Bebeklerde diş çıkarma belirtileri, yapılabilecekler

bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Bebeğiniz huzursuz, keyifsiz, mızmız ve hastalık belirtileri gösteriyor. Peki hasta mı, yoksa diş mi çıkartıyor? Bebeklerde diş çıkarma özellikle anneler için oldukça zorlu bir süreç. Bu süreci zorlaştıran, diş çıkarma belirtilerinin farkedilememesidir genellikle. Öyle ki; sorunu bilmezsek çözüme ulaşamayız. Bebeklerde diş çıkarma süreci kimi bebekte hafif belirtilerle görülürken kimi bebekte hastalık belirtileri ile karıştırılabilecek derecede sıkıntı yaratabilir. Bu yüzden, bu belirtilerin anlaşılması, bebeklerde diş çıkarma sürecinin daha kolay atlatılmasına yardımcı olacaktır.

Bebeklerde diş çıkarma süreci

Bebeklerde diş çıkarma süreci genellikle ilk olarak alt iki diş, sonra üst iki diş ve yan dişler şeklinde seyreder. Fakat; istisna da olsa sıralamada değişiklikler de görülebilir (Oğlum alt iki dişini çıkardıktan sonra üst yan dişlerini çıkarmıştı. Vampir topmik diye şakalaşırdık?). Bebeklerde diş çıkarma süreci genellikle 6-9 aylarda başlar. Fakat yine istisnayen daha erken ya da daha geç de başlayabilir. (Mesela; oğlumun ilk dişi 4 buçuk aylıkken çıkmıştı. Arkadaşımın oğlunun ilk dişi 13 aylıkken çıkmıştı. Bu gibi istisnalar olabiliyor.)

Diş çıkarma sürecinin en sıkıntılı olduğu dişler, azı dişleri ile ilk dişin çıkma aşamasıdır. Diğer dişlerde de sıkıntılar yaşanabilmekle birlikte, daha hafif belirtiler görülecektir.

Bebeklerde diş çıkarma süreci bir iki hafta kadar sürmektedir. Damakların kabarması, damağın patlaması, dişin gelmesi şeklinde takip eden süreçte, belirtilerin ortadan tamamen kalkması bir iki haftalık süre alabilir. Fakat; belirtilerin başlamasından itibaren 1-2 ay da sürebilir. Bu da bebeklerde diş çıkarma konularının diğer belirtileri gibi bebeğe özel değişiklik gösterebilir.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Bebeklerde diş çıkarma belirtilerinden en yaygın karşılaşılanı şüphesiz bebekteki aşırı huzursuzluk ve keyifsizliktir. Sürekli ısırma, ağzını sürtme, ellerini ağzına götürme, oyuncakları ile hırsla dişlerini kaşıma gibi davranışlar sergileyecektir. Bunlar dışında;

 • Ağız salgısının artmasına bağlı olarak gelişen ishal,
 • Yüksek ateş,
 • Huzursuzluk hali,
 • Gözlerinde kızarma ve sulanma,
 • Yoğun ağız salgısı,
 • Ağız çevresinde salyaya bağlı tahriş ve kızarıklıklar,
 • Damaklarda ve diş etlerinde kabarma,
 • Damaklarda ve diş etlerinde kızarma,
 • İştahsızlık,
 • Emerken zorlanma,(damaklarındaki hassasiyetten dolayı göğsü tam anlamıyla kavrayamayabilir ya da tam aksine damakları kaşındığından anneye acı verecek derecede sıkabilir).
 • Ağrı çektiğini belli edecek huzursuz davranışları,
 • İştahsızlığından ve beslenme güçlüğü çekmesinden dolayı kilo alımının durması,
 • Kilo kaybı,
 • Boğaz enfeksiyonu(tam olarak diş çıkarma belirtisi diyemeyiz, fakat diş çıkarma belirtilerinden kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bebeğin bulduğu her nesneyi ağzına götürmesi sonucu, artan ağız salgısının da etkisiyle boğazda tahriş ve enfeksiyon ortaya çıkabiliyor)
 • Ağız salgısı sebebiyle boğazda gıcıklanma sonucu öksürük,
 • İstisnayen diş etlerinde belli belirsiz kanamalar,
 • Ellerini kulaklarına götürmesi ve çekmeye çalışır gibi davranması,
ilginizi çekebilir..  Okul çocukları için doğru beslenme önerileri

Bunlar gibi belirtiler diş çıkarma sürecinin en hararetli aşaması olan damağın yarılmasından bir iki gün önce şiddetlenir. Damak yarıldıktan sonra da bir iki gün şiddetini korur. Daha sonra hafifleyerek geçer. Tabi bu süreç size yeni bir huy hediye edecektir. 🙂 ‘Her diş, yeni bir huy’ demişti bir büyüğüm; yaşadım, gördüm 🙂

Bebeklerde diş çıkarma belirtilerini hafifletmek için yapılabilecekler

Bebeklerde diş çıkarma döneminin en önemli yardımcısı diş kaşıma ürünleri ile meyve sebze fileleridir. Diş kaşıma ürünleri hijyenik açıdan pek önerilmese de, dikkatli kullanıldığı takdirde oldukça fayda sağlıyor. Özellikle son dönemlerde içi sıvı dolu diş kaşıma aparatları yaygınlaştı ve çok da kullanışlı. Kullanım şekli; buz dolabına koyuyorsunuz, içindeki su soğuduğunda aparatı bebeğe veriyorsunuz. Bu çok rahatlatıyor. Fakat böyle bir diş kaşıma aparatınız yoksa pamuklu ince ve temiz bir beze buz koyup bebeğin damaklarına tutabilirsiniz.

Meyve sebze filesi de tercih edilebilir. Meyve sebze filesi sayesinde bebek yediği gıdadan, risk oluşturacak şekilde parça kopartamaz. Ayrıca dişlerinin kaşıntısı rahatlarken bir yandan da beslenmiş olacaktır. Onun için bu yöntem özellikle tavsiyemdir. Fakat, bebeklerde diş çıkarma döneminde hastalıklara karşı hassasiyet arttığından, bu tür ürünleri kullanırken hijyen kurallarına ekstra dikkat etmeniz ve sık sık dezenfekte etmeniz çok önemli.

Taze sıkılmış meyve sularını, anne sütünden ya da inek sütünden mayaladığınız yoğurttan yaptığınız ayranı biberonuyla eline verebilirsiniz; bu tür içecekler hem rahatlatacak hem de vitamin mineral kaybını önleyecektir. Ev yapımı yoğurt da iyi gelecekler arasındadır.

Elma, armut gibi meyvelerin kabuklarını soyup fileyle ya da gözetiminiz altında doğrudan, kemirmesi için eline verebilirsiniz.

Buz kalıbında yoğurt ya da anne sütü dondurup meyve sebze filesine koyarak eline verebilirsiniz.

ilginizi çekebilir..  Dünya ve Çocuk

Tüm bunlardan başka;

Eczanelerden diş jeli vb.. alabilirsiniz. Bu jel damaklardaki hassasiyeti gideriyor, ağrıyı azaltıyor, rahatlama sağlıyor. Şurup vb.. ilaçlar da var, fakat; herhangi bir ilacı bir kimsenin tavsiyesi ile kullanmak yerine, mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışın. İshal ve yüksek ateş gibi daha şiddetli belirtilerle çok şık karşılaşılmasa da, eğer bebeğinizde diş çıkarma sürecinde; 38 derecenin üzerinde inatçı ateş ya da sık aralıklı ishal gibi belirtiler varsa, bebeğinizi bir doktora götürmeniz fayda sağlayacaktır.

Bol bol su vermeniz, hem diş çıkarma süreci için hem de ishal ve ateş gibi durumlarda rahatlama sağlamak için oldukça önemlidir.

Bu süreçte bebekler her bulduklarını ağızlarına götürme eğiliminde olduklarından, oyuncak seçiminde bu konu göz önünde bulundurulmalıdır. Tüylü ya da küçük parçalar içeren, boyalı oyuncaklar tercih edilmemelidir. Oyuncakların hijyenine de ekstra özen gösterilmelidir.

Bebeklerde diş çıkarma süreci olağan bir süreç olduğundan acil doktora götürülmesini gerektirecek bir durum değildir. Fakat, belirtiler şiddetli ve hastalık seyrinde ise çocuk doktoruna danışılması gerekir. Çocuk doktorunuzla irtibat halinde olmak, içinizin rahat olması açısından iyi olacaktır. Özellikle ilaç kullanımı konusunda doktorunuza danışmadan hareket etmeniz büyük problemler doğurabilir. Bu konuda dikkatli olmanızda yarar vardır.

You may also like...

1 Response

 1. hakkı dedi ki:

  çok tatlı ve zor bir dönem rahatsız edici oluyor çocuklar için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir