4 küçük dokunuşla ev dekorasyonu yenileme!

4 küçük dokunuşla ev dekorasyonu yenileme!

Yani doğamız böyle, çok severek aldığımız bir aksesuar bile bir zaman sonra gözümüze batacak kadar sıkabiliyor bizi. Zaman zaman değişim arıyoruz; yenilenmek istiyoruz. Fakat; genellikle, maddi olarak her sıkıldığımızda bütün evi baştan ayağa değiştirme imkanımız olmuyor tabii. Hayır öyle bir imkan olsa da; “yahu yazıktır, yepyeni eşya, niye değiştireyim!” diye düşünüp vazgeçiyoruz. Fakat bu işin aslında çok mu çok kolay yöntemleri var. Bu yöntemler hem bütçeleri yormuyor, hem de evlerde tamamıyla farklı bir atmosfer yaratmamızı sağlıyor. Üstelik uygulaması da bir hayli eğlenceli! Hem ev dekorasyonu yenileme, hem düşük bütçelerle, hem eğlence! Daha ne olsun? 🙂

Küçük dokunuşlarla ev dekorasyonu yenileme!

1) Koltukların kumaşını değiştirelim mi?

Koltuk kaplama yaptırmak bir dönem bayağı dudak uçuklatan rakamlara ulaşmıştı. E haliyle insanlar da; “yahu zaten yenisi bu fiyat! Ne gerek var eskisiyle uğraşmaya” mantığıyla vazgeçiyorlardı koltuk kaplatma fikrinden. Fakat son dönemlerde koltuk takımı fiyatlarındaki artış, kaplatma fikrini yeniden cazip hale getirdi. Ev dekorasyonu yenileme konusunda ilk adım, yeniden koltukların kaplatılmasına döndü. Yeni koltuklarına kıyamayanlar ve koltuk takımları iyice eskimeden yenisine para vermek istemeyenler için koltuk kaplatma hala iyi bir fikir haliyle.

Evi tümden yenileme zamanı gelmese bile ev dekorasyonu yenileme zamanı geldiğinde, koltukların kumaşları değiştirilerek evde en büyük değişiklik yapılmış olur. Bunun yanında; sandalye kılıfları da değiştirilerek, koltuk takımlarıyla bir uyum yakalanırken, sandalyeler de yenilenmiş olur.

2) Mobilyalarınız ahşap mı? Hadi boyayalım!

Mobilyalarınız ahşap ya da MDF malzemelerden üretilmiş ise, yenilenmeye de müsaittir. Bu tarz mobilyalarınızı boyayabilir; küçük dokunuşlarla bambaşka bir görüntüye kavuşturabilirsiniz. Bir çift koruyucu eldiven, bir zımpara, hafif nemli bir bez, dilediğiniz renkte ahşap boyası, bir de vernik ile bu iş tamam! Bu malzemeler ile boyanabilir mobilyalarınızda tamamıyla farklı bir görünüm elde ederek, ev dekorasyonu yenileme konusunda ustalığınızı gösterebilirsiniz. Yapmanız gerekenler ise;

 • İlk olarak hafif hafif zımpara yaparak mobilyanın cila, boya vs.. gibi maddelerden arınmasını ve varsa pürüzlerinin giderilmesini sağlamak,
 • İkinci aşamada zımpara tozları gitsin diye hafif nemli bir bezle mobilyanın her yerini güzelce silmek,
 • Sonra, istenen renklerde ahşap boyası uygulamak. Bu aşamada sprey boya kullanabilirsiniz. Yani ahşap boyama için uygun olması dışındaki özellikleri size kalmış.
 • Gerekirse boyama işlemini bir kat daha atarak tekrarlamak,
 • Son olarak da kuruduktan sonra dikkatlice verniklemektir. Bu aşamada sprey vernik kullanabilirsiniz.
ilginizi çekebilir..  Bebek arabası alırken nelere dikkat edilmeli?

Bu yöntem sayesinde, çok düşük bir maliyetle evinizdeki ahşap malzemeli birçok eşyaya, yepyeni ve farklı bir hava kazandırabilirsiniz. Tabii aynı şekilde metal mobilyalar da boyanabilir. Mesela; ben bu yöntemle yeni olduğu için atmaya kıyamadığım balkon masamın ve sandalyelerimin, gri ayaklarını beyaza boyamıştım. Sandalyelerin oturum kısmına da masa örtüsünün fazlalığından kesip lastikli örtü ve ince bir sırt yastığı diktim. Sandalyeler bambaşka bir şekle bürünüverdi. Zor bir şey değil. Üstelik sonuç memnuniyet veriyor; tavsiye ederim. Yani gardıroptan dresuara, üniteden mutfak raflarına, orta sehpadan komota kadar boyanabilir her eşyayı boyayarak, kolay ve masrafsız ev dekorasyonu yenileme yapabilirsiniz. Hatta bazı mobilyalarınıza eskitme yaparak Vintage (Fransız Country) havası katabilir ya da tamamıyla modern bir dizayn gerçekleştirebilirsiniz. Nasıl tasarlayacağınız tamamen sizin hayal gücünüze kalmış.

3) Yeni yeni kırlentler koltukları süslesiiinn!

Ev dekorasyonu yenileme konusunda akıllara ilk gelenlerden midir, bilinmez. Ama kesinlikle en hesaplı ve en zahmetsizlerinden biridir kırlentler. Kimi zaman bir ev tekstili markasının indirimine denk geliriz, kimi zaman evdeki çeşitli kumaşları değerlendiririz. Derken elimizde tarzımıza göre; belki pek sade, belki çok cicili, belki epey gösterişli kırlentlerimiz birikiverir. İşte bu noktada koltukları kaplatma fikrinden dahi vazgeçebilirsiniz! Zira, güzel kırlentleriniz zaten evinizin havasını tamamıyla değiştirecektir. Sadelikten bıktıysanız, bir sürü rengarenk kırlent istifleyin koltuklarınıza. Kalabalıktan bıktıysanız, gözü yoracak renklerden ve renk karmaşasından kaçının. Sade model ve renklerdeki az sayıda kırlent ile bıktığınız kalabalığı hafifletin. Yani, mantık; sıkıldığınızın tam aksinden ev dekorasyonu yenileme sırasında faydalanın.

4) Aksesuarsız aslaa!

Aksesuar bir evin can damarıdır. Mutfağından banyosuna, banyosundan salonuna, salonundan yatak odasına kadar evin her köşesi aksesuar ister. İşte tam da bu sebeple, ev dekorasyonu yenileme konusunda atlanmaması gerekenlerden biridir. Tabi aksesuar fiyatları malumunuz. Bu sebeple; ya ‘kendin yap’ projelerinden yararlanacaksınız; ya da uygun fiyatlı aksesuarlar seçmeye özen göstereceksiniz.

ilginizi çekebilir..  BEBEK ODASI TAKIMI SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Aksesuar seçiminde önemli olan nokta ise; mümkün olduğunca odak renk ve objelerle ortamda bir uyum sağlamaktır. Mesela; koltuklarınız antrasit ve kaplatmayı düşünmüyorsunuz. Bu durumda sade ve modern tarzdan yana iseniz; antrasit koltuklara desensiz, dümdüz bir hardal sarı kırlent inanılmaz yakışacaktır. Ve bu kırlentlerin rengine uyumlu hardal sarı bir fotoğraf çerçevesi, duvarınızda adeta parlayacaktır. Ayrıca; ünite veya konsolunuzun üzerinde hardal sarı bir kaç minyatür obje, orta sehpanızın üzerinde yine hardal sarı barındıran objeler, odanın bir köşesinde sarı laleler… Yani ufak aksesuarlarda bir rengi ağırlıklı kullanarak uyumun şıklığı ile kolayca ev dekorasyonu yenileme yapabilir; evinize bu kadar küçük bir dokunuşla bile bambaşka bir hava katabilirsiniz.

Mesela, bu görselde hardal sarı ile antrasit değil; krem üzerine turkuaz tonlarında aksesuarlar kullanılmış. Fakat mantık aynı. Mobilyalarınıza kontrast oluşturacak dilediğiniz renkleri, aksesuarlarda ve kırlentlerde hakim kılarak; hem ev dekorasyonu yenileme, hem abartısız ve zarif bir görünüm elde edebilirsiniz.

You may also like...

3 Responses

 1. meltem dedi ki:

  uzun süredir evimde bir yenileme yapmayı dusunuyordum. nasipse bu hafta iyi bir değişim olacak

 2. Burcu dedi ki:

  Koltukların kumaşını yenilenemek en büyük değişim oluyor gerçekten bir de yeni kırlentlerle birlikte baştan sona yenileniyor.

 3. Yasemin dedi ki:

  hm uygun hem de güzel öneriler var içlerinde ahşap boyama işini deneyeceğim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir