E devlet Alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmeti

alt-üst soy bilgisi sorgulama

08.02.2018 itibariyle e-devlet sistemi üzerinden alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmeti başlatıldı. Tabi başlamasıyla, yoğun talep dolayısıyla sistemlerin kitlenmesi de bir oldu. Alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmetinden yararlanmak isteyip siteye girenler;

Şu anda kullandığınız hizmette yaşanan talep yoğunluğu nedeni ile işleminiz sıraya alınmıştır. İşlem sonucunuz birazdan otomatik olarak görüntülenecektir.

uyarısı ile karşılaştı. Yoğunluk geçmeyince, uygulama kitlendi ve hizmete erişmeye çalışanların karşısına, teknik çalışma nedeniyle ulaşılamadığı uyarısı çıktı.

Bunun üzerine e-devlet, hizmeti geçici süreyle durdurup, e-devlet anasayfasında konuyla ilgili açıklama metni yayınlandı. Açıklama; sisteme erişimin bir süreliğine kısıtlandığı ve yoğunluk azaldığında tekrar kullanıma açılacağı yönünde. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından, e-devlet sistemi üzerinden T.C vatandaşlarına, 1800lü yıllara kadar alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmetinden yararlanma imkanı sunan uygulamanın, yoğunluk nedeniyle geçici bir süreyle durdurulduğu e-devlet kapısı üzerinden şu ifadelerle duyuruldu:

08.02.2018 tarihinde saat 14:00’da E-Devlet üzerinden hizmete açılmış olan Alt-Üst Soy Raporu 09.02.2018 tarihi saat 02:00’e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 Alt-Üst Soy Raporu) yaşanmıştır. Saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır.
Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Peki, açıldığı andan itibaren büyük bir ilgiyle karşılanan, alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmeti nedir/ne sağlar? Alt-üst soy bilgisi sorgulama nasıl yapılır?

ilginizi çekebilir..  Barbunya pilaki tarifi? Barbunyanın faydaları nelerdir?

Alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmeti nedir/ne sağlar?

Alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmeti, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile e-devlet işbirliğinde gerçekleştirilen; kişilerin 10 kuşak öncesine kadar soy ağacı bilgisini, kişiye özel olmak üzere sunmayı hedefleyen bir hizmettir. Hizmetten yararlanmak için, e-devlet kullanımı şarttır. E-devlet kullanımı içinse, sisteme giriş yapmak üzere; şifre yoksa, pttden e-devlet şifresi alınmalıdır; mevcut giriş şifresi varsa, TC kimlik no ve şifre ile e-devlet kapısına giriş yapmak mümkündür.

Bu uygulama başlatılmadan önce alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmetinden faydalanmak için, bulunulan bölgenin nüfus müdürlüğüne müracaat edilerek dilekçe veriliyor, bunun neticesinde alt-üst soya ait nüfus kayıt örneği alınabiliyordu. Bu uygulama sayesinde artık bu hizmeti e-devlet üzerinden bir kaç tıkla almak mümkün olacak. Alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmeti ile kişi, 10 kuşak evveline kadar soy ağacında bulunan kişilerin nüfus kayıt örneğine ulaşmış olacak. Yan soy bilgileri ise paylaşılmayacak. Yani, Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun izin verdiği ölçüde bilgi edinilebilecek; ki bu da yapılan açıklamaya göre alt-üst soy nüfus kayıt örneğine ulaşılabileceğini fakat soy kütüğü olarak tanımlanabilecek diğer taleplerin karşılanmayacağını ifade ediyor.

Tabi belirttiğimiz üzere, alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmeti şuan yoğunluk dolayısıyla geçici bir süre kullanıma kapatıldı. Yapılan açıklamaya göre, yoğunluk geçtikten sonra hizmet tekrar aktive edilecek ve uygulama günlük kota sistemine göre yürütülecek.

Alt-üst soy bilgisi sorgulama nasıl yapılır?

Alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmetinden faydalanabilmek için öncelikle e-devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. E-devlet şifreniz yoksa; herhangi bir PTT şubesinden e-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Daha sonra sisteme giriş yapmanız mümkün.

Sisteme giriş yapabilmek için; https://www.turkiye.gov.tr adresi açılarak, giriş bölümü seçilmelidir. Giriş sayfasındaki bölüme TC kimlik no ve PTT şubesinden alınan kişiye özel e-devlet şifresi girilmeli. Ardından hizmetler kategorisi altında yer alan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü başlığı seçilmeli. Bu başlık altında ise, alt-üst soy bilgisi sorgulama seçeneği ile ilgili bölüme girilmiş oluyor. Bu aşamada sorgulama sayfasında çıkan, sorgulama yapan kişinin kendisine ait nüfus bilgileri kontrol edildikten sonra, “belge oluştur” butonuna tıklanarak alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmetinden yararlanılabiliyor.

ilginizi çekebilir..  Doğrama Şekilleri Nelerdir? 10+ Uluslararası Doğrama Şekli

Özetle;

Sistem nasıl yürütülecek, herkes alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmetinden yararlanma fırsatı bulabilecek mi, alt-üst soy bilgisi sorgulama sistemi ne zaman aktive edilecek… Bunlar gibi onlarca soru şuan hepimizin aklını kurcalıyor. Aslına bakarsanız, sistemin bu denli ilgi görmesi de ön görülebilir bir konu. Fakat buna rağmen açıldığı gibi kitlendiğinden, geçici bir süre için kullanıma kapatılıyor. Bu da sistemin yeniden nasıl kullanılabileceğine ve ne zaman açılacağına dair soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Merakla bekliyoruz..

GÜNCELLEME:

Evet, beklenen o gün geldi ve e-devlet sisteminde alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmeti 15.02.2018 tarihi itibariyle yeniden kullanıma açıldı. Fakat beklendiği üzere hizmetin işleyiş biçiminde birtakım düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeler gereği; öncelikle sisteme giriş yaparak alt-üst soy bilgisi sorgulama talebi oluşturmanız gerekiyor. Bir bakıma randevu alıyorsunuz. Talebinizi oluşturduktan sonra sistem sizi otomatik olarak sıraya alıyor. Belge oluşturma sıranız geldiğinde ise, sistem sizi e-posta ya da SMS aracılığıyla bilgilendiriyor. Bu sayede sisteme girip sorgulamanızı yapabiliyorsunuz.

Hayırlısı diyelim.

You may also like...

6 Responses

 1. Mehmet dedi ki:

  ne kadar boş meraklı bir milletmişiz sistemi de kitledik çok kişi mağdur oldu işini yapamadı

 2. Mehtap dedi ki:

  Soyunu ne kadar xok merak eden varmis. Bense hoc bakma geregi duymadim. Axilirsa binara bakariz sorjn yok

 3. Anıl dedi ki:

  Bir zamanlar ben de bu tip bir şey hazırlamaya başlamıştım kendi ailem için. Faakt geçmişe fazla gidememiştim. Merak ediyorum e-devlet bunu nasıl yapacak. Kaç kuşak bilgye ulaşılabiliyor?

 4. Irmak dedi ki:

  Umarım elimize yüzümüze bulaştırmayız bunu da. Erişim yetkisini kısıtlı vermeleri gerekir ama bakalım nasıl olacak?

 5. Mehmet dedi ki:

  geçenlerde bir baktım buna kota koymuş devlet 😀 sırayla falan olacakmış. herkes o kadar çok yüklendi ki.

 6. bülent dedi ki:

  ben hala açılmadı diye biliyorum ilgilenmedim açıkçası e devlet açıldı mı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir