Ayakkabı seçiminde dikkat! Ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli?

Ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli?

Ayakkabı seçiminde dikkat ettiğimiz konuların başında şüphesiz estetik geliyor. Bir ayakkabı zevkimize hitap ediyorsa, ayağımızda hoş duruyorsa, estetik bir görünüme sahipse ya da modaysa genellikle o ayakkabıyı tercih ediyoruz. (2018 İlkbahar-yaz ayakkabı modası başlıklı yazı için buraya tıklayabilirsiniz) Fakat ayakkabı seçiminde estetikten önce gelmesi gereken mühim konular var. Öyle ki; yanlış ayakkabı seçimi, ayak sağlığından omurga sağlığına kadar vücudun birçok bölgesinde olumsuz etki yaratabiliyor. Ayakta şekil bozukluğu, fıtık, bel ağrısı, omurga ağrısı vs.. birçok problemin kaynağında yanlış ayakkabı seçimi yer alıyor. Peki ayakkabı alırken nelere dikkat edilmelidir? Doğru ayakkabı nasıl seçilir?

Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ortapedik yapılı bir ayakkabı mı?

Ayakkabı seçiminde ortopediye önem vermek sağlık açısından çok büyük bir ehemmiyete sahip. Bu nedenle ayakkabı alırken öncelik, ayakkabının ortopedik özellikli olmasıdır. Ayakkabıyı denediğinizde, ayakkabının ayağınızın ortopedik şekline tam anlamıyla uyum sağladığından emin olmalısınız. Ayakkabıyı alırken; ayak şeklinizi bozmayan, parmaklarınızı ve topuğunuzu sıkıştırmayan, ayak boşluklarınızı yumuşak pedlerle destekleyen bir ayakkabı denemeye dikkat etmelisiniz. Böylece ayakkabı, ayaklarınızı dış etkenlere karşı destekleyecek, ayaklarınızdaki yükü hafifletecek, aynı zamanda da ayaklarınızda şekil bozuklukları oluşmasını önleyecektir.

Ayakkabıları sert zeminde denediğinizde, rahat mısınız?

Ayakkabı alırken beğendiğimiz ayakkabıyı mutlaka deniyoruz. Fakat doğru zeminde deniyor muyuz? Ayakkabıyı denediğiniz alanda halı vb.. yumuşak bir zemin örtüsü kullanılmışsa, ayakkabıyı mutlaka o alan dışındaki sert bir zeminde deneyin. Yumuşak zemin, ayakkabının size rahat ve yumuşak hissettirmesine neden olur. Ayakkabının ortopedik yapıda olması kadar taban yumuşaklığına sahip olması da önemlidir. Özellikle yaptığı iş nedeniyle gün boyu ayakta durmak zorunda olan kişiler için bu özellik oldukça önem taşımaktadır. Sert tabanlı ayakkabılar kullanıldığında ayakta nasır, topuk dikeni vb.. rahatsızlıkların ortaya çıkması kaçınılmazdır.

ilginizi çekebilir..  Evde Manikür Suyu Nasıl Hazırlanır? Detaylı Anlatım

Ayakkabı yeterince esnek mi?

Ayaklarınızın altında dümdüz bir tahta parçası olduğunu hayal edin; ve o tahta parçasıyla yürümeye çalıştığınızı.. Sarf edeceğiniz enerjiyi hayal edebiliyor musunuz? Ayakkabı alırken, beğendiğiniz ayakkabının esnekliğini mutlaka elinizde esneterek test edin ve kolay esneyen bir ayakkabı tercih etmeye çalışın. Aksi halde belirttiğim gibi çok fazla enerji harcamak durumunda kalırsınız ve bu sebeple çok çabuk yorulursunuz. Ayrıca yürüme biçiminizde kalıcı bozukluklar oluşabilir. Ayrıca bu tür ayakkabılar çok daha kolay bozulur.

Seçeceğiniz ayakkabının esnekliğini ellerinizle test ederken, yine aynı şekilde ellerinizle iç kısmını da kontrol edin. Yumuşak malzemelerden üretilmiş, iç kısmında çıkıntı, sert dikiş vs.. rahatsızlık verici parçalar bulunmayan, tabanı yumuşak olan ayakkabıları tercih etmeye özen gösterin.

Topuklu seçiminin altın kuralları!

Topuklu ayakkabı mı alacaksınız? Pekala. O halde bu konulara çok ama çok dikkat etmelisiniz.

  • Topuk yüksekliği: Seçeceğiniz ayakkabının topuk yüksekliği 9,5 santimden fazla olmamalı. Aksi halde, bel ve omurga problemleri, ayaklarda şekil bozukluğu, nasır, topuk dikeni vs.. gibi bir çok sağlık problemi yaşamanız olasıdır.
  • Platform: Yüksek topuklu ayakkabı seçerken, platform topuk ile topuk eğiminin azaltıldığı modelleri tercih etmenizde de yarar vardır.
  • Denge: Topuklu ayakkabı kullanımında dengeyi doğru sağlamak çok önemlidir. Ayakkabı seçerken dengeyi deneyimlemek için ayağın orta kısmının ağırlık noktası olarak kullanılması gerekir.

Yeni ayakkabınızı günün hangi vaktinde alacaksınız?

Ayakkabı alırken ayakkabıyı alacağınız vaktin bile önem taşıdığını söylesem, biraz garip gelebilir değil mi? Fakat bir saniye, şöyle ifade edeyim; ayaklar günlük tempomuzun etkisiyle öğleden sonra şişiyor ve ayakkabılar ayaklarımızı sıkmaya başlıyor; doğru değil mi? İşte tam da bu yüzden ayakkabı seçimi öğleden sonra yapılmalıdır. Böylece yeni ayakkabımız, öğleden sonra aniden ayağımızı sıkmaya başlayan eski ayakkabılarımız gibi olmayacaktır.

ilginizi çekebilir..  Uyuz Hastalığı Nedir? Uyuz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

‘Merak etmeyin ayakkabı zamanla açılacaktır’ MI?

-Ayakkabı güzelmiş ama ayağımı biraz sıktı

-Merak etmeyin zamanla açılır

Pek yabancı olmadığımız bir diyalog olsa gerek. Fakat siz merak edin! Yani ayağınızı sıkan bir ayakkabıyı ileride açılacaktır diye almayın. Belki açılacak olabilir fakat bu süre içinde ayak sağlığınıza büyük ölçüde zarar vermesi yüksek olasılıktır. Bunun yanında, beğenerek aldığınız ayakkabınızın şekli de bu açılma sonucu bozulacaktır. Ayakkabı alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri, ayak kalıbınıza uygun bir ayakkabı tercih etmenizdir.

Bu ayakkabının diğer tekini deneyebilir miyim?

Biz pek fark edemesek de, bir ayağımız diğerine göre daha büyüktür. Bu yüzden seçtiğimiz ayakkabının büyük olan ayağımızı sıkmasını önlemek için, ayakkabı alırken ayakkabıyı büyük olan ayağınıza göre seçmemiz gerekir.

Ayak sağlığı önemlidir. Alacağınız ayakkabıyı rahatça kontrol etmekten çekinmeyin.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir