Bebeklerde isilik, kızarıklık, nedenleri çözüm önerileri

Havalar hızla ısınıyor, yaz göründü. Yazı ve sıcağı çok severim. Her mevsim ayrı güzel ama fazlaca üşüyen biri olarak benim favorim yaz tabi ki. Fakat bizim bücürük doğduktan sonra, bu seneye kadar yaza karşı korku filmi gerilimi oluşmaya başlamıştı içimde. Neden mi? Tabi ki annelerin korkulu rüyası, isilik probleminden dolayı. Malumunuz miniklerimizin ciltleri çok hassas, tabi sıcaklardan dolayı terledikçe ciltlerinde sivilce görünümlü kızarıklıklar, yani isilik, ya da kızma, ya da tıptaki adıyla Miliaria ortaya çıkabiliyor. Peki isiliğin nedeni nedir? Bebekler neden isilik olur, isilik nasıl bir rahatsızlıktır? Bebeklerde isiliği önlemek için ne yapılmalıdır? İsilik nasıl geçer? Bebeklerde isilik için bitkisel çözümler nelerdir? Bu yazıda bebeklerde isilik problemini bu sorular üzerinden ele alacağız.

İsiliğin Nedeni Nedir, Bebekler Neden isilik Olur, İsilik Nasıl Bir Rahatsızlıktır?

İsilik, özellikle yaz aylarında bebeklerde ve küçük çocuklarda sıkça görülen bir rahatsızlık malesef. Sık terleme sonucu terdeki toksinlerin bebeklerin ve küçük çocukların hassas cildini tahriş etmesi ve mantar oluşturması ile ortaya çıkar. Kaşıntılı bir rahatsızlıktır. Haliyle henüz derdini anlatamayacak kadar küçük yavrularımızda oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. Sivilce görünümlü kızarıklıklar şeklinde görülür. Genellikle boğaz ve boyun kısmında, kol ve bacakların eklem kısımlarında, ense ve omuzlarda, parmak araları ve avuç içlerinde ve de bez içinde kalan bölgelerde; yani daha çok vücudun nemli bölgelerinde görülür. Fakat tüm vücuda yayıldığı haller de olabilir.

bebeklerde isilik

bebeklerde isilik neden olur? nasıl önlenir? nasıl tedavi edilir

Bebeklerde İsiliği Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

İsilik ortaya çıktıktan sonra kurtulmak biraz daha zahmetli olduğundan, ortaya çıkmadan önlem almak için sıcak ortamlarda özellikle tedbirli olmakta yarar var. İsilik problemi ile karşılaşmadan önce aşağıdaki önerileri uygulayarak, isilik sorununun önlenmesini sağlayabilirsiniz.

 • Bebeğinizin haftalık banyo sayısını arttırabilirsiniz.
 • Hava sıcaklığı arttıkça banyo suyunun ısısını bir tık düşürebilirsiniz.
 • Her banyosundan sonra tercih ettiğiniz pişik önleyici kreminden isiliğin sık görüldüğü bölgelerine sürebilirsiniz.
 • Banyo sonraları vücuduna bebek yağı sürebilirsiniz.
 • Henüz bebek bezi kullanıyorsanız, gün içinde bir süre bezsiz dolaşmasına müsaade edip, havalanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Üzerini asla tamamen çıplak bırakmayın; mutlaka terini emecek, pamuklu, ince bir atlet vb. giysi giydirin.
 • Bez değişimleriniz sırasında yeni beze geçmeden önce altının tamamen kurumasına dikkat edin.
ilginizi çekebilir..  Et beni ve siğil kabusunuz olmasın!

Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer, Bitkisel Çözümleri Nelerdir?

Bebeğimde yaşadığım yoğun isilik sorunu için, bana doktorumun tedaviye ek olarak önerdiği bazı uygulamalar olmuştu, siz de bebeğinizde (ya da küçük çocuğunuzda) isilik problemi yaşıyorsanız, doktorunuzun tedavisi yanında, (yukarıdaki önleyici maddelere ek olarak) aşağıdaki önerileri uygulayarak isilik tedavisini destekleyebilirsiniz.

 • Banyo esnasında sabun kullanmamaya özen gösterin; banyolarınız daha çok duş şeklinde, sabunsuz olsun.
 • Zaman zaman pamuklu bir bezle terini kurulayın.
 • En iyi ilaçlardan biri deniz suyu, bebeğiniz denize gitmek istiyor olabilir 🙂
 • Bilinenin aksine ıslanan pudra, özellikle isiliğin sık görüldüğü(haliyle en çok terleyen) bölgelerde tahrişe sebep olabilir. Bunun yanı sıra bebeğinizin solunum yollarına kaçma ihtimalinden dolayı birçok doktor tarafından da kullanımı önerilmemekte. Bu sebeple pudra kullanmanızı da tavsiye etmem.
 • Temiz bir sprey kabına su doldurup buzdolabına koyun, gün içinde havanın bunaltıcı olduğu zamanlarda sık sık çocuğunuza püskürtün.
 • Mümkün olduğunca serin ortamlarda bulunmaya çalışın.
 • Park vb. kumlu ve tozlu alanlarda vakit geçirdikten sonra, eve geldiğinizde çocuğunuzu mutlaka yıkayın; tozlar üzerinde kalmasın.
 • Bitkisel olarak da isilik için pek çok yöntem var tabi ki. Fakat özellikle bebeklerin alerjik açıdan daha hassas olmaları benim bu konuya daha temkinli yaklaşmama neden oldu. Benim uyguladığım ve sonucunu olumlu olarak gözlemlediğim yöntem; bir avuç kadar ayva ağacı toprağını (herhangi bir ayva ağacının dibinden alınan), 3 litre suya eleyerek ekleyip 5 dk kaynatın, tülbentten süzerek ılımaya bırakın. Çocuğunuzu yıkadıktan sonra son olarak bu su ile boynundan aşağı durulayın. Çocuğunuzu kurulamayın, vücudu nemi çeksin.

Bunların yanı sıra, mevcut isilik / kızarıklıklar iyileşmiyorsa ya da yayılma gözlemliyorsanız, doktorunuzun tavsiye ettiği bir cilt kremi ya da solüsyonu kullanın. Bizzat yaşayarak gördüm ki; isilik oluştuktan sonra ne sadece ilaç iyileştiriyor, ne de sadece bu yöntemler. Tüm bunları senkronize şekilde uygularsanız, yazı rahat geçirebilirsiniz.

ilginizi çekebilir..  Gebelik Hazırlığı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Unsur

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir