Stresi Azaltmak İçin Her Gün Uygulamanız Gereken 10 Adım

Stresi Azaltmak İçin Her Gün Uygulamanız Gereken 10 Adım
Stresi Azaltmak İçin Her Gün Uygulamanız Gereken 10 Adım

Hayatın koşuşturmacasına yetişebilmek ve bu sırada kendimize vakit ayırabilmek bir hayli zor. Hayat durmadan akıp geçiyor ve biz geceleri yastığa başımızı nasıl koyduğumuzu bile çoğunlukla bilmiyoruz. Yaşadığımızı anlamadan yaşıyoruz ve bu hayatımızı bir stres yumağına çeviriyor. Bir noktadan sonra bu durum hayatımızın günlük rutini halini alıyor. Bumerang gibi her gün başladığımız noktaya geri dönüyoruz. Giderek günlük stresle baş edemez hale geliyoruz ve bir çok ruhsal sorun yaşamaya başlıyoruz. O halde, günlük stresi azaltmak için neler yapılabilir? 10 adımda inceleyelim:

1) Planlı Olmak İyidir!

Stresi azaltmak için günlük planlamalar yaparak, etkili bir zaman yönetimi sağlayabilirsiniz. Bu sayede gününüzü belli bir program dahilinde daha verimli ve daha az yorucu geçirebilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var;

 • Planlarınız esnetilebilir olmalı.
 • Kısa süreli(günlük) planlar yapmalısınız.
 • Planlarınız katı olmamalı.
 • Günlük küçük rutinleriniz olmalı.

Böylece planlarınızı bütün bir haftaya yaymadığınızdan ve esnetilebilir planlar yaptığınızdan sürpriz durumlar karşısında plan değişikliği yapmanız daha kolay olacaktır. Bütün bir haftanın planını değiştirmektense, bir günlük planı değiştirmek daha pratiktir. Ayrıca rutinler belirlemeniz de günlük planlama yaparken daha az şey düşünmenizi sağlar. Bu sayede gün boyu belli bir düzeni uygulayacağınızdan, yaşayacağınız stresi azaltabilirsiniz.

2) Bir Sonraki Güne Hazır mısınız?

Sabahları hazırlanmak çoğunlukla eziyet gibidir. Bu eziyetin baş rolünde de genellikle ne giyeceğinize karar vermek, yanınıza almanız gerekenleri düzenlemek gibi faaliyetler yer alır. Oysa geceleri yatmadan önce ayıracağınız 5-10 dakika ile tüm bu uğraşları ekarte edebilirsiniz. Bir sonraki gün giyeceklerini seçmek, yanınıza almanız gereken şeyleri düzenlemek, size bir hayli zaman kazandıracaktır. Ayrıca sabah sabah bu stresi yaşamanızı önleyecektir.

ilginizi çekebilir..  3 adımda Aile bütçesini korumak için neler yapabiliriz

Hatta kahvaltı için geceden sandviçler hazırlayarak, kahvaltınızı da pratik hale getirebilirsiniz.

Gerek zaman yetmediğinden gerekse sabah sabah uğraşmak istemediğimizden, genellikle kahvaltı etmeden çıkıyoruz evden. Fakat geceden giyeceklerimizi, yanımıza alacaklarımızı ve kahvaltıda yiyeceklerimizi hazırlayarak, sabahları hepsini kısa bir sürede halledebiliriz. Kahvaltı öğünü, günlük stresi azaltmak adına kesinlikle çok belirleyici bir etkiye sahip.

Bunlar dışında, sizi mutlu eden, eğlendiren dostlarınızla yapacağınız görüşmeler güne mutlu başlamanızı teşvik eder. Mutlu başlayan bir gün, daha az stresli geçecektir.

3) Küçük Şeylerden Zevk Almayı Felsefeniz Haline Getirin!

Mutlu olmayı bilmek mutluluğun ilk adımıdır. Her gün her saat büyük mutluluklar bizi beklemiyor ne yazık ki. Fakat küçük şeylerden keyif almayı bilirsek, her günün sonunda bir dolu mutlulukla doldururuz ruhumuzu. Bunu sağlamak için zamanı yavaşlatmak; zamanı yavaşlatmak içinse gün içinde yaşadıklarımızın ayrıntılarına odaklanmak gerekir.

4) Stresi Baş Düşmanıyla Alt Edin; SPORLA!

Sağlam kafa da, sağlam ruh da sağlam vücutta bulunur. Stresle mücadelede en etkili silah, şüphesiz düzenli spor yapmaktır.

Düzenli olarak egzersiz yaptığınızda, stresten giderek uzaklaştığınızı ve kendinizi daha sağlıklı hissettiğinizi farkedeceksiniz. Düzenli egzersizlerle, stresten uzak kalmakla birlikte, kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere, bir çok rahatsızlıktan da korunmuş olursunuz.

Spor salonuna gidecek vaktiniz yoksa bile, 10 dakikalık bir yürüyüş stresi azaltmada 45 dakikalık bir antrenman kadar etkili olacaktır.

5) Bolca Gülün!

Gülmek, mutluluk hormonu olan endorfinin doğal yollarla bolca salgılanmasını sağlar. Acıklı düşünceleri ve dinliyorsanız, o tür müzikleri hayatınızdan çıkarın. Size keyif verecek, gülmeye teşvik edecek şeylere odaklanın.

Gulmekle salgılanan endorfin, bağışıklığınızın güçlenmesine ve stresinizin yok olmasına yardımcı olur.

Gülmek, stres hormonları olan Kortizol ve Epinefrin düzeylerini düşürür.

Bolca güldüğünüzde, daha huzurlu ve daha sağlıklı olduğunuzu fark edersiniz. Çünkü gülmek ruhsal durumlar dışında bedensel rahatsızlıklar üzerinde de etkilidir. Gülmek bir bakıma, en keskin ağrı kesicilerdendir.

ilginizi çekebilir..  İlişkilerde sık yapılan 10 hata

6) Sık Sık Doğada Vakit Geçirin!

Doğa en güçlü antidepresandır. Üstelik tamamen doğaldır ve hiçbir yan etkisi yoktur. 🙂

Doğanın mis gibi kokusu, huzur verici görüntüsü tüm kaygılarınızı yok eder, sakinleştirici bir etki yaratır.

7) Derin Derin Nefes Alın!

Yoğun stres altında olduğunuz anlarda yavaş ve derin nefesler almayı alışkanlık haline getirin. Bu anlarda 5 dakika boyunca hiçbir şey düşünmeden, sadece yavaş ve derin nefes almaya odaklanın. Sakinleştirecegini göreceksiniz.

Yavaş nefes alıp vermek stres hormonlarının seviyesini düşürür; nabzınızı ve kan basıncınızı düzenli hale getirir.

Bunun yanında gün içinde mutlaka bol bol su için.

8) Meditasyon Yaparak Günlük Stresi Azaltmak!

Meditasyon ruhu ve zihni dinlendirmede en etkili yöntemlerden biridir. Meditasyon yapmak derken, illaki öğrenilerek yapılacak hareketler olarak düşünmeyin. Mesela işten geldiğinizde ılık bir duş alıp, sakinleştirici özelliği bulunan müzikler eşliğinde bir süre uzanabilirsiniz. 10 dakikalık bir seans zihninizi günün bütün stresinden arındıracaktır.

9) Keyif Aldığınız Faaliyetlere Zaman Ayırın!

Her gün kısa süreliğine de olsa, sevdiğiniz, fakat sizi yormayıp sakinleştirecek aktivitelere vakit ayırın. Ve bulduğunuz her fırsatta sanatın, müziğin ve dansın tadını çıkarın. Hayatınızdaki negatif enerjiyi uzaklaştırın. (Bu konuyla ilgili, bir diğer içeriğe göz atabilirsiniz. Bkz. Negatif Enerjiyi Hayatınızdan Uzaklaştırmak İçin 7 İpucu) Sevdiğiniz pozitif insanlarla görüşüp, onlarla sakin, keyifli ve pozitif enerji veren aktiviteler yapın.

Günlük tutun. Günlük tutmak zihninizi boşaltmanıza yardımcı olur. Gün içinde yaşadığınız keyifli olayları, başarıları not ederek, hayatınızdaki güzellikleri tekrar tekrar anımsama fırsatı bulabilirsiniz. Ve geceleri başınızı yastığa koyduğunuzda, zihninizdekileri defterinize döktüğünüzden, zihniniz bomboş şekilde rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

10) Yeteri Kadar Uyuyun!

Ne eksik, ne de fazla… Uyku düzensizliği stresin baş faktörlerindendir. Düzenli bir uyku ile hem daha sağlıklı hem de daha mutlu bir güne uyanırsınız. Bu yüzden her şeyden önce uykunuzu düzenli hale getirin.

ilginizi çekebilir..  Bir ilişkide en kabullenilemez hata: aldatma! Neden aldatırlar?

Mutlu Günler! 🙂

You may also like...

11 Responses

 1. Melike dedi ki:

  Stres gerçekten tam bir baş belası, kurulmak için savaşmamız gerekiyor. Birde bende sivilce yapıyor 🙁

 2. can dedi ki:

  çok stresli bir işte çalışıyorum. benim içinde bu tavsiyelerin faydası olacak.

 3. tülay dedi ki:

  Stres büyük dert. Günlük stresi azaltmak için derin derin nefes almak faydalı oluyor. az oksijen gelsin değil mi? 🙂

 4. şule dedi ki:

  bana kalırsa stresi önlemeye çalışmak yerine stresli ortamlardan uzaklaşmak gerekiyor. yoksa kendinize zarar veriyrosunuz.

 5. Halil dedi ki:

  Ben fotoğraçılığa merak sardım hem doğayı geziyorum hem de fotoğraf çekip paylaşıyorum benim için çok iyi bir aktivite oldu.

 6. Nurgül dedi ki:

  Stress gerçekten berbat birşey. Üstelik bende sivilce yapıyor.

 7. Deniz dedi ki:

  Stresi azaltmak adina aslinda pek kafaya takmamak lazim bazi seyleri. Dusundukce insan daha xok panik yapmakta uzulmekte

 8. Önder dedi ki:

  Çok güzel bir yazı bir nebzede olsa stresimi biraz azaltmama yardımcı oldu.

 9. Mehmet dedi ki:

  Üçüncü madde gerçekten çok önemli. Onu yaptıktan sonra stresi azaltmak için gerisi kendiliğinden geliyor.

 10. hakan dedi ki:

  stres ne kadarda kontrol etmeye calıssakta basaramadığımız bir hastalık. bu hastalık bizi bitiriyor

 11. yusuf dedi ki:

  stresi azaltabilmek icin oncelikle stresin nedenlerinden uzaklasılmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir