5 Soruda Cilt Bakımı

Cilt Bakımına dair en çok sorulan 5 soru

1.Cilt Bakımı Neden Önemlidir?

Cilt vücudumuzun koruyucusu, muhteşem doku… Vücudumuzu saran ve her türlü dış etkene karşı koruyan önemli bir yapı. Haliyle özenli bir bakım istiyor. Tabii cilt bakımı dendiğinde akıllara ilk problemli ciltler geliyor. Fakat bilinenin aksine her cilt özenli bir bakım ister.

Cilt bakımı sadece görünümü iyileştirmek ile alakalı değildir. Beden ve ruh sağlığımız açısından da cilt bakımı oldukça değerlidir. Beden sağlığı açısından değerlendirdiğimizde görüyoruz ki; gözenekleri tıkalı, bakımsız bir cilt dokusu zamanla görevini yerine getiremez hale gelir. Cildi dış etkenlere karşı koruyamamakla birlikte, vücudun toksinlerden arınamamasına sebep olur. Bu da bir çok geç rahatsızlığına davetiye çıkarır. Görünüm açısından bakıldığında ise; bakımsız bir cilt, sağlıksız ve yıpranmış görüneceğinden ruhsal olarak da kendini kötü hissetme, kendinden hoşnutsuzluk gibi sonuçlar doğurabilir.

Cilt yaş ilerledikçe ve birtakım dış etkenlere maruz kaldıkça yıpranır; kırışıklık oluşumuna daha müsait hale gelir. Bu sebeple cilt bakımı çok önemlidir.

Cilt bakımı hücreleri yenilerinden ciltteki birçok sorunu giderir; cildin renk farklılıklarını ve cilt lekelerini onarır. Akneli ve siyah noktalı görünümün önüne geçer.

Cilt bakımı cildi temizlediğinden, hissedilir ölçüde ferahlama sağlar. Cildin temizliğine ve sağlıklı görünmesine etki eder. Gözeneklerin açılmasını sağlayarak birçok cilt ve cilt altı rahatsızlığının da tedavisini destekler.

Cilt bakımı cilde kolajen bakımı yapar ve nem depolanmasını sağlar.

2.Cildi Olumsuz Etkileyen Etkenler Nelerdir?

Cilt çok hassas bir yapıdır ve dış etkenlere çokça maruz kaldığından yıpranmaya çok müsaittir. Bu sebeple cilde olumsuz etki eden birçok faktör bulunmaktadır.

Bunların başında şüphesiz UV ışınları gelmektedir. UV ışınları cildin en birinci düşmanıdır. Gerekli önlemler alınmadan cildin UV ışınlarına maruz kalması ciltte lekelenme incelme vb. sorunlara yol açmaktadır.

ilginizi çekebilir..  Günlük, haftalık, aylık ve yıllık cilt bakımı uygulamaları, sırasıyla nasıl yapılır

Bir diğer önemli etken yanlış beslenmedir. Düzenli ve sağlıklı beslenme vücudumuzun her bir noktasına olduğu gibi, cilde de sağlık kazandırmaktadır. Ve bu yolda karşımıza çıkabilecek en azılı düşman yağlı gıdalar diyebiliriz. Çok yağlı gıdalar tüketmek ve düzensiz beslenmek karaciğerde yağlanmaya sebep olur. Bu da cilt rahatsızlıklarından tutun, diğer birçok rahatsızlığa kadar kaynak oluşturur.

Keza uyku düzeni de beslenme düzeni kadar önemli bir faktör. Cildimizi yenileyen hormonlar, kanımızı pompalayan kalp vs. gibi bizi gün boyu ayakta tutan her vücut noktamızın düzenli dinlenmemize ihtiyacı vardır. Vücudumuz için önemli birçok hormonumuz uykuda salgılanır. Vücudumuz biz uyurken kendisini onarır. Beynimiz vücudumuzun tüm bu işlevleri yerine sağlıklı şekilde getirebilmesi için gerekli komutları verebilmesi için dinlenmeye ihtiyaç duyar.

Makyaj kadınların en hassas noktalarından. Evet, güzel bir makyaj kendimizi iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar. Fakat çok önemli bir kilit noktası var: Temizlemek. Cilt makyaj uygulaması sonrasında derinlemesine temizlenip arındırılmaması halinde birçok cilt kusuruna sebep olmaktadır. Her günün sonunda makyajsız cildin bile derinlemesine temizlenme ihtiyacı varken, makyajlı cildin temizliği ekstra özen istemektedir.

Sonra, kalbimizden ruhumuza yine vücudumuzun her alanına etki eden faktörlerden biri. Haliyle cildimizi de olumsuz yönde fazlaca etkilemektedir.

Sigara-alkol tüketiminin vücudumuzu göz göre göre zehirlemekten başka bir şey olmadığı bilinen bir gerçek. Vücudumuzun her alanına her duman sigaranın, her yudum alkolün sayısız zararı bulunmaktadır.

Hava değişimlerinde cildin yeni ortama uyum sağlama aşaması yine cilde zarar veren unsurlardandır. Sıcak soğuk geçişlerine karşı cildi koruyacak önlemler alınmalı, mutlaka cildi koruyacak bir bakım yapılmalıdır.

5 farklı cilt tipi bulunmaktadır (Normal, Yağlı, Kuru, Karma, Olgun). Her cilt tipi ise farklı ürünlerle yapılacak, farklı bakıma ihtiyaç duyar. Fakat cilt analizi yaptırmaksızın kullanılan yanlış ürünler cilde fayda sağlamamakla kalmayıp fazlaca zarar vermektedir.

ilginizi çekebilir..  Burun estetiği ile ilgili en çok sorulan 10 soru

3. Cilt Bakımına Ne Zaman ve Nasıl Başlanmalıdır?

Cilt bakımı için en çok önerilen başlama zamanı bilindiği üzere 20’li yaşların başıdır. Tam anlamıyla 25 yaşından itibaren başlanması önerilir. Kullanılacak ürünlerin uzman tavsiyesi ile seçilmesi cildi gereksiz yormanın önlenmesini sağlar. 20li yaşlardan itibaren bilinçli ve verimli şekilde uygulanan cilt bakımı, ilerleyen yaşların olumsuz etkilerine karşı cildi hazırlar.

Bu sebeplerden dolayı sağlıklı bir cilt bakımı için önce bir uzmana cilt analizi yaptırmak gereklidir. Cilt analizi neticesinde cilt tipinizi, cilt yaşınızı ve cildinizin nelere ihtiyacı olduğunu öğreniyorsunuz. Bu sayede uzmanın önereceği ürünler doğrultusunda ilk olarak evde günlük ve haftalık cilt bakımlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Daha sonrasında ise aylık ve yıllık cilt bakımı için bir cilt bakım merkezine başvurup, cilt bakım uzmanlarınca cilt bakımınızı derinlemesine yaptırabilirsiniz.

4. Doğru Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakımı cilde zarar vermek için değil; fayda sağlamak için uygulanır. Fakat yanlış yönelimler neticesinde bilinçsizce cilde yapılan uygulamalar ciltte büyük tahribatlara neden olmaktadır. Bu sebeple daha önce de belirttiğim gibi, öncelik bir uzmana danışmak olmalı. Sonrasında cildimizin nasıl bir bakıma ihtiyaç duyduğu, nasıl bir bakım yapılması gerektiği belirlenecektir.

Genel hatları ile cilt temizliği, cildin bakımı ve korunmasını sağlayacak bir bakım yapılmalıdır.

Doğru bir cilt bakımı, doğru ürünlerle yapılandır. Tabi yalnızca doğru ürünlerle yapılması da yeterli değil; aynı zamanda doğru uygulama da oldukça önemli. Bakım ürünlerini uygularken, cildimize olabildiğince nazik davranmamız gerekiyor.

Bu gibi konular doğru cilt bakımının kilit noktalarıdır.

5. Cilde İyi Gelen Vitaminler ve Bulundukları Gıdalar Nelerdir?

Düzenli ve sağlıklı beslenmenin cildimiz üzerindeki öneminden bahsetmiştik. Cilde iyi gelen belli başlı gıdaları tüketmek, cilt bakımımızı destekleyerek, cilt sağlığını korumamızda etkin rol oynayacaktır. Fakat, cilde iyi gelen vitaminler ve bulunduğu besinler, başlığı altındaki her gıda da bize fayda sağlamaz. Çünkü belirttiğimiz gibi cilt tipimize uygun uygulamalar yapmak durumundayız. Gıdada da durum aynı. Yine bir uzmana yaptırdığımız cilt analizi ile cildimizin ihtiyaç duyduğu besinler doğrultusunda bir beslenme programı oluşturmak en idealidir.

ilginizi çekebilir..  2019 kış saç rengi trendleri

Vitaminler yağlı, karma ya da kuru ciltleri dengeleme, yaşlanma belirtilerini geciktirme, cildin nem ve yağ ihtiyacını karşılama, kan dolaşımını hızlandırma, kalojen üretimini sağlama, antioksidan görevi görme, hücreleri yenileme, cildi onarma vb. bir çok fayda sağlamaktadır.

Bu doğrultuda baktığımızda; A vitamini bakımından zengin olan tereyağ, kayısı, yumurta, süt, peynir, ıspanak, havuç, lahana gibi gıdaların bolca tüketilmesi özellikle kuru ciltli kişilerin ciltlerinde nem dengesinin korunmasını sağlar.

E ve C vitaminleri, cildi güneşten gelen zararlı ışınlara karşı korur. E vitamini ayrıca yaşlanma karşıtı etkiye sahip bir vitamindir. E vitamini içeren gıdalar bolca tüketilerek, yaşlılık belirtileri büyük oranda onarılabilir; oluşumları önlenebilir. E vitamini açısından zengin gıdalar; zeytin, yer fıstığı, ayçekirdeği, ceviz gibi besinlerdir. C vitamini ise antioksidan özelliğe sahiptir, cildin kalojen üretimini arttırır. Cildi de vücudu da zinde tutar. Zengin olduğu gıdalar; yeşil yapraklı sebzeler, biber, portakal, kivi, mandalina, çilek gibi gıdalardır.

B vitamini dolaşımı arttırır, cilde parlaklık kazandırır. Cildin nemini koruması ve hücre yenilenmesi için; kırmızı et, balık, ceviz, badem, yumurta, kuru üzüm gibi B vitamini türleri açısından zengin gıdalar tüketilmelidir.

Bu örnekler arttırılabilir; fakat aslolan cilt tipi ile beslenmeyi senkronize şekilde ilerletmek olduğundan, öncesinde bir uzmana danışılması gerektiğini tekrar vurgulamak gerekir.

You may also like...

3 Responses

  1. Anıl dedi ki:

    Cildimiz karaciğerimizin aynasıdır arkadaşlar. Sağlıklı beslenmeyede özen gösterin. Özellikle sigara içmeyin.

  2. Gamze dedi ki:

    Cilt bakımı için yüzünüzü buharlı suya tutun ve limon sürün 5dk bekletip yıkayın. Çok etkili.

  3. ayse dedi ki:

    cilt bakim isi zor bir bayan için. her zamanbakımlı olmak zorundasınız. ancak cildinizde yaslanıyor kremlerde kesmiyor bir yerden sonra

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir