8 Mart kadınlar günü kutlu olsun…MU?

kadınlar günü

“Kadınlar çiçektir, su ister; kadınlar böcektir, sevilmek ister; kadınlar şöyledir, böyle ister! Kadınlar böyledir, öyle ister” (!) Ya aslında kadınların pek bir şey istedi yok şu hayatta; insanca değer görmekten, toplumda kendisine bir yer bulabilmekten başka… 8 mart kadınlar günü değil mi bugün; hadi bütün kadınlara iş yerlerinde, sokaklarda, filan yerde çiçekler dağıtılsın! Alt tarafı bir güncük canım! Kadınlar günü sadece bugün. Hem kadına verilen değeri çiçek vermekten daha iyi ne gösterebilir ki(!)?

Bir varmııış bir yokmuşş…Toplumda kadın diye bir şey varmış…

Kadınlar günü vesilesiyle ince ruhlarla ince ruhlarımıza dokunulsun, bize çiçekler dağıtılsın, ah ne de güzelll, daha ne isteriz ki… Bugün kadınlar günü, kadınların günü; bugün kadınlara çiçek verilecek her yerde. Bu sayede değerli oldukları gösterilmiş olacak. Yarından itibaren tekrar taciz edilmeye, şiddete, “yerini bil kadın!”lara devam edilebilir yani. Kadın bu, fazla şımartılmaya gelmez!

He tabi, kadınlar olarak bizler de mutlu olmalıyız kadınlar günü vesilesiyle. Aksi halde “size de yaranılmıyor, ne istiyonuz anlamadık ki” olur. Biz dünyaya erkek cinsini kemirmek üzere gelmiş, kan emici yaratıklarız.

Aslında galiba haklılar; bizim olayımız istemek… Bize istemeden bir şey verilmemesine, hatta o zaman bile verilmemesine ya da verilenin karşılığında mislinin alınmasına alıştırıldık çünkü…

Peki biz kadın milleti; dünyadan ne istiyoruz ya?

8 mart Dünya kadınlar günü vesilesiyle bizim dünyadan bir sürü isteğimiz var. Milli değil, global kadın milleti olarak…

Kadınlar günü…dünyanın her yerinde iş yerlerinden çiçekler değil; “ensemizdeki nefeslerin bertaraf edilmesini” istiyoruz.

Kadınlar gününde dünyanın her yerinde hükümetlerden nutuklar değil, “can güvenliği ve eşit muamele” istiyoruz.

ilginizi çekebilir..  Çocuğunu istismar ettiren anne!

Kadınlar gününde dünyanın her yerinde; eşlerimizden “saygı” istiyoruz.

Kadınlar gününde dünyanın her yerinde; kadınlardan “öz saygı” istiyoruz.

Kadınlar gününde dünyanın her yerinde; toplumdan “çift taraflı bakış açısı” istiyoruz.

Kadınlar günü…dünyanın her yerinde çiçek değil; sapıklara, kansızlara, şiddet uygulayan müsfeddelere, öz saygısını yitirmiş ve her olayı kadının suçu olarak görmeyi öğrenmiş “o saatte orada ne işi varmış / biz bilmeyiz öyle şeyler” ci kadınlara, “kadın kısmı öyle yaparsa böyle olur işte” ci toplumlara ve tüm bunları caydırıcı yaptırımlar uygulayıp durdurmak yerine bir ödüllendirmediği kalan tüm hükümetlere “DUR!” denmesini istiyoruz!

Açar-sa, yapar-sa, eder-se, aranır-sa, dolanır-sa, sever-se, içer-se, gezer-se‘lerle yaşamak değil; bir nefes almak istiyoruz.

Cinsiyetimize göre (kadınca) değil; insanca yaşamak istiyoruz.

Hiçbir ‘kadına’ değil; hiçbir ‘insana’ izni olmadan dokunulamaz! Şiddet uygulanamaz! Sevmesi, dilediği gibi giyinmesi, bakması, gülmesi, gelmesi, gitmesi, gezmesi, tozması yapılan davranışa (canavarlığa) sebep gösterilemez! Sebep olarak gösterildiği kişilerce – toplumlarca haklı kabul edilemez!

Pisliğe niyetli olana; açık kardeşimiz aranıyor, kapalı kardeşimiz gizemli… Yani pisliğe niyetli olana her zaman sebep var… Ve bu sebepleri onlara bizler veriyoruz…

8 Mart Dünya kadınlar günü kutlu olsun! MU?

Biz 8 mart dünya kadınlar günü vesilesiyle verilen çiçekler, içi boş kutlamalar, günübirlik değerler değil; toplumlarda adımıza kadın yerine insan denmesini ve o şekilde muamele edilmesini istiyoruz.

Kadınlar günü kutlu olsun; ama herkes için değil. Kadına bir gün değil, her gün değer veren ve kadını bir cinsiyet değil, bir insan olarak gören tüm; toplumlar, hükümetler, öz saygısını yitirmemiş kadınlar ve kadına saygısı olan tüm erkekler için; 8 mart dünya emekçi kadınlar günü kutlu olsun!

Kirpiğin yere düşmesin kardeşim

You may also like...

1 Response

  1. merve dedi ki:

    Kadınlara gereken ilgi ve saygı verilmiyor nedense dediğiniz gibi kadınlar çicektir aynı zamanda annelerimizdir, ablalarımızdır, kardeşlerimizdir. Dünya kadınlar günü kutlu olsun ancak tüm günler kadınlar günü olsun onlar çok özeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir