Baba-Çocuk İlişkisi, Babanın Rolü ve Etkisi

çocuk ile baba arasındaki ilişki nasıl olmalıdır? Babanın çocuğun gelişimi üzerindeki etkisi nedir

Çocuklar, koşulsuz sevginin en birinci sembolüdür. ‘Minicik bir kalbe sonsuz bir sevgi nasıl sığar?’ derseniz, bir çocuk kalbine bakın derim. Bir çocuğun gözünde anne, baba ve sevdiklerinden oluşan dünya, apayrı bir gezegendir. Çocuk, bu gezegende sevdikleri ile birlikte büyür, kendine has bir karakter kazanır ve hayatı öğrenir. Peki bu minik kalpte barınan sonsuz gezegende babanın rolü nedir? Babanın yeri çocuğun gözünde nasıldır? Baba,çocuk ilişkisi nasıl olmalıdır? Babanın ilgisinin çocuk üzerindeki etkisi ve önemi nedir? Baba, çocuk ilişkisinde nelere dikkat edilmelidir? Bu yazımızda bu konunun üzerinde duralım.

Çocuğun Gözünde Babanın Yeri ve Rolü Nedir?

Baba, minik bir kalbin ilk kahramanı… Cesur, korkusuz, güçlü bir süper kahraman… Hele ki bu rollerin hakkını veren bir baba söz konusu ise, işte o zaman bir çocuk kalbine de ilk kahramanlık tohumları atılmış olur. Siz onun için, kanatları altına sığınıp her şeyden korunabileceği bir güçsünüz. Evde, işten gelmenizi dört gözle bekleyen minik bir can var. İlişkinizde her rol kararında olduğu müddetçe, yerine göre en iyi arkadaş, yerine göre bir otorite figürü, yerine göre sıcacık bir omuz, yerine göre bir kahraman… O an ihtiyacı olan hangi rolünüz ise o rolde yücelirsiniz gözünde… Onun minik kalbinde öyle kıymetli, öyle önemli, öyle değerlisiniz. Bütün gün çalışıyor olmanız onun size uzak olmasına neden olmaz, aksine özleminin pekişmesini sağlar. Bekler ki; bir an önce gelin, o da koşup boynunuza atlasın.

Baba-Çocuk ilişkisi Nasıl Olmalıdır?

Çocuğun anneye olduğu kadar babaya da ihtiyaç duyduğu gerçeğini asla göz ardı etmemek gerek. Bu ihtiyaç öncelikli olarak maddi değil, manevi ihtiyaçtır. ‘Anne çocuğun manevi ihtiyaçlarıyla, baba çocuğun maddi ihtiyaçlarıyla ilgilenir’ algısı tamamıyla yanlıştır. Çocuk için annenin yeri ayrı ve doldurulmaz, babanın yeri ayrı ve doldurulmazdır.

ilginizi çekebilir..  Kitap ve Çocuk

Bir takım kalıplara sıkıştırılmış, eski öğretilere dayanan bir baba modeli, çocuğun gelişiminde bazı duyguları eksik yaşamasına ve babadan alacağı bazı karakteristik kazanımları yanlış ya da eksik almasına neden olur. Babanın çocuğa sevgisini gösterdiği, ilgisini sakınmadığı bir ilişki esas alınmalıdır. Bu ilgi tabi ki çocuğun her isteğini onaylamak yönünde değil, ölçülü bir otorite dahilinde olmalıdır.

Baba İlgisinin Çocuk Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Baba, çocuğun gelişimi üzerinde bir çok noktada etkili olmaktadır. Baba ile geçirilen zaman, çocuğun karakteristik oluşumuna yön vermektedir.

a.Psiko-sosyal gelişimi:

Sağlıklı bir baba-çocuk ilişkisi çocuğun psiko-sosyal gelişimi üzerinde mühim bir etkiye sahiptir. Çocuğun kendisini anneyle bir bütün olarak gördüğü dönemde, çocuk ilk sosyalleşmesini baba ile yaşamış oluyor. Şöyle ki, tüm gün anneyle olduğu dönem olan bebeklik döneminde, babanın eve gelmesi ve kendisiyle ilgilenmesiyle farklı bir ilgi görmüş oluyor. Bu da çocuğun zihninde bir bakıma toplum kavramının ilk temellerini atmış oluyor. Anne ile bütün olmuş, sevgi ve güven bağı kurmuşken, babanın varlığını keşfetmesiyle babayla arasında bağ oluşuyor. Babanın gösterdiği ilgi ile bu bağ, çocuğun psiko-sosyal gelişimini sevgi temelli olarak desteklemiş oluyor.

b.Cinsel Kimlik Kazanımı:

Babanın bir diğer önemli etkisi; çocuğun kendisini tanıması ve cinsel kimliğini kazanması üzerindeki etkisidir. Bu durum, erkek çocuklarda 3 yaşlarında babayı kendine rakip görme, anneyi babadan kıskanma şeklinde başlar. Çocuğun babanın gücünü kabullenmesi ve başa çıkamayacağını anlaması ile babayı özümseme aşaması başlar. Nihayetinde babayı özümser ve onu örnek alarak onun gibi davranmaya başlar. Böylece bu süreci tamamlamış olur. Kız çocuklarında ise sağlıklı bir baba kız ilişkisi, kız çocuğun karşı cinse karşı düşüncelerinin temelini oluşturarak ileriki yaşamında karşı cinsle ilişkilerinde kurallarını belirleyebilmesinde rol oynar. Görüldüğü üzere babanın sağlıklı yaklaşımı çocukların cinsel kimliklerini sağlıklı bir şekilde kazanmaları ve ileriki yaşamlarında karşılarındaki kişilerin kendilerine nasıl davranabileceğini belirleyebilmeleri üzerinde hassas bir etkiye sahip.

ilginizi çekebilir..  Çocuk resimleri ve çocuk resimlerinde gelişim dönemleri

c.Zeka Gelişimi:

Baba ile geçirilen zaman çocuğun zeka gelişimini destekleyici etkiye sahiptir. Çünkü bu zaman dilimi çocuğa farklı bir keşif ve deneyim alanı sunar, böylece çocuğun dikkatinin daha yoğun olmasını sağlar. Bu da demek oluyor ki, baba ile çocuk ‘baba saatleri’ni ne kadar kaliteli faaliyetlerle geçiriyorsa, baba, algıları tümüyle açık vaziyette olan çocuğun zekasına o kadar katkı sağlamış olur.

d.Özgüven Gelişimi:

Çocuğun özgüveninin gelişmesi, ilerleyen dönemlerde kendine güvenen bir birey haline gelmesi için de baba ilgisi mühimdir. Yazının başında da belirttiğim gibi, baba çocuğun gözünde adeta bir süper kahramandır. Bu güçlü süper kahramanın ilgisini ve desteğini görmekse, çocuğun özgüven gelişimi üzerinde büyük etkiye sahiptir. Özgüveni yüksek bir birey iş hayatında da, sosyal hayatında da başarıyı çok daha kolay yakalar.

Tüm sebeplerin yanı sıra; değerli babalar, sizi hiçbir beklentisi olmaksızın seven minicik bir kalpten bahsediyoruz. O kalpte -belki dünyanın en kötü insanı bile olsanız- size karşı kocaman bir sevgi var. O, en masum parçanız… Aslında bu bile ona ilgili davranmanız, ona olan sevginizi göstermeniz için başlı başına bir sebep. Hatta en güçlü sebep…

Geceleri ona uyku öncesi masal anlatmanız sizden hiçbir şey götürmez. Akşamları onunla gününün nasıl geçtiğine dair sohbetler etmeniz, oyunlar oynamanız, ona sarılmanız, her döneminde desteğinizi hissettirmeniz sizden hiçbir şey götürmez. Ama size çoook şey getirir. Unutmayın, çocuğunuza ilgi göstermek sizi zayıf biri yapmaz, aksine güçlü kılar.

Değerli babalar/baba adayları, çocuğunuzun size her dönemde ve her açıdan(maddi,manevi) ihtiyacı var. Onu ilginizden mahrum bırakmayın.

You may also like...

1 Response

  1. Özden dedi ki:

    Babanın çocuk üzerinde etkisi çok önemli. Çoğu çocuk babasını idol olarak görüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir