane boş kova bulundurulmasında yarar vardır.
 • Boya badana işleminden sonra yerdeki lekeleri temizlemekle uğraşmamanız için, zemini tamamen kaplayacak karton ya da naylon benzeri malzemeler kullanılması faydalı olacaktır.
 • Yüksek yerlere ulaşabilmeniz için, merdiven,
 • Çivi vb.. malzemeleri sökmek isterseniz kerpeten, keser gibi gereçlere ihtiyacınız olacaktır.
 • Duvardaki mevcut boyanın özellikleri doğrultusunda kapatmak için gerekli görülürse astar boyası kullanılmalıdır.
 • Boya badana kazalarının anında ekarte edilebilmesi için nemli bir bez bulundurulması yine önemli ihtiyaçlardandır.
ilginizi çekebilir..  Hangi odada hangi kokular tercih edilmelidir?

Duvarıma uygun boyayı nasıl seçeceğim?

Önemli konulardan biri de budur. Örnekle; önceden yağlı boya uygulanmış duvarlara silikonlu , su bazlı boya uygulamak akıntıya kürek çekmek gibi bir şey olacaktır. Duvarlarda dalgalanma oluşur ve boya tutmaz. Hayır, tabii ki silikonlu boya kullanmak istiyorsanız kullanabilirsiniz; fakat boyanın tutunmasını ve görüntünün düzgün olmasını sağlamak için, boya uygulaması öncesinde bir geçiş astarı uygulamanız elzemdir. Aksi halde bir önceki boya üzerine uygulanabilecek bir boya tercih etmeniz gerekecektir.

Boya badana uygulaması öncesinde ve sırasında nelere dikkat etmeliyim?

 • İlk olarak eşyalar mutlaka korumaya alınmalıdır. Bunun için en kolay yöntem olarak, eşyalar odanın ortasına istiflenerek üzeri bir naylon ve bir örtü vasıtasıyla kapatılabilir.
 • İkinci önemli husus ise, boya badana uygulaması bittikten sonra temizliğini kolaylaştırmak için zeminin de naylon ya da karton yardımıyla kaplanmasıdır. Mesela; zemini naylon yardımıyla süpürgeliklere kadar kaplayıp kaymaması için de kenarlarından kağıt bant ile sabitleyebilirsiniz.
 • Boya badana uygulamasına başlamadan önce boyayı daha kolay özümsemesi için badana rulosunu nemlendirmekte yarar vardır. Bu amaçla; badana rulosunu yıkayıp ıslaklığını aldırarak nemli vaziyete gelmesini beklemek yararlı olacaktır.
 • Bu sırada ihtiyaç duyuyorsanız; çivi vb.. duvar pürüzlerini sökmek, temizlemek, priz ve anahtarlar ile kapı, cam, süpürgelik pervazlarını kağıt bantla kaplamak gibi işleri halletmeniz, boya badana uygulamasına geçtiğinizde işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Yine bu aşamada güvenlik önlemlerini almanız da yararlı olacaktır. Bu noktada en önemli adım zemine koruma olarak serdiğiniz naylon ya da kartonların kayıp düşmenize neden olmasını önlemek adına kaymaz tabanlı ve ayağınıza tam oturan bir terlik/ayakkabı giymenizdir. Keza, ayakkabı ya da terliklerin kaymaz tabanlı olması ve ayağınıza tam oturması, merdivene inip çıkma sırasında da güvende olmanızı sağlayacağından, önem taşır.
 • Yine benzer sebeplerden dolayı; hareketlerinizi kısıtlamayan, rahat edebileceğiniz giysiler tercih etmeniz faydalı olur.
 • Boya badana sırasında dikkat etmeniz gereken konulardan biri, gerek tavan boyası gerek duvar boyası sırasında ruloyu boyaya daldırmamaktır. Bu aşamada ruloyu boyaya hafif temas ettirip çekmek ve sirkeler gibi hareket ettirerek dönmesini sağlayıp aynı şekilde diğer bölgelerini de temas ettirmektir. (Tavan boyama sırasında rulonun yalnızca tek yarısına boya almak yeterli olacaktır.)
ilginizi çekebilir..  Isı tasarrufu sağlama ve Ev ısısını arttırma yolları

Boyayı nasıl hazırlayacağım?

Boya hazırlığı markadan markaya değişiklik gösterdiği için bu noktada dikkatli hareket etmek faydalı olacaktır. Bu konuda en doğru referans; kullanılacak boya markasının hazırlama talimatıdır. Her markanın kendi talimatnamesine uygun inceltme yapıldığı takdirde sonuç genellikle pozitif olmaktadır. Fakat, bunun dışında bir diğer ölçüt; kıvamın zeytinyağı yoğunluğuna eşdeğer bir yoğunlukta olmasıdır. Ne fazla akışkan, ne de fazla yoğun olmalıdır. Bu nedenle inceltme yaparken, az miktarlarla hareket edilmelidir.

Boya badana uygulaması: Adım adım
boya badana nasıl yapılır

 1. Tüm hazırlıkları tamamlamak tabii ki ilk adımdır. Bundan sonra ise; varsa tavan ve duvarlardaki deformasyonlar giderilmelidir. Bunun için bir spatula yardımı ile kazımak yeterli olacaktır.
 2. Diğer bir ön işlem de; varsa boşluk, engebe vs.. gibi pürüzleri alçı sıvama yoluyla doldurmak ve pürüzsüz hale getirmektir. Bunun için bir miktar alçı sıva karışımı hazırlanarak uygulama yapılır. Spatula yardımıyla yüzeyi düzeltilerek pürüzsüz olması sağlanır. Ardından uygulama bölgesinin büyüklüğüne ve derinliğine göre iki saat kadar kuruması için beklemeye bırakılır.
 3. Bir sonraki adımda ise; kuruyan alçı sıvanın yüzeyi ve çevresi zımpara vasıtasıyla zımparalanarak duvarla yek görünmesi ve pürüzlerinin temizlenmesi sağlanır.
 4. Tüm ön işlemler tamamlandıktan sonra boyama aşamasına geçilir. Bu aşamaya ilk olarak tavan boyama uygulamasıyla başlanır. Hazırlanan tavan boyasına küçük küçük dokundurulan rulo, yarısı boyaya temas ettirildikten sonra tavana uygulanır. İlk uygulamanın peşi sıra rulo boyasız olarak tekrar tavana uygulanan boyanın üzerinden geçirilir. Böylece uygulanan boyanın yayılması ve duvarla özdeşleşmesi sağlanır. Daha sonra yine aynı sırayla aynı işlemler uygulanarak tavan boyama tamamlanır. Tavanın durumuna göre gerek görülürse işlem tekrarlanabilir.
 5. Tavan boya badana uygulaması bitince sıra duvarlara gelir. Duvarların boyanması için öncelikle, kestirme fırçası yardımıyla boyanacak duvarın kenarları duvar boyası ile boyanır. Bu boya kurumadan hızlıca ruloya alınan duvar boyası duvara tümden uygulanır. Ardından diğer duvarlar da aynı sıraya göre boyanır.
 6. Tavan boyama sırasında da eğer tavanda kartonpiyer varsa, kenarları isteğe bağlı olarak kestirme fırça ile geçilebilir.
ilginizi çekebilir..  Temizlikte ve mutfakta işinizi kolaylaştıracak pratik fikirler

İstediğim sonucu elde edebilmem için ne kadar boya kullanmalıyım ve kaç kat boya uygulamalıyım?
boya badana nasıl yapılır

Boya badana uygulama sayısı ve miktarı çeşitli koşullara bağlıdır.

 • Duvarlar çok pis ise 3-4 kat boya badana uygulanması gerekebilir.
 • İlk kat kalın uygulandıysa daha fazla boya miktarı kullanılmış olur, bu da daha fazla boyaya ihtiyaç duymanıza sebep olur. İlk kat ince uygulanmalıdır.
 • Boyanın kalitesine göre kapatıcılığı değişiklik gösterir. Mesela; A markasında 10 litre boya yeterli geliyorken, B markasında 15 litre boya yeterli gelir. Dolayısıyla boyanın markası, boya badana uygulama katının sayısını ve kullanılacak boyanın miktarını değiştirir. İstenilen sonucun elde edilebilmesi için ortalama; en az iki kat, en fazla 4 kat boya badana yeterli gelecektir.
 • Tabii bu noktada boyanın kıvamının doğru ayarlanması da önem taşır.

You may also like...

3 Responses

 1. Gürçin dedi ki:

  Boya badanayı ben iki yılda bir yapmayı tercih ediyorum. Pek renk değişimi de yapmıyorum belki olursa bir ton açık ya da bir ton koyu olabilir.

 2. murat dedi ki:

  boya badana işleri bazen zevkli olur. ama bu işler para ister paranız varsa hersey zevkli gelir.

 3. İncir Dekor dedi ki:

  Güzel bir yazı. Elinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir