Bir ilişkide en kabullenilemez hata: aldatma! Neden aldatırlar?

aldatma

Aldatmanın sebebi mi olur demeyin aslında oluyor. Aldatma ne olursa olsun kabul edilemez bir hata; sebep ne olursa olsun aldatmaya gerekçe olamaz. Fakat bir ilişkinin aldatmaya varan yola girmesine sebep olan bazı konular var. Aldatmayı tercih edip etmemek kişinin karakterine bağlıdır. Yani karakter sahibi bir insan aşağıdaki sebepleri yaşadığı halde aldatmak yerine uygun şekilde ayrılmayı tercih eder; ya da yıpranmış ilişkisini onarmayı… Fakat bir insan gelişmiş bir karaktere sahip değilse, aşağıdaki sebeplerden herhangi birine bağlı olmaksızın sırf can sıkıntısından bile aldatabilir. Evet, karakter meselesi. Benim vereceğim tek bir tavsiye var hayat devam ediyor mutlu olun ve kimsenin sizi etkilemesine izin vermeyin. 🙂 Ya da bir ilişki sizi mutsuz ediyorsa onu sürdürmeye devam edip bir yandan da arayışa girmeyin. Bu, hem iyi kötü ortak anılara sahip olduğunuz partnerinize hem de kendinize saygısızlıktır. İlişki bittiyse ayrılık olmalıdır; aldatma değil. Peki nedir aldatma getiren o sebepler!

1.İlişkinin önemini kaybetmesi

İlişkide partnerlerin paylaşımının azalması, ilgi ve sevgi eksikliğinin hissedilmesi aradaki bağı kaybetmeye neden oluyor. Araya soğukluk giriyor, ilişki önemini kaybediyor ve kişi ilgi gördüğü tarafa yöneliyor. Neticesinde de aldatma gerçekleşiyor.

2.Dışa dönüklük

Partnerlerin aşırı sosyal medya düşkünlüğü, sohbetin azalması, devamlı arkadaş ortamlarında buluşulması, baş başa fazla zaman geçirilmemesi partnerlerin birbirlerinden uzaklaşmasına ve sevginin azalmasına neden oluyor. Neticesinde karakterce zayıf olan taraf aldatma yoluna giriyor.

3. Aldatma konusunda hoşgörü

Aldatmanın çok da kötü bir şey olmadığının savunulması, büyütülmemesi gerektiği, aldatmanın normal bir durum olabileceği düşünceleri zaman içinde beyinde aldatma eğilimini arttırıyor ve aldatmaya karşı normal bir gözle bakılmaya başlanıyor.

ilginizi çekebilir..  Hayat kalitenizi arttıracak öneriler ile iyi yaşayın!

4.Aldatmayı onaylayan ortamlarda bulunmak

Arkadaş ortamı, izlenen film, aile tutumu, psikolojik etkenler; hiç fark etmiyor! Aslında olaylara tanık oldukça beyin mazeret üretmeye ve aldatmayı normal bulmaya başlıyor. Eh tabi çevreden de onaylayıcı bir yaklaşım görülünce…

5.Cinselliğin azalması

İlişkide düzenli cinsellik, hormonların düzenli olmasını sağlıyor. Cinselliğin azaldığı noktada ise partnerler birbirlerinden uzaklaşabiliyor. Bağlılık hissi azalabiliyor. Ayrıca dengede olan hormonlarda cinselliğin azalmasıyla artış izleniyor. Bu gibi durumlarda da fiziksel veya duygusal aldatmalar başlıyor.

6.Dış görünüş

Partneriniz ne kadar kalbinizi seviyorum dese de dış görünüşün ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Çok güzel veya yakışıklı olmanız değil aslında burada ki durum. Ne kadar güzel veya yakışıklı olduğunuz ilk görüşte önemli bir etken sayılıyor. İlerleyen zamanlarda ve insanı tanıdıkça gelen bağlılık, sevgi ve güven duyguları; ilişkinin temelleri ne kadar sağlam olursa olsun saçlarınız yağlıyken, dişleriniz kirliyken veya vücudunuz kokuyorken pek bir önem arz etmemeye başlıyor. Siz kendinize saygı duymazken karşınızdaki nasıl saygı duysun ki?

7. Sürekli eleştiri

Eleştiriye ne kadar açık olursak olalım hepimiz güzel sözler duymak ve ilgi alaka isteriz. Erkeği de kadını da… Fakat açık sözlülük ile patavatsızlık sık sık birbiriyle karıştırılır. Karşı tarafı kilosundan, yaşından, görünüşünden, iş alanındaki başarısızlığından vurmak; onun, kendisini olduğu gibi seven, kabullenen birilerini bulmak istemesine neden olabilir. Tabi önemli olan bunu partnerinden ayrıldıktan sonra yapmasıdır. Aldatma yaşanmamalı.

8. Aşırı kıskançlık

Her insan kıskanılmayı sever, kıskançlık sevgiden gelir, sevdiğini paylaşamaz insan derler hep. Aslında çoğu insan için durum biraz farklı. Siz kıskanırsınız; elbette ki kötü niyet yok ama karşınızda ki insan o kadar bunalır ki, sizin ona güvenmediğinizi düşünüp sizden uzaklaşabilir. Kıskançlığı huy haline getirip karşınızda ki insanı ne kadar sıkarsanız, sizden uzaklaşması o kadar hızlı olur. Hiç kimse kısıtlanmak istemez ve devamlı aldatıyor baskısı yapmak bile aldatmaya iter insanı psikolojik olarak aslında.

ilginizi çekebilir..  Bir Hayat Felsefesi Olarak Minimalizm Nedir?

Tabi yazının başında da belirttiğimiz gibi; bu sebeplerin hiçbiri aldatma hatasını haklı kılmaz. Aldatma aşağılıkça bir davranıştır. Kimse kendisine yapılsın istemez. Bu yüzden karşı tarafa da bunu yaşatmamak gerekir. İlişki yürümüyorsa ayrılık yaşanmalıdır. İlişki yürümüyor diye çoklu ilişkinin lüzumu yok. İnsan yalnızca kendisini kandırır – aldatır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir